PENTEK timing - Logo ChampionChip - Logo
about us about the Chip order the Chip links race calendar results


Wachau Halbmarathon (1999-09-19)


Halbmarathon - 21,098m


_________________________________________________________________________________________________________________________________

Rang  Stnr  Name                            Jg  Verein/Ort               NAT  Klasse        Kl-R  Brutto/Rg.      Netto
_________________________________________________________________________________________________________________________________

   1  2028  Mbiu Francis                    74  Kenia                    KEN  M-20             1  1:03:25/1.      1:03:24,2  
   2  2001  Buchleitner Michael             69  LU Schaumann             A    M-30             1  1:03:30/2.      1:03:30,3  
   3  2027  Kioko Nicholas                  71  Kenia                    KEN  M-20             2  1:05:03/3.      1:05:00,2  
   4  5510  Bacskai Zsolt                   75  Khlsport                 HUN  M-20             3  1:06:18/4.      1:06:18,0  
   5  2016  Sorg Eugen                      66                           A    M-30             2  1:07:12/5.      1:07:11,8  
   6  5509  Szeman Janos                    69  Khlsport                 HUN  M-30             3  1:07:59/6.      1:07:57,9  
   7  5508  Stepan Zsolt                    75  Khlsport                 HUN  M-20             4  1:09:52/7.      1:09:50,3  
   8  5500  Klimes Pavel                    58  Ryjov                    A    M-40             1  1:09:57/8.      1:09:56,5  
   9  2010  Redl Alois                      72  LCC Wien                 A    M-20             5  1:09:59/9.      1:09:58,8  
  10  2015  Spies Manfred                   62  LCC Wien                 A    M-35             1  1:10:05/10.     1:10:04,8  
  11  4764  Frühwald Thomas                 68  ASV Salzburg             A    M-30             4  1:10:12/11.     1:10:11,3  
  12  2033  Imre Peter                      75                           H    M-20             6  1:10:50/12.     1:10:49,5  
  13  3756  Ellmauer Franz                  74  LG St. Wolfgang          A    M-20             7  1:11:05/13.     1:11:04,4  
  14  2002  Riener Manfred                  72  HSV Melk                 A    M-20             8  1:11:06/14.     1:11:06,1  
  15  2007  Wagner Willi                    57  SK VOEST                 A    M-40             2  1:11:21/15.     1:11:19,3  
  16  4720  Abl Michael                     66  SV St. Sebastian         A    M-30             5  1:12:17/16.     1:12:15,6  
  17  4588  Scheiflinger Roland             75  TVN St. Pölten           A    M-20             9  1:12:39/17.     1:12:37,4  
  18  2023  Smetacek Ronald                 69  LCC Wien                 A    M-30             6  1:12:46/18.     1:12:45,6  
  19  2407  Schmid Franz                    64  LG Attergau              A    M-35             2  1:13:00/19.     1:13:00,2  
  20  2030  Seidl Gernot                    70  Sponser Elite Team       A    M-20            10  1:13:04/20.     1:13:02,9  
  21  2019  Klapil Michael, Ing.            58  LAC Wien                 A    M-40             3  1:13:14/21.     1:13:13,0  
  22  2050  Staicu Simona                   71  BUSC-Budapest            ROM  W-20             1  1:13:33/22.     1:13:32,4  
  23  2042  Baier Tibor                     66  Dvnakesz/Use             H    M-30             7  1:13:36/23.     1:13:35,1  
  24  3275  Jahn Hubert                     64  Union Naturfabrik Ahorn  A    M-35             3  1:13:39/24.     1:13:38,5  
  25  2039  Kadlot Zolt n                   64  Toga Sports Promotion    H    M-35             4  1:13:42/25.     1:13:41,2  
  26  4626  Häusler Karl, Mag.              67  TVN St. Pölten           A    M-30             8  1:14:05/26.     1:14:04,2  
  27  5506  Rakonczai Beata                 77  Khlsport                 HUN  W-20             2  1:14:08/27.     1:14:06,7  
  28  2035  Jakab Agnes                     75                           H    W-20             3  1:14:44/28.     1:14:42,7  
  29  2031  Holba Zoltan                    68                           H    M-30             9  1:14:44/29.     1:14:42,8  
  30  2034  Nagy Laszlo                     75                           H    M-20            11  1:14:44/30.     1:14:43,3  
  31  5548  Hofer Gottfried                 62  U.Naturf. Ahorn          A    M-35             5  1:15:32/31.     1:15:26,5  
  32  2043  Weixelbaumer Hubert             57  Union Naturfabrik Horn   A    M-40             4  1:15:32/32.     1:15:27,8  
  33  4463  Zehetner Josef                  66  LCA Umdasch Amstetten    A    M-30            10  1:15:45/33.     1:15:44,2  
  34  5375  Schauer Anton                   63  St. Martin               A    M-35             6  1:15:49/34.     1:15:45,9  
  35  5284  Sachs-Schaffer Brigitte         57  Gießhübl                 A    W-40             1  1:15:53/35.     1:15:50,9  
  36  2022  Eidher Franz                    58  ULC Horn                 A    M-40             5  1:16:06/36.     1:16:04,7  
  37  2041  Rinner Hubert                   58  Union VB Purgstall       A    M-40             6  1:16:10/37.     1:16:08,2  
  38  2003  Gattermann Franz                55  LAG Genböck Haus Ried    A    M-40             7  1:16:17/38.     1:16:15,0  
  39  3567  Menczigar-Monaco Klaus          66  Tirolia Jaritzberg       A    M-30            11  1:16:30/39.     1:16:28,3  
  40  2756  Döberl Harald                   63  Union Naturfabrik Ahorn  A    M-35             7  1:16:35/40.     1:16:35,4  
  41  2096  Esletzbichler Marc              73  SC Austrian Airlines     A    M-20            12  1:16:39/41.     1:16:37,7  
  42  2017  Lange Fritz                     63  Wernberg                 A    M-35             8  1:16:43/42.     1:16:42,1  
  43  2032  Jäger Peter                     66                           H    M-30            12  1:16:55/43.     1:16:54,8  
  44  2044  Pumper Susanne                  70  LCC Wien                 A    W-20             4  1:16:59/44.     1:16:57,9  
  45  6307  Mandl Adam                      68  KSV Alutechnik           A    M-30            13  1:17:19/45.     1:17:13,7  
  46  4430  Schneeberger Klemens            62  Union Perchtoldsdorf     A    M-35             9  1:17:20/46.     1:17:20,0  
  47  4508  Stoll Robert                    69  TVN Ybbs                 A    M-30            14  1:18:59/57.     1:17:30,4  
  48  2020  Rabensteiner Dagmar, Dr.        63  Cricket Vienna           A    W-35             1  1:17:37/47.     1:17:36,1  
  49  2261  Michaelis Lutz-Dieter           63  SV Gallneukirchen        A    M-35            10  1:17:39/48.     1:17:37,9  
  50  6256  Kramer Walter                   59  LV Schaumann             A    M-40             8  1:17:40/49.     1:17:39,4  
  51  4537  Rosendorfer Ursula              66  Erste Bank               A    W-30             1  1:17:47/50.     1:17:47,5  
  52  2364  Stitz Gerhard                   56  Wien                     A    M-40             9  1:17:52/51.     1:17:52,6  
  53  2495  Kagerer Alois, DI               68  Altschwendt              A    M-30            15  1:17:56/52.     1:17:53,7  
  54  2241  Lindner Kurt                    65  SV Gallneukirchen        A    M-30            16  1:18:11/54.     1:18:07,8  
  55  6230  Kainrath Klaus                  64  Racing Team Saucony      A    M-35            11  1:18:09/53.     1:18:08,3  
  56  3878  Dallamassl Andreas, Dr.         60  ILO                      A    M-35            12  1:18:39/55.     1:18:34,3  
  57  3445  Buzin Christian                 71  Generali SV              A    M-20            13  1:18:47/56.     1:18:46,4  
  58  4081  Lindner Andreas                 70  LC Heraklith Villach     A    M-20            14  1:19:04/58.     1:19:03,1  
  59  6223  Schönauer Thomas                66  SV Marswiese             A    M-30            17  1:19:04/58.     1:19:04,0  
  60  3902  Weiss Thomas                    74  SC Zwickl Zwettl         A    M-20            15  1:19:13/60.     1:19:09,4  
  61  5507  Kovacs Ida                      75  Khlsport                 HUN  W-20             5  1:19:29/61.     1:19:24,7  
  62  6312  Grünsteidl Herbert              57  LG-Au Pregarten          A    M-40            10  1:19:37/63.     1:19:35,4  
  63  4511  Paosautz Adolf                  43  Tyrolia                  A    M-55             1  1:19:36/62.     1:19:35,8  
  64  4386  Aldrian Walter                  60  SC Austrian Airlines     A    M-35            13  1:19:52/64.     1:19:51,1  
  65  2488  Ochsenmeier Martin              71  TV Kötzting              D    M-20            16  1:20:02/65.     1:19:56,3  
  66  2036  Kiss Agnes                      73                           H    W-20             6  1:20:02/66.     1:20:00,5  
  67  4510  Krahofer Stefan                 68  TVN Ybbs                 A    M-30            18  1:22:07/78.     1:20:04,6  
  68  5081  Fencl Robert                    63  UKJ                      A    M-35            14  1:20:20/67.     1:20:17,7  
  69  3111  Bader Markus                    56  Aufi + Owi-St. Johann    A    M-40            11  1:20:22/68.     1:20:17,9  
  70  3362  Rohringer Josef                 63  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    M-35            15  1:22:22/85.     1:20:18,3  
  71  6201  Cerny Rudolf                    72  ULC Horn                 A    M-20            17  1:20:26/70.     1:20:23,5  
  72  4464  Haselsteiner Rudolf             53  BSG Neusiedler           A    M-45             1  1:20:23/69.     1:20:23,6  
  73  2802  Karl Martin                     78  SV Gallneukirchen        A    M-20            18  1:20:33/72.     1:20:30,2  
  74  2633  Freinberger Franz               64  LCU-Euratsfeld           A    M-35            16  1:20:34/73.     1:20:31,2  
  75  4847  Cappy Martin, Dr.               66  Running Doc's            A    M-30            19  1:20:32/71.     1:20:31,6  
  76  5370  Lacher Christoph                74  SV Schlickeralm          A    M-20            19  1:21:01/75.     1:20:33,7  
  77  3727  Sunk Helmut                     60  LT Pielachtal            A    M-35            17  1:21:00/74.     1:20:59,3  
  78  5018  Dimmel Michael                  63  TRI-Kagran               A    M-35            18  1:21:40/76.     1:21:09,0  
  79  5013  Lasinger Kurt                   51  SV St. Sebastian         A    M-45             2  1:25:06/123.    1:21:20,9  
  80  2959  Pogrielz Franz                  53  LS-Obdach                A    M-45             3  1:21:55/77.     1:21:32,7  
  81  4587  Schindele Andreas               66  TVN St. Pölten           A    M-30            20  1:22:08/79.     1:22:05,9  
  82  4964  Steer Franz                     61  Liezen                   A    M-35            19  1:22:11/81.     1:22:06,6  
  83  2268  Mühlböck Harald                 77  IGLA Harmonie            A    M-20            20  1:22:33/89.     1:22:07,0  
  84  3357  Seifried Johann                 61  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    M-35            20  1:22:24/86.     1:22:07,4  
  85  4120  Brandstetter Ulrich             59  Ardagger                 A    M-40            12  1:22:10/80.     1:22:09,6  
  86  2990  Bock Gustav                     60  LFT Willendorf           A    M-35            21  1:22:12/83.     1:22:10,2  
  87  6291  Neumann Uwe                     60  TV Furth im Wald         D    M-35            22  1:22:12/82.     1:22:12,1  
  88  2008  Gabriel Markus, DI              70  SV Marswiese             A    M-20            21  1:22:18/84.     1:22:14,9  
  89  3732  Lachmayr Wolfgang               63  Horn                     A    M-35            23  1:23:13/98.     1:22:15,0  
  90  4608  Wagner Thomas                   71  Wien                     A    M-20            22  1:22:27/87.     1:22:24,4  
  91  2025  Rust Elisabeth                  58  Post-SV Graz             A    W-40             2  1:22:30/88.     1:22:28,3  
  92  2288  Palmanshofer Erich              66  SV Gallneukirchen        A    M-30            21  1:22:35/90.     1:22:32,0  
  93  3644  Zechmeister Andreas             69  GSV NÖ                   A    M-30            22  1:22:38/91.     1:22:35,6  
  94  5348  Mussbacher Karl-Heinz           61  St. Pölten               A    M-35            24  1:22:47/92.     1:22:42,0  
  95  6290  Zeuner Erich                    61  LT Rielachtal            A    M-35            25  1:22:49/93.     1:22:47,5  
  96  3231  Gansch Martin                   63  LT Pielachtal            A    M-35            26  1:23:00/94.     1:22:59,0  
  97  2319  Redl Andreas                    67  URC-Sparkasse-Langenloi  A    M-30            23  1:23:58/106.    1:22:59,4  
  98  3377  Thanner Herbert                 59  TSV-Hartberg             A    M-40            13  1:23:04/95.     1:23:02,3  
  99  3936  Ritt Walter                     64  Laufrad Steyr            A    M-35            27  1:29:53/207.    1:23:03,6  
 100  3977  Rybak Johnny                    61  Union Perchtoldsdorf     A    M-35            28  1:23:05/96.     1:23:04,5  
 101  2691  Dobrovits Markus                76  Wr. Neudorf              A    M-20            23  1:23:12/97.     1:23:09,4  
 102  5079  Srb Rudolf                      67  ULC Klosterneuburg       A    M-30            24  1:23:15/100.    1:23:11,2  
 103  3061  Gugenberger Franz, Dr.          57  LAC Salzburg             A    M-40            14  1:23:15/99.     1:23:11,9  
 104  2338  Schiller Josef                  60  SC Zwickl Zwettl         A    M-35            29  1:25:18/127.    1:23:15,1  
 105  2236  Kurkowski Eduard                60  LAC Salzburg             A    M-35            30  1:23:23/101.    1:23:17,3  
 106  4773  Kaiser Harald                   79  TRV Radstudio Krems      A    M-20            24  1:23:30/102.    1:23:19,9  
 107  5556  Haywan Gerald                   61  SC Liezen                A    M-35            31  1:23:41/103.    1:23:37,7  
 108  2170  Huber Herbert                   60  Polizei SV Wien          A    M-35            32  1:26:06/135.    1:23:39,3  
 109  4467  Brückner Reinhard               59  Union Traismauer         A    M-40            15  1:23:52/104.    1:23:48,1  
 110  2004  Förster Ellen                   75  ULC-Linz-Oberbank        A    W-20             7  1:23:52/105.    1:23:50,5  
 111  4843  Kerschbaumer Fred               56  Marathon Ennstal         A    M-40            16  1:24:00/107.    1:23:56,0  
 112  6271  Jung Josef                      59  TSV Winhöring            D    M-40            17  1:24:15/111.    1:24:00,2  
 113  4695  Haberfellner Johann             56  Laufrad                  A    M-40            18  1:24:20/112.    1:24:05,1  
 114  2707  Gattinger Josef                 56  Dürnstein                A    M-40            19  1:24:08/108.    1:24:05,4  
 115  2029  Kopp Astrid                     63  Sponser Elite Team       A    W-35             2  1:24:09/110.    1:24:06,6  
 116  2629  Trollmann Christian             71  ULC Horn                 A    M-20            25  1:24:08/109.    1:24:07,5  
 117  5328  Eischer Ronald                  71  ULV Krems                A    M-20            26  1:26:10/139.    1:24:15,3  
 118  3218  Gaertner Christoph              56  SC Riesa                 D    M-40            20  1:24:27/115.    1:24:18,2  
 119  3424  Schöbinger Peter                61  TVN St. Pölten           A    M-35            33  1:24:27/114.    1:24:19,4  
 120  6247  Spulak Ronald                   63  HTL Hollabrunn           A    M-35            34  1:24:26/113.    1:24:21,4  
 121  4208  Bruckner Werner                 65  LC Cafe Haferl           A    M-30            25  1:24:32/116.    1:24:31,5  
 122  4348  Walcher Willi                   75  Haus/Ennstal             A    M-20            27  1:25:02/121.    1:24:34,2  
 123  2070  Buder Peter                     57  Sportunion Waidhofen/Y.  A    M-40            21  1:24:40/117.    1:24:36,3  
 124  5479  Rupp Franz                      61  LFT Willendor            A    M-35            35  1:24:57/118.    1:24:53,5  
 125  2314  Rechberger Helge                67  Running Sackbauers       A    M-30            26  1:24:57/119.    1:24:56,1  
 126  5600  Raschböck Josef                 58  Sparkasse Oö             A    M-40            22  1:25:02/122.    1:24:56,5  
 127  3795  Binder Sepp                     60  Union Perchtoldsdorf     A    M-35            36  1:24:58/120.    1:24:57,1  
 128  4651  Zinner Martin, Mag.             69  Hinterbrühl              A    M-30            27  1:25:10/125.    1:25:04,0  
 129  4231  Reichhör Franz                  46  SV Gallneukirchen        A    M-50             1  1:25:09/124.    1:25:05,6  
 130  6273  Grissenberger Alfred            63  SVSG Lunz                A    M-35            37  1:25:12/126.    1:25:08,7  
 131  5615  Hules Ewald                     61  Wien                     A    M-35            38  1:25:21/128.    1:25:13,2  
 132  4550  Limbacher Christian             81  DSG Pfandl               A    M-Jun            1  1:25:27/131.    1:25:14,0  
 133  2048  Dohr Karoline                   58  TSV Kainach              A    W-40             3  1:26:34/144.    1:25:18,9  
 134  2894  Schöllberger Anton              49  LCC Wien                 A    M-50             2  1:25:26/129.    1:25:24,0  
 135  2393  Zitzenbacher Fred               66  "LC""AUFI+OWI"""         A    M-30            28  1:25:26/130.    1:25:25,6  
 136  4851  Amsüß Alois                     61  ULC Horn                 A    M-35            39  1:25:34/132.    1:25:29,8  
 137  5288  Steinkellner Alois              63  KCI Mediskus             A    M-35            40  1:26:41/149.    1:25:30,1  
 138  3755  Kreindl Hermann                 60  LT Gmünd                 AUT  M-35            41  1:25:49/133.    1:25:46,4  
 139  3329  Griesbeck Gottfried             49  LCC Marathon Regensburg  D    M-50             3  1:27:53/163.    1:25:48,3  
 140  5014  Kogler Klaus                    80  LG Wallmann Kuchl        A    M-Jun            2  1:26:05/134.    1:25:51,2  
 141  4074  Graf Wolfgang                   64  LCC Wien                 A    M-35            42  1:26:08/138.    1:25:53,1  
 142  3354  Katzlberger Herbert             53  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    M-45             4  1:26:22/141.    1:25:55,7  
 143  2815  Sladek Christian                70  WEGA                     A    M-20            28  1:26:07/136.    1:25:58,1  
 144  4077  Sand August                     49  Studio L                 A    M-50             4  1:26:52/151.    1:25:59,0  
 145  3776  Gansinger Gerhard               73  ATSV-TRI-Ternitz         A    M-20            29  1:28:50/183.    1:26:04,7  
 146  5490  Siegele Johann                  48  SVS Schwechat            A    M-50             5  1:26:07/137.    1:26:05,2  
 147  5123  Zischg Robert                   63  USV Weißbach             A    M-35            43  1:26:14/140.    1:26:10,6  
 148  3325  Götz Franz                      42  LCC Marathon Regensburg  D    M-55             2  1:28:26/171.    1:26:20,7  
 149  6248  Faendrich Josef                 56  Raika Mooskirchen        A    M-40            23  1:26:27/142.    1:26:23,2  
 150  3297  Kaltenbrunner Karl              56  LCU Euratsfeld           A    M-40            24  1:26:36/145.    1:26:29,2  
 151  3434  Aschengschwandtner Roland       56  Generali SV              A    M-40            25  1:26:31/143.    1:26:31,5  
 152  4006  Tiefenbacher Andreas            72  TSV Lehenrotte           A    M-20            30  1:26:39/148.    1:26:33,4  
 153  3054  Gram Branko                     76  Sport Union TIT STOP BI  A    M-20            31  1:27:01/153.    1:26:34,5  
 154  5387  Wernig Michael                  62  LC Villach               A    M-35            44  1:28:47/181.    1:26:36,6  
 155  4197  Franz Leopold                   54  LC Cafe Haferl           A    M-45             5  1:26:38/146.    1:26:37,3  
 156  4191  Schneider Walter                59  LC Cafe Haferl           A    M-40            26  1:26:38/147.    1:26:37,7  
 157  3200  Pölzl Johann                    52  LTC Deutschlandsberg     A    M-45             6  1:26:42/150.    1:26:40,1  
 158  4832  Hofer Johann                    69  ULG Waldhausen           A    M-30            29  1:27:13/155.    1:26:45,0  
 159  4015  Schwarzinger Franz              64  ATV Vösendorf            A    M-35            45  1:27:01/153.    1:26:55,0  
 160  2018  Lilge-Leutner Carina            60  IGLA Harmonie            A    W-35             3  1:26:59/152.    1:26:58,0  
 161  4123  Dangl Karl, Mag.                58  St. Pölten               A    M-40            27  1:27:28/156.    1:27:04,8  
 162  3916  Keindl Manfred                  48  LT Gmünd                 A    M-50             6  1:27:37/158.    1:27:07,9  
 163  3770  Müllner Robert                  65  HSV Pinkafeld            A    M-30            30  1:28:58/187.    1:27:20,1  
 164  6318  Weber Karl                      46  Mondsee                  A    M-50             7  1:27:41/159.    1:27:20,7  
 165  2618  Beichl Andreas                  68  Wien                     A    M-30            31  1:27:44/161.    1:27:21,0  
 166  4238  Steger Rudi                     54  LC Saalfelden            A    M-45             7  1:28:09/169.    1:27:24,0  
 167  4580  Schmidt Roman                   55  Union Markersdorf        A    M-40            28  1:28:50/182.    1:27:30,2  
 168  2270  Meixner Helmut                  56  SKVG Pottenbrunn         A    M-40            29  1:27:36/157.    1:27:30,8  
 169  5010  Reinfeldt Helmut                67  Wien                     A    M-30            32  1:27:43/160.    1:27:31,8  
 170  3011  Niederbacher Ernst              61  Club Sport Spezial       A    M-35            46  1:31:03/236.    1:27:36,7  
 171  3620  Eigner Martin                   59  Wien                     A    M-40            30  1:29:18/198.    1:27:38,8  
 172  2564  Nussrainer Wolfgang             64  Trisport Erding          D    M-35            47  1:27:47/162.    1:27:42,7  
 173  2157  Hofmann Michael                 64  SC Zwickl Zwettl         A    M-35            48  1:31:20/248.    1:27:45,0  
 174  3528  Frank Ewald                     59  ULC Horn                 A    M-40            31  1:28:53/184.    1:27:47,4  
 175  2825  Mold Christian                  70  Ziersdorf                A    M-20            32  1:28:35/175.    1:27:48,7  
 175  3736  Weldy Oliver, Mag.              74  TSV St. Marienkirchen    A    M-20            32  1:28:37/176.    1:27:48,7  
 177  6252  Oberhofer Anni                  57  SCLT Breitenbach         A    W-40             4  1:27:54/164.    1:27:51,2  
 178  3844  Legat Gerhard                   60  Wien                     A    M-35            49  1:28:00/165.    1:27:54,7  
 179  4620  Schabas Hans                    65  SV Pottenstein           A    M-30            33  1:29:15/196.    1:27:57,3  
 180  4141  Preiss Wolfgang                 66  Generali SV              A    M-30            34  1:28:43/178.    1:27:57,8  
 181  4204  Höllerer Herbert                65  LC Cafe Haferl           A    M-30            35  1:29:51/205.    1:27:59,8  
 182  2643  Sulzer Josef                    55  ULC-Mödling              A    M-40            32  1:28:02/166.    1:28:00,7  
 183  2323  Winter Reinhard                 75  LCC Wien                 A    M-20            34  1:28:04/167.    1:28:00,8  
 184  3230  Will Gerhard                    58  Bruckneudorf             A    M-40            33  1:28:28/173.    1:28:03,8  
 185  3497  Grünwald Franz                  47  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50             8  1:28:06/168.    1:28:04,8  
 186  2834  Vegh Jürgen                     74  MBC Megaspin             A    M-20            35  1:28:27/172.    1:28:05,3  
 187  3473  Hazod Thomas                    53  SV Lichtenberg           A    M-45             8  1:29:17/197.    1:28:06,3  
 188  3848  Serlath Gerhard                 67  Kasten                   A    M-30            36  1:28:21/170.    1:28:07,0  
 189  5268  Ritch Anton                     38  Süd Lauferein            I    M-60             1  1:31:03/235.    1:28:07,7  
 190  5269  Carlin Aldo                     55  Süd Maraton Club         I    M-40            34  1:31:03/238.    1:28:08,3  
 191  6257  Bartenstein Stefan, Dr.         54  Graz                     A    M-45             9  1:28:38/177.    1:28:30,0  
 192  4625  Kühhas Gottfried                59  Union Allerheiligen      A    M-40            35  1:28:32/174.    1:28:30,1  
 193  3921  Nausner Thomas                  62  BFI                      A    M-35            50  1:28:46/179.    1:28:32,0  
 194  4499  Bruna Wolfgang                  54  Winter Fit Wien          A    M-45            10  1:29:01/190.    1:28:34,8  
 195  2657  Leber Franz                     62  Wien                     A    M-35            51  1:28:47/180.    1:28:36,2  
 196  3945  Weissenböck Norbert             67  Lauftreff Riedau         A    M-30            37  1:30:39/223.    1:28:39,3  
 197  3911  Riesenhuber Wolfgang            59  Amstetten                A    M-40            36  1:28:53/185.    1:28:49,9  
 198  3551  Bracht Bernhard                 59  LG Passau                D    M-40            37  1:28:58/188.    1:28:50,2  
 199  2955  Rogi Günther, Mag.              57  Wien                     A    M-40            38  1:29:44/204.    1:28:50,6  
 200  3701  Hoesl Peter                     69  Rum                      A    M-30            38  1:28:57/186.    1:28:54,8  
 201  2216  Kretschy Erich                  62  Wien                     A    M-35            52  1:29:00/189.    1:28:55,8  
 202  4237  Pinwinkler Hans-Peter           71  LT USK Hof               A    M-20            36  1:29:03/192.    1:28:56,5  
 203  5180  Nahrgang Roman                  56  Hansi Triteam            A    M-40            39  1:29:02/191.    1:29:00,0  
 204  2392  Wirth Helmut                    57  Wien                     A    M-40            40  1:30:14/214.    1:29:03,0  
 205  3492  Koiser Gerhard                  59  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-40            41  1:29:11/193.    1:29:05,0  
 206  4287  Fersza Gerhard                  60  Cricket                  A    M-35            53  1:29:13/194.    1:29:08,9  
 207  4711  Preis Peter, Dr.                53  Waidhofen                A    M-45            11  1:29:19/199.    1:29:09,2  
 208  5376  Schauer Franz                   62  Niederwaldkirchen        A    M-35            54  1:29:14/195.    1:29:09,5  
 209  2089  Döringer Helmut                 65  ATUS Rosenau             A    M-30            39  1:31:13/243.    1:29:12,4  
 210  2012  Staggl Monika                   51  LAC Salzburg             A    W-45             1  1:29:20/200.    1:29:17,2  
 211  3163  Rafetseder Hermann, Dr.         56  Linz                     A    M-40            42  1:29:25/201.    1:29:20,4  
 212  5372  Wolkerstorfer Gerhard           70  Wien                     A    M-20            37  1:29:52/206.    1:29:21,0  
 213  4212  Lengheim Erich                  59  Wien                     A    M-40            43  1:30:52/228.    1:29:21,3  
 214  3397  Rebernik Wilhelm                68  Blau-Weiss-Linz          A    M-30            40  1:29:30/202.    1:29:24,3  
 215  3892  Mikocki Johannes, Dr.           58  Wien                     A    M-40            44  1:32:36/274.    1:29:26,7  
 216  3364  Regl Herbert                    56  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    M-40            45  1:30:18/216.    1:29:35,2  
 217  5043  Huber Gabriele                  70  Marathon Ennstal         A    W-20             8  1:31:08/240.    1:29:37,5  
 218  3213  Kuehn Gerald                    44  SC Riesa                 D    M-55             3  1:29:59/211.    1:29:38,1  
 219  6235  Huber Gerald                    69  LC Quicky Winden         A    M-30            41  1:30:55/229.    1:29:40,1  
 220  2864  Schönfeld Ronald, Mag.          64  URC BIANCHI Wels         A    M-35            55  1:29:42/203.    1:29:40,6  
 221  6268  Binder Rupert                   70  UOG Langenlebarn         A    M-20            38  1:31:06/239.    1:29:40,8  
 222  5365  Reitbauer Franz                 63  RC Urltal                A    M-35            56  1:29:54/208.    1:29:42,5  
 223  2631  Rericha Gernot                  66  Wien                     A    M-30            42  1:30:29/220.    1:29:44,9  
 224  2806  Scharf Erich                    72  ULV Horn                 A    M-20            39  1:30:57/230.    1:29:48,5  
 225  3718  Sammer Reinhard                 51  LT Elektro Breith Krems  A    M-45            12  1:30:09/213.    1:29:50,1  
 226  3455  Bock Bernhard                   66  LT Gmünd                 A    M-30            43  1:29:57/209.    1:29:54,3  
 227  3493  Koger Mario                     75  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-20            40  1:29:58/210.    1:29:56,1  
 228  3194  Pichler Richard                 55  LTC Deutschlandsberg     A    M-40            46  1:31:27/252.    1:29:59,6  
 229  4117  Primetzhofer Alois              76  Union Liebenau           A    M-20            41  1:30:30/221.    1:30:02,7  
 230  2011  Undeutsch Gustav                55  Cricket Wien             A    M-40            47  1:30:05/212.    1:30:02,9  
 231  2880  Erker Marian, Dr.               46  Sonntagsrunde Graz       A    M-50             9  1:30:16/215.    1:30:04,5  
 232  2555  Edinger Reinhard                58  LT-Gmünd                 A    M-40            48  1:30:44/225.    1:30:10,5  
 233  5258  Dangl Helmut                    62  St. Pölten               A    M-35            57  1:30:37/222.    1:30:12,5  
 234  5103  Schedle Andreas                 61  Wien                     A    M-35            58  1:30:26/218.    1:30:17,2  
 235  4572  Wannasek Johann                 58  LTV Enzersdorf           A    M-40            49  1:30:28/219.    1:30:21,3  
 236  3632  Dienstbier Manfred              60  LLT-Wiieselburg          A    M-35            59  1:30:24/217.    1:30:22,6  
 237  6219  Nowotny Gerhard                 55  Cricket Wien             A    M-40            50  1:31:13/242.    1:30:29,5  
 238  4774  Wöber Alfred                    63  TRV Radstudio Krems      A    M-35            60  1:30:44/226.    1:30:33,8  
 239  2953  Fiedler Helmut                  80  ATSV/TRI/TERNITZ         A    M-Jun            3  1:30:45/227.    1:30:36,2  
 240  3686  Ofner Thomas                    77  USV Mariahof             A    M-20            42  1:30:43/224.    1:30:37,5  
 241  3593  Nekola Manfred                  63  BARC-VERS.HOLDING        A    M-35            61  1:31:33/254.    1:30:40,1  
 242  3531  Langs Günter                    56  LCC-Wien                 A    M-40            51  1:30:58/231.    1:30:42,9  
 243  3089  Nairz Alexander                 72  Linz                     A    M-20            43  1:31:14/244.    1:30:43,4  
 244  3270  Zöchbauer Peter, Dr.            66  MTB Puchberg             A    M-30            44  1:31:41/255.    1:30:44,5  
 244  5141  Auer Matthäus                   56  Sri Chinmoy Marathon     A    M-40            52  1:31:02/233.    1:30:44,5  
 246  3448  Krenn Manfred                   60  Gasthaus Haidinger       A    M-35            62  1:31:18/246.    1:30:44,9  
 246  5596  Langthaler Alexander            78  Säusenstein              A    M-20            44  1:31:20/247.    1:30:44,9  
 248  3798  Schrittesser Wolfram            64  Puchkirchen              A    M-35            63  1:34:08/314.    1:30:52,0  
 249  4736  Milota Franz                    68  Wien                     A    M-30            45  1:37:42/417.    1:30:52,7  
 250  5412  Hirnschrott Karl, Mag.          66  TV  Weyer                A    M-30            46  1:30:59/232.    1:30:54,2  
 251  2570  Wiesenhofer Christian           73  Vorau                    A    M-20            45  1:31:48/258.    1:30:56,1  
 252  4779  Langthaler Franz, Major         60  Horn                     A    M-35            64  1:31:24/251.    1:30:58,8  
 253  2515  Singer Friedrich                53  ATV Vösendorf            A    M-45            13  1:31:03/237.    1:30:59,3  
 254  4627  Waldherr Norbert                58  TRI UNION Wien           A    M-40            53  1:31:08/241.    1:30:59,9  
 255  3967  Dohlhofer Markus                71  Markus-Runners           A    M-20            46  1:31:02/234.    1:31:00,0  
 256  3114  Wurm Harald                     66  Lauftreff Gols           A    M-30            47  1:31:46/257.    1:31:00,9  
 257  5587  Kerschbaumer Josef              61  Wenigzell                A    M-35            65  1:31:27/252.    1:31:05,6  
 258  4255  Wusthoff Thomas                 67  ÖTB TV Piesting 1896     A    M-30            48  1:31:50/259.    1:31:09,1  
 259  6270  Geizenauer Wolfgang             57  ESV St. Pölten           A    M-40            54  1:31:16/245.    1:31:11,1  
 260  3673  Gwiss Franz                     56  ULC SPK Langenlois       A    M-40            55  1:31:20/248.    1:31:14,0  
 261  3269  Kristic Johann                  47  U. Unterweissenbach      A    M-50            10  1:36:41/391.    1:31:17,1  
 262  4164  Leitner Helmut                  62  Unterweissenbach         A    M-35            66  1:36:42/392.    1:31:17,3  
 263  3674  Gwiss Leopold                   63  ULC SPK Langenlois       A    M-35            67  1:31:20/250.    1:31:19,3  
 264  2313  Raml Johann                     52  Altenberg                A    M-45            14  1:34:22/323.    1:31:28,2  
 265  5015  Neumann Konrad                  48  PRC Pasching             A    M-50            11  1:32:23/270.    1:31:34,7  
 266  4794  Toppler Gerhard                 58  Wien                     A    M-40            56  1:35:56/372.    1:31:35,7  
 267  2805  Mödlagl Joachim                 78  ULV Horn                 A    M-20            47  1:32:50/278.    1:31:36,6  
 268  2997  Haschberger Andreas             64  WEGA                     A    M-35            68  1:31:46/256.    1:31:37,3  
 269  2334  Schwandner Evelin               59  SV Gallneukirchen        A    W-40             5  1:31:51/260.    1:31:38,5  
 270  6310  Podbressnik Peter               45  Mlg                      A    M-50            12  1:32:06/264.    1:31:39,3  
 271  3599  Lagger Thomas                   68  LTC Deutschlandsberg     A    M-30            49  1:32:00/262.    1:31:39,4  
 272  4835  Palkovits Manfred               62  Wien                     A    M-35            69  1:32:58/283.    1:31:44,2  
 273  5581  Deinhofer Johann                66  Tria Team West           A    M-30            50  1:31:51/260.    1:31:48,0  
 274  2066  Bittmann Walter                 30  LG Esslingen             D    M-65             1  1:32:13/267.    1:31:49,8  
 275  2124  Gallas Christian                60  SV Gallneukirchen        A    M-35            70  1:32:05/263.    1:31:52,1  
 276  2628  Bistoletti Peter, Dr.           47  RRR                      A    M-50            13  1:36:27/385.    1:31:54,0  
 277  6200  Kern Reinhard                   51  Mödling                  A    M-45            15  1:32:40/277.    1:31:54,1  
 278  4303  Lukas Peter                     59  Strasshof                A    M-40            57  1:34:39/331.    1:32:00,0  
 279  3512  Kaczor Eduard                   56  Podersdorf/See           A    M-40            58  1:32:09/265.    1:32:02,4  
 280  3698  Keppert Michaela                62  Wien                     A    W-35             4  1:32:12/266.    1:32:02,7  
 281  2331  Svacina Peter                   55  SHS Mautern              A    M-40            59  1:32:16/268.    1:32:04,1  
 282  4063  Fotouri Hansjörg                59  Wien                     A    M-40            60  1:33:57/305.    1:32:04,4  
 283  5543  Mayer Eduard                    38  SV Viehofen              A    M-60             2  1:32:36/275.    1:32:10,8  
 284  5499  Haller Josef                    51  Klosterneuburg           A    M-45            16  1:32:17/269.    1:32:14,3  
 285  5076  Messerer Franz                  75  Wien                     A    M-20            48  1:32:25/271.    1:32:15,3  
 286  3609  Rapberger Wolfgang              64  Pennewang                A    M-35            71  1:32:50/279.    1:32:16,0  
 287  5403  Kompöck Franz                   51  Paudorf                  A    M-45            17  1:32:28/272.    1:32:17,0  
 288  2660  Köstinger Josef                 62  Wien                     A    M-35            72  1:32:29/273.    1:32:18,3  
 289  5577  Schürz Gerhard                  63  Union St. Peter          A    M-35            73  1:36:48/394.    1:32:19,1  
 290  3405  Satke Robert                    68  Wien                     A    M-30            51  1:33:59/307.    1:32:22,8  
 291  2111  Friedl Karl                     59  Hochwolkersdorf          A    M-40            61  1:33:21/287.    1:32:27,4  
 292  4017  Jenner Thomas                   64  Reichenau                A    M-35            74  1:32:54/281.    1:32:29,1  
 293  5117  Dorn Peter                      77  Vorau                    A    M-20            49  1:35:03/341.    1:32:30,6  
 294  3760  Dobner Philipp                  76  MAC                      A    M-20            50  1:33:10/285.    1:32:34,4  
 295  3007  Brandstätter Manfred            64  Club Sport Spezial       A    M-35            75  1:33:12/286.    1:32:34,8  
 296  4290  Braun Roland                    60  Hypo NÖ                  A    M-35            76  1:35:44/366.    1:32:35,3  
 297  2982  Plunder Gerhard                 61  LCC Wien                 A    M-35            77  1:32:39/276.    1:32:36,3  
 298  6281  Schwarz Karl                    56  Kürnberg Runners         A    M-40            62  1:33:31/292.    1:32:42,3  
 299  4193  Tamas Walter                    52  LC Cafe Haferl           A    M-45            18  1:33:24/288.    1:32:44,9  
 300  5114  Tomasitz Dean                   63  Wien                     A    M-35            78  1:32:51/280.    1:32:46,0  
 301  4751  Linsbauer Peter                 63  GSV Bgld.                A    M-35            79  1:34:58/339.    1:32:46,3  
 302  5067  Schupka Gerald                  41  Tyrolia                  A    M-55             4  1:32:57/282.    1:32:48,9  
 303  3017  Pichler Gerald                  69  Naturfreunde Wald Grüna  A    M-30            52  1:34:06/312.    1:32:51,1  
 304  3205  Painsi Eduard                   56  LTC Deutschlandsberg     A    M-40            63  1:33:36/295.    1:32:51,3  
 305  4682  Aigner Florian                  61  LC Pyhra                 A    M-35            80  1:33:33/293.    1:32:52,8  
 306  3904  Kappel Guido, Dr.               47  SVSG Lunz/See            A    M-50            14  1:33:00/284.    1:32:54,2  
 307  4188  Müller Wolfgang                 66  Klagenfurt               A    M-30            53  1:33:34/294.    1:32:56,7  
 308  3917  Traxler Gottfried               50  SC-Zwickl Zwettl         A    M-45            19  1:34:17/319.    1:32:59,9  
 309  3726  Zwinz Herwig                    57  Polizei Wien             A    M-40            64  1:34:07/313.    1:33:01,1  
 310  3988  Koch Dieter                     71  Raiffeisen-Versicherung  A    M-20            51  1:33:43/298.    1:33:10,3  
 311  4796  Wilde James                     70  Wien                     USA  M-20            52  1:33:44/300.    1:33:19,8  
 312  3830  Heinzl Werner                   61  TVN St. Pölten           A    M-35            81  1:33:27/289.    1:33:19,9  
 313  5321  Nowak Christian, Dr.            59  Krems                    A    M-40            65  1:33:30/291.    1:33:20,7  
 314  4712  Zechner Peter, Dr. med          60                           A    M-35            82  1:33:28/290.    1:33:22,4  
 315  3137  Loidl Andreas                   65  Nurmis Enkel             A    M-30            54  1:35:49/368.    1:33:22,6  
 316  3374  De Laczko Chris                 63  HSV Pinkafeld            A    M-35            83  1:34:18/320.    1:33:24,8  
 317  4079  Erlinger Franz                  62  Union St. Martin         A    M-35            84  1:33:39/296.    1:33:27,8  
 318  4581  Kern Friedrich                  62  Union Kilb               A    M-35            85  1:34:13/317.    1:33:28,4  
 319  2058  Altzinger Wilfried              58  Team Nimzo               A    M-40            66  1:33:43/299.    1:33:28,9  
 320  2136  Gehart Norbert                  60  Korneuburg               A    M-35            86  1:33:53/302.    1:33:33,1  
 320  4664  Haneder Hermann                 52  Kreuth                   A    M-45            20  1:34:58/339.    1:33:33,1  
 322  2790  Blach Gerhard                   61  Wien                     A    M-35            87  1:36:53/398.    1:33:34,5  
 323  3204  Reinisch Karl                   61  LTC Deutschlandsberg     A    M-35            88  1:34:20/321.    1:33:34,6  
 324  2215  Kapp Josef                      53  Cricket Wien             A    M-45            21  1:34:56/336.    1:33:35,2  
 325  3059  Götz Roman                      69  Klosterneuburg           A    M-30            55  1:34:09/316.    1:33:37,6  
 326  3494  Koger Erwin                     54  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-45            22  1:33:40/297.    1:33:38,0  
 327  2499  Kunz Gernot                     70  Eisenstadt               A    M-20            53  1:33:59/308.    1:33:39,5  
 328  4076  Schober Fritz                   61  Laufsport Murtal         A    M-35            89  1:34:35/327.    1:33:41,6  
 329  4611  Arbinger Heinz                  69  Fischamend Runners       A    M-30            56  1:34:04/309.    1:33:43,9  
 330  2408  Gerhart Klaus                   65  LG Attergau              A    M-30            57  1:33:50/301.    1:33:45,7  
 331  3350  Steiner Franz                   54  Garsten                  A    M-45            23  1:33:58/306.    1:33:53,5  
 331  4025  Karlitzky Felix                 65  Union Perchtoldsdorf     A    M-30            58  1:33:54/303.    1:33:53,5  
 331  4159  Kleber Christian                72  Union Perchtoldsdorf     A    M-20            54  1:33:55/304.    1:33:53,5  
 334  6300  Kainz Arnold                    63  SC Zwickl Zwettl         A    M-35            90  1:35:14/352.    1:33:55,4  
 335  5102  Jasensky Ferdinand              43  Tyrolia                  A    M-55             5  1:34:06/311.    1:33:57,0  
 336  5313  Raberger Simone                 71  Tria Team NÖ West        A    W-20             9  1:38:37/452.    1:33:58,3  
 337  5314  Dammerer Peter                  69  HSV Amstetten            A    M-30            59  1:38:37/451.    1:33:58,4  
 338  3069  Ganster Josef, Mag.             56  Feldbach                 A    M-40            67  1:35:04/342.    1:33:58,5  
 339  3793  Proschinger Gerhard             71  Langenlois               A    M-20            55  1:34:08/315.    1:34:00,0  
 340  3549  Bayer Michael, Dr.              61  Running Doc's            A    M-35            91  1:34:04/310.    1:34:02,4  
 341  2671  Bachl Franz                     52  Altenberg                A    M-45            24  1:36:56/400.    1:34:04,4  
 342  3496  Hajto Stefan                    44  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-55             6  1:34:55/335.    1:34:07,7  
 342  4378  Scherb Alois                    59  SC Austrian Airlines     A    M-40            68  1:36:12/378.    1:34:07,7  
 344  3490  Lackenbauer Andreas             64  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-35            92  1:34:16/318.    1:34:10,0  
 345  3226  Heigl Leopold                   66  Schleinbach              A    M-30            60  1:34:22/322.    1:34:10,1  
 346  6244  Ferstl Gerhard                  57  WSV Prein                A    M-40            69  1:38:25/446.    1:34:18,6  
 347  5329  Grausenburger Birgit            72  ULV Krems                A    W-20            10  1:36:14/380.    1:34:19,2  
 347  5534  Wöckinger Gerhard               63  ASKÖ Luftenberg          A    M-35            93  1:34:56/337.    1:34:19,2  
 349  4724  Werner Siegfried                62  LTC Seewinkel            A    M-35            94  1:37:52/423.    1:34:19,7  
 350  4360  Kotlan Bernhard                 61  SC Austrian Airlines     A    M-35            95  1:35:10/349.    1:34:19,9  
 351  4330  Gratl Erika                     58  Reutte                   A    W-40             6  1:34:57/338.    1:34:20,4  
 352  3744  Williwald Christian             69  Wien                     A    M-30            61  1:37:24/407.    1:34:20,5  
 353  2150  Hexmann Friedrich, Dr.          61  Wien                     A    M-35            96  1:34:26/324.    1:34:20,7  
 354  2520  Sterchi Herbert                 60  Wien                     CH   M-35            97  1:35:06/343.    1:34:20,9  
 355  3030  Eigelsreiter Ernst              59  HSV Melk                 A    M-40            70  1:34:31/325.    1:34:22,0  
 356  4754  Kothgasser Gerhard              60  Hartberg                 A    M-35            98  1:34:38/330.    1:34:23,7  
 357  2281  Nichtenberger Anton             54  RC NORSKE SKOG           A    M-45            25  1:34:37/329.    1:34:24,9  
 358  2461  Peter Martin                    64  Götzis                   A    M-35            99  1:36:50/396.    1:34:26,1  
 359  4561  Kabrt Helmut                    51  LT Birngruber            A    M-45            26  1:34:35/328.    1:34:27,2  
 360  3623  Frauenfeld Bernd                66  Wien                     A    M-30            62  1:36:35/388.    1:34:28,5  
 360  5394  Nimmervoll Paulus               00  U/Naturfabrik Ahorn      A    M-20            56  1:34:34/326.    1:34:28,5  
 362  4169  Knauer Bernhard                 56  Bisamberg                A    M-40            71  1:34:54/334.    1:34:29,9  
 363  5477  Kaufmann Helmuth                51  LAC Amat.Steyr           A    M-45            27  1:34:47/333.    1:34:32,5  
 364  4203  Vock Walter                     57  LC Cafe Haferl           A    M-40            72  1:36:10/377.    1:34:33,1  
 365  6213  Davey Paul                      53  LTV Enzersd.             A    M-45            28  1:34:46/332.    1:34:39,1  
 366  3444  Gartner Werner                  60  Generali SV              A    M-35           100  1:35:09/347.    1:34:40,7  
 367  4548  Ringsmuth Martin                71  Hadersdorf               A    M-20            57  1:35:09/347.    1:34:41,1  
 368  3994  Weismayr Christian              59  Run n' Fun               A    M-40            73  1:35:21/354.    1:34:43,0  
 369  2613  Le Bail Pascal                  69  LCC Wien                 A    M-30            63  1:35:30/360.    1:34:43,6  
 370  3978  Mallinger Werner                61  Asten                    A    M-35           101  1:35:21/355.    1:34:43,7  
 371  4172  Scheuringer Christian           68  SV Flic Flac             A    M-30            64  1:35:08/345.    1:34:47,2  
 372  2588  Möstl Anton                     42  LTC Raiffeisen Graz      A    M-55             7  1:35:11/350.    1:34:48,4  
 373  4395  Eckart Karl                     37  SC Austrian Airlines     A    M-60             3  1:35:48/367.    1:34:53,9  
 373  4405  Kapler Markus                   74  Breitenfurt              A    M-20            58  1:38:21/444.    1:34:53,9  
 375  4838  Fabiankovits Rudi               62  Edelbachpaddler          A    M-35           102  1:37:25/408.    1:34:57,3  
 376  2378  Weber Franz                     49  LTR Mauer                A    M-50            15  1:38:59/461.    1:34:58,9  
 377  4594  Neuhart Thomas                  73  HSV Wr. Neustadt         A    M-20            59  1:40:55/543.    1:35:01,3  
 378  3801  Krainer Günther                 61  BSK KELAG                A    M-35           103  1:35:36/364.    1:35:01,5  
 379  3907  Vsetecka Wolfgang               60  Lauftreff Riedau         A    M-35           104  1:38:16/436.    1:35:02,1  
 380  2420  Krainer Gerhard                 55  Klagenfurt               A    M-40            74  1:35:36/363.    1:35:02,7  
 381  4258  Vogrin Rudolf, Mag.             67  ATSV Ternbitz            A    M-30            65  1:35:18/353.    1:35:05,7  
 382  2062  Baumann Kurt                    64  SV Gallneukirchen        A    M-35           105  1:35:28/359.    1:35:06,2  
 383  3094  Gabriel Christoph               69  Stockerau                A    M-30            66  1:35:12/351.    1:35:06,8  
 384  2026  Undeutsch Diana                 49  Cricket Wien             A    W-50             1  1:35:09/346.    1:35:07,4  
 385  4543  Neumüller Johann                66  St. Oswald               A    M-30            67  1:38:56/458.    1:35:08,2  
 385  4634  Weiss Andreas                   60  Karlstetten              A    M-35           106  1:39:16/475.    1:35:08,2  
 387  3480  Spitzer Bruno                   64  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-35           107  1:35:51/370.    1:35:14,1  
 388  4593  Hofer Franz                     60  TVN Zisser Kronstorf     A    M-35           108  1:38:07/432.    1:35:15,2  
 389  2361  Stoiber Franz                   72  Wien                     A    M-20            60  1:38:08/433.    1:35:17,5  
 390  4982  Janker Alois                    50  TV Geiselhöring          D    M-45            29  1:35:24/356.    1:35:19,0  
 390  5104  Hanzlik Irene                   59  Wien                     A    W-40             7  1:35:27/357.    1:35:19,0  
 392  5546  Muhrhammer Bernhard             81  Krems                    A    M-Jun            4  1:38:35/450.    1:35:20,2  
 393  4853  Tiefenbacher Willibald          50  Maria Anzbach            A    M-45            30  1:35:49/369.    1:35:20,4  
 394  5042  Hofer Dietmar                   79  Friedberg                A    M-20            61  1:35:57/374.    1:35:22,3  
 395  4180  Heidenfelder Heinz              59  ATSV Nurmi Ternitz       A    M-40            75  1:35:42/365.    1:35:22,5  
 396  4457  Scherzer Josef                  58  Sport Union Gr. Weikers  A    M-40            76  1:36:33/386.    1:35:22,7  
 397  5559  Bencsics Robert                 65  Oberwart                 A    M-30            68  1:41:24/565.    1:35:23,0  
 398  4234  Scheiblauer Karl                55  Krone-Aufzüge            A    M-40            77  1:36:16/381.    1:35:23,1  
 399  5487  Leitner Alfred                  63  LSV90 Kitzbühel          A    M-35           109  1:37:27/410.    1:35:23,9  
 400  5536  Riesenhuber Christian           61  Hausmening               A    M-35           110  1:36:13/379.    1:35:24,0  
 401  2009  Zirknitzer Andrea               58  LAC Salzburg             A    W-40             8  1:35:27/358.    1:35:24,8  
 402  2217  Krenner Wolfgang                60  PSV Wien                 A    M-35           111  1:36:45/393.    1:35:25,9  
 402  3339  Wiesboeck Lothar                57  LCC Marathon Regensburg  D    M-40            78  1:42:19/604.    1:35:25,9  
 404  2571  Guttmann Rupert                 58  Tyrolia                  A    M-40            79  1:37:55/424.    1:35:26,4  
 405  3045  Brunnbauer Diether, Dkfm.       41  Linz                     A    M-55             8  1:35:58/375.    1:35:27,3  
 406  4388  Bartke Horst                    66  SC Austrian Airlines     A    M-30            69  1:38:54/457.    1:35:27,7  
 407  3918  Strobl Manfred                  53  Deutschkreutz            A    M-45            31  1:39:13/471.    1:35:28,3  
 408  5156  Stolfa Martin                   56  Wien                     A    M-40            80  1:38:26/448.    1:35:28,9  
 409  3081  Bernhard Karl                   69  Engerwitzdorf            A    M-30            70  1:37:57/425.    1:35:29,4  
 410  5445  Wieser Markus                   73  SC-Lilienfeld            A    M-20            62  1:35:36/362.    1:35:29,8  
 411  3300  Dygryn Gerald                   69  ALOHA TRI TEAM           A    M-30            71  1:35:35/361.    1:35:33,1  
 412  4181  Bonifazi Gerhard                53  LC Cafe Haferl           A    M-45            32  1:37:36/414.    1:35:38,5  
 413  2063  Berner Josef                    63  Bischofshofen            A    M-35           112  1:35:57/373.    1:35:40,3  
 414  5529  Rockenschaub Helmut             72  Unterweitersdorf         A    M-20            63  1:38:05/431.    1:35:41,5  
 415  3071  Fessl Reinhard                  67  SC Zwickl Zwettl         A    M-30            72  1:41:00/547.    1:35:41,6  
 416  3169  Bock Josef                      52  LT Gmünd                 A    M-45            33  1:37:41/416.    1:35:49,1  
 417  4425  Feichter Heinz                  50  Rum bei Innsbruck        A    M-45            34  1:35:53/371.    1:35:49,4  
 418  3855  Kasseckert Leopold              74  Kasten                   A    M-20            64  1:36:06/376.    1:35:51,9  
 419  2168  Heiss Christian                 74  Koblach                  A    M-20            65  1:38:19/439.    1:35:55,7  
 420  2860  Lempradl Günter                 65  AKTIV CLUB LEOBEN        A    M-30            73  1:37:05/403.    1:35:57,3  
 421  4819  Wersching Guenter               43  Marathon Wr. Neustadt    A    M-55             9  1:36:37/390.    1:35:59,8  
 422  5389  Seiter Johannes                 72  Mödling                  A    M-20            66  1:38:09/435.    1:36:00,9  
 423  3640  Baumgartner Karl                54  Mauer                    A    M-45            35  1:36:26/383.    1:36:01,4  
 424  5247  Schwarz Eduard                  60  URC Spark. Langenlois    A    M-35           113  1:39:21/482.    1:36:02,8  
 425  3008  Rovara Hannes                   66  Club Sport Spezial       A    M-30            74  1:39:32/485.    1:36:04,6  
 426  4068  Janssens Bert                   65  Wien                     B    M-30            75  1:36:49/395.    1:36:10,8  
 427  3156  Bieber Andreas                  68  Hainburg                 A    M-30            76  1:39:47/497.    1:36:11,4  
 428  4148  Baumann Franz                   56  Ostermiething            A    M-40            81  1:36:27/384.    1:36:14,7  
 429  2797  Viehberger Johann               63  TC HITIAG/Golling        A    M-35           114  1:36:52/397.    1:36:16,8  
 430  3398  Hackl Jochen                    65  Wr. Neudorf              A    M-30            77  1:38:20/442.    1:36:18,6  
 431  3174  Hübner Thomas                   83  Wien                     A    M-Jun            5  1:36:23/382.    1:36:19,3  
 432  3484  Rosenbichler Hannes             67  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-30            78  1:37:11/404.    1:36:21,9  
 433  4252  Enengl Manfred                  72  SC Maria Taferl          A    M-20            67  1:38:56/459.    1:36:22,5  
 434  2793  Stadlmaier Elke                 77  Wien                     A    W-20            11  1:36:34/387.    1:36:30,5  
 435  3102  Jurkowitsch Wolfgang            65  LV Bergern               A    M-30            79  1:36:36/389.    1:36:30,6  
 436  6321  Steiner Stephan                 81  Cricket Wien             A    M-Jun            6  1:40:03/510.    1:36:37,2  
 437  3944  Lengauer Walter                 54  Lauftreff Riedau         A    M-45            36  1:39:48/501.    1:36:38,9  
 438  3653  Bartl Günther Hans, Dr.         53  Running Doc's            A    M-45            37  1:38:19/440.    1:36:39,1  
 439  2219  Kloihofer Johann                56  Altenberg                A    M-40            82  1:39:34/486.    1:36:40,1  
 440  3562  Weisse Thomas                   57  Mondsee-St. Lorenz       D    M-40            83  1:38:00/427.    1:36:41,6  
 441  2337  Schuller Bernhard               64  Nurmis Enkel             A    M-35           115  1:36:59/401.    1:36:43,4  
 442  6301  Thöny Christian                 71  USV Weissbach            A    M-20            68  1:39:38/487.    1:36:45,6  
 443  5512  Kuba Peter                      69  Hadersdorf               A    M-30            80  1:37:15/405.    1:36:46,2  
 444  4965  Zaczek Christine                58  Liezen                   A    W-40             9  1:38:50/456.    1:36:49,1  
 445  4098  Wuerzl Erich                    57  Wien                     A    M-40            84  1:40:57/545.    1:36:50,9  
 446  2623  Poiss Thomas                    74  LT Gmünd                 A    M-20            69  1:40:15/519.    1:36:51,1  
 447  3625  Novacek Gerhard                 61  LC Cafe Haferl           A    M-35           116  1:37:32/413.    1:36:52,3  
 448  2247  Leirer Martin                   73  Gastern                  A    M-20            70  1:36:54/399.    1:36:53,1  
 448  2410  Gamper Kurt                     58  Wien                     A    M-40            85  1:37:05/402.    1:36:53,1  
 450  2093  Enzenhofer Franz                57  SV Gallneukirchen        A    M-40            86  1:37:16/406.    1:36:53,5  
 451  3541  Marek Klaus                     67  Purkersdorf              A    M-30            81  1:37:27/411.    1:36:53,9  
 452  2356  Steinfest Heinrich              61  Wien                     A    M-35           117  1:37:49/421.    1:36:58,4  
 453  5130  Haiden Rainer                   78  Altenmarkt               A    M-20            71  1:41:27/569.    1:36:58,8  
 454  4196  Kaiser Rupert                   55  LC Cafe Haferl           A    M-40            87  1:39:41/491.    1:37:02,8  
 455  2167  Hochstöger Roland               66  Lauftreff Waidhofen      A    M-30            82  1:39:05/464.    1:37:04,0  
 456  2965  Pfeiffer Johann                 84  Union Pottenstein        A    M-Jun            7  1:38:25/445.    1:37:07,9  
 456  5384  Pointner Andreas                62  Wien                     A    M-35           118  1:39:02/462.    1:37:07,9  
 458  2315  Repolusk Walter                 49  Tyrolia                  A    M-50            16  1:39:51/503.    1:37:13,1  
 459  6231  Schlossnickl Franz              61  LCC Wien                 A    M-35           119  1:37:58/426.    1:37:13,3  
 460  2661  Schöfmann Helmut                60  Himberg                  A    M-35           120  1:37:30/412.    1:37:14,9  
 461  2158  Hofmann Hans-Peter              65  SC Zwickl Zwettl         A    M-30            83  1:39:23/483.    1:37:18,8  
 461  5062  Innerebner Elke                 75  Kaltern                  I    W-20            12  1:39:19/479.    1:37:18,8  
 463  4618  Karl Anton                      47  U. Langenlois Turnen     A    M-50            17  1:38:09/434.    1:37:19,0  
 464  5554  Reisinger Christian             54  Amstetten                A    M-45            38  1:37:37/415.    1:37:19,8  
 465  6308  Pfeffer Werner                  57  ASKÖ Luftenberg          A    M-40            88  1:37:25/409.    1:37:23,5  
 466  2617  Streinz Karin                   73  Wien                     A    W-20            13  1:37:48/420.    1:37:26,6  
 467  2190  Kolmbauer Manfred               59  SV-Gallneukirchen        A    M-40            89  1:37:51/422.    1:37:30,0  
 468  3854  Goldnagl Hubert                 82  Kasten                   A    M-Jun            8  1:37:45/418.    1:37:30,1  
 469  5532  Raymann Peter                   58  TRV Radstudio            A    M-40            90  1:38:01/429.    1:37:30,7  
 470  3843  Bodlak Reinhard, Mag.           58  Magareten                A    M-40            91  1:37:47/419.    1:37:31,4  
 471  3611  Asamer Herbert, Mag.            57  ULC Mödling              A    M-40            92  1:38:18/438.    1:37:34,0  
 472  3768  Kraus Anton, DI                 59  Wien                     A    M-40            93  1:38:00/428.    1:37:37,4  
 473  5438  Brunner Wolfgang                81  Weinzierl                A    M-Jun            9  1:39:12/469.    1:37:44,6  
 474  4026  Klesl Gerhard                   65  TPA Nohenberg            A    M-30            84  1:38:19/440.    1:37:45,0  
 475  4366  Osterbauer Gerhard              69  SC Austrian Airlines     A    M-30            85  1:38:26/447.    1:37:47,6  
 476  5591  Mollnhuber Erwin                64  Kleinzell                A    M-35           121  1:38:18/437.    1:37:50,4  
 477  3075  Houf Herbert, Mag.              60  Wien                     A    M-35           122  1:39:08/466.    1:37:50,7  
 478  3074  Holub Peter, Dr.                59  Wien                     A    M-40            94  1:39:08/467.    1:37:51,1  
 479  3765  Seidl Thomas                    66  Leonding                 A    M-30            86  1:39:59/508.    1:37:53,2  
 480  4805  Fischer Florian                 68  Volvo Running Team       A    M-30            87  1:39:40/489.    1:37:56,0  
 481  4326  Padinger Karl                   58  Bergham                  A    M-40            95  1:39:19/480.    1:37:57,6  
 482  4785  Kaulmann Karin                  54  Rednitzhembach           D    W-45             2  1:38:02/430.    1:37:57,7  
 483  2312  Raml Rudolf                     57  Altenberg                A    M-40            96  1:40:54/542.    1:38:00,4  
 484  2103  Ebner Elmar                     78  Amstetten                A    M-20            72  1:40:55/544.    1:38:00,8  
 485  2442  Dürr Erich                      66  Zurndorf                 A    M-30            88  1:38:20/443.    1:38:02,9  
 486  3754  Praxl Karin                     76  S&F Union Neulengbach    A    W-20            14  1:42:43/621.    1:38:03,4  
 487  3328  Hempel Jürgen                   54  LCC Marathon Regensburg  D    M-45            39  1:41:33/572.    1:38:04,3  
 488  2069  Bittner Alfred                  62  WAT                      A    M-35           123  1:40:34/529.    1:38:04,6  
 489  2949  Fertschnig Erich                73  St. Jakob                A    M-20            73  1:43:22/651.    1:38:06,9  
 490  5330  Strasser Johann                 60  LC Flauchgau             A    M-35           124  1:42:59/633.    1:38:11,0  
 491  5358  Karl Franz                      58  TVN Frankenfels          A    M-40            97  1:38:29/449.    1:38:18,2  
 492  5276  Wallmüller Roland               67  Askö Tri Linz            A    M-30            89  1:39:05/463.    1:38:22,6  
 493  6258  Arnold Kurt                     56  7 Zurken                 A    M-40            98  1:38:57/460.    1:38:23,6  
 494  6279  Kutsam Helmut                   40  ESC Leonding             A    M-55            10  1:39:11/468.    1:38:24,1  
 495  5398  Wagner Johannes                 54  Perg                     A    M-45            40  1:39:20/481.    1:38:25,9  
 496  2299  Platteter Harald                69  ASV Andlersdorf          A    M-30            90  1:40:39/531.    1:38:28,4  
 497  4103  Messinger Karl                  68  Hausbrunn                A    M-30            91  1:38:42/453.    1:38:29,0  
 498  3594  Lovrek Michael                  55  Gumpoldskirchen          A    M-40            99  1:38:49/455.    1:38:30,1  
 499  4427  Stadler Kurt                    71  Melk                     A    M-20            74  1:40:21/523.    1:38:31,2  
 500  3714  Wokoun Christoph                68  LT Krems-Elektro Breith  A    M-30            92  1:41:26/568.    1:38:31,3  
 501  2203  Krafft Berndt-Thomas, Dr.       57  Wien                     A    M-40           100  1:39:40/490.    1:38:32,9  
 502  4772  Schimböck Markus                79  TRV Radstudio Krems      A    M-20            75  1:38:43/454.    1:38:33,6  
 503  2557  Steinkellner Franz, Dr.         60  SC Zwickl Zewttl         A    M-35           125  1:39:14/472.    1:38:36,5  
 504  4129  Fuchs Felix                     71  Fischamend Runners       A    M-20            76  1:40:05/513.    1:38:36,7  
 505  3725  Fragner Walter                  61  TVN St. Pölten           A    M-35           126  1:42:48/624.    1:38:39,8  
 506  3596  Mitterhofer Wolfgang, DI        53  Ternitz                  A    M-45            41  1:40:25/526.    1:38:42,9  
 507  3546  Reitmayer Ewald                 56  Wien                     A    M-40           101  1:40:12/517.    1:38:44,2  
 508  2886  Prammer Josef                   63  Union Alberndorf         A    M-35           127  1:39:43/493.    1:38:45,8  
 509  2394  Zehetner Gerhard                53  Altenberg                A    M-45            42  1:41:40/577.    1:38:46,3  
 510  4726  Nolz Günther                    48  Union Traismauer         A    M-50            18  1:39:18/477.    1:38:48,8  
 511  4979  Szerencsics Alexander           54  Gablitz                  A    M-45            43  1:41:09/553.    1:38:50,9  
 512  2086  Dorninger Leopold               59  Wien                     A    M-40           102  1:41:10/554.    1:38:51,7  
 513  4228  Hauser Daniel                   74  Hitzendorf               A    M-20            77  1:43:02/635.    1:38:51,8  
 514  3700  Mahrhofer Werner                57  ASV RAIBAU               A    M-40           103  1:39:53/504.    1:38:52,4  
 514  5112  Henk Fritz                      45  Wien                     A    M-50            19  1:39:58/507.    1:38:52,4  
 516  3380  Dauwa-Stummer Harald, Mag.      69  Traismauer               A    M-30            93  1:43:30/662.    1:38:52,5  
 517  3138  Lindenbauer Robert              64  Nurmis Enkel             A    M-35           128  1:41:20/561.    1:38:52,8  
 518  2777  Rotheneder Hannes               64  Bad Vöslau               A    M-35           129  1:41:09/551.    1:38:53,3  
 519  4557  Genser Josef, Mag.              54  Wien                     A    M-45            44  1:43:22/655.    1:38:54,7  
 520  4583  Kralovec Klaus                  66  Melk                     A    M-30            94  1:42:34/613.    1:38:55,8  
 521  2985  Tiroch Michael                  83  LFT Willendorf           A    M-Jun           10  1:41:12/555.    1:38:57,2  
 522  3866  Steindl Walter, Ing.            50  ÖTB Wien                 A    M-45            45  1:42:08/599.    1:38:58,4  
 523  2827  Auersperg Franz J.              56  Wald                     A    M-40           104  1:39:18/478.    1:38:58,7  
 524  5125  Wendelin Bruno                  68  Gols                     A    M-30            95  1:39:07/465.    1:39:00,9  
 525  3196  Schenk Walter                   50  LTC Deutschlandsberg     A    M-45            46  1:39:46/496.    1:39:01,3  
 526  3955  Messics Walter                  54  Niklasdorf               A    M-45            47  1:39:49/502.    1:39:01,4  
 527  5413  Pessl Fritz                     66  Linz                     A    M-30            96  1:41:30/571.    1:39:01,8  
 528  5231  Recht Felix                     67  Wien                     A    M-30            97  1:40:42/534.    1:39:02,3  
 529  3737  Schauppenlehner Leopold, Dir.   55  Sportunion Waidhofen     A    M-40           105  1:41:15/557.    1:39:04,2  
 530  4963  Zach Heinz                      44  Graz                     A    M-55            11  1:39:17/476.    1:39:04,4  
 531  4782  Reiter Georg                    44  Birngruber               A    M-55            12  1:41:58/591.    1:39:04,5  
 532  2902  Welkhammer Peter                47  UKJ Wien                 A    M-50            20  1:42:10/600.    1:39:06,4  
 533  4490  Bracher Karl                    69  Vinea Wachau             A    M-30            98  1:39:15/473.    1:39:06,7  
 534  4016  Skodak Leo                      48  BSG Xerox                A    M-50            21  1:40:21/522.    1:39:07,2  
 535  5457  Berger Walter                   63  LG Lambental             A    M-35           130  1:39:47/499.    1:39:07,6  
 535  5474  Ennsbrunner Markus              72  Neuhaus/D.               A    M-20            78  1:41:29/570.    1:39:07,6  
 537  2295  Poperl Robert, Dr.              59  Tyrolia                  A    M-40           106  1:43:36/664.    1:39:08,5  
 538  2654  Schmerbacher Kristian           65  IBS Bad Vöslau           A    M-30            99  1:39:12/470.    1:39:08,8  
 539  6220  Lugmayr Heinrich                61  Münchendorf              A    M-35           131  1:42:32/612.    1:39:10,3  
 540  3766  Ecker Robert                    69  Leonding                 A    M-30           100  1:41:35/575.    1:39:10,4  
 541  3039  Hammer Martin                   74  Wien                     A    M-20            79  1:39:47/498.    1:39:11,1  
 542  5126  Müller Daniel                   78  Trek Sunshine            A    M-20            80  1:39:15/474.    1:39:12,2  
 543  5392  Seemann Alexander               74  ADSV Röfix OÖ            A    M-20            81  1:41:17/558.    1:39:12,3  
 544  3009  Harasser Robert                 62  Club Sport Spezial       A    M-35           132  1:42:39/619.    1:39:12,5  
 545  3040  Schwaiger Robert                82  ULC Hirtenberg           A    M-Jun           11  1:40:31/528.    1:39:13,6  
 546  3767  Fauland Gerald                  61  Linz                     A    M-35           133  1:41:39/576.    1:39:13,7  
 546  3807  Ressmann Franz                  47  Bregenz                  A    M-50            22  1:39:48/500.    1:39:13,7  
 548  4500  Harringer Franz                 57  Altenberg                A    M-40           107  1:40:50/540.    1:39:14,2  
 548  4852  Szalay Peter                    61  Edelbach-Paddler         A    M-35           134  1:41:48/584.    1:39:14,2  
 550  4124  Rauscha Helmut                  72  LC Peanuts               A    M-20            82  1:42:36/616.    1:39:14,6  
 551  3023  Jurkowitsch Günter              69  LV Bergern               A    M-30           101  1:39:56/505.    1:39:17,0  
 552  2988  Bock Uschi                      83  LFT Willendorf           A    W-Jun            1  1:39:43/492.    1:39:17,2  
 553  3530  Rabitza Wolfgang                50  Au                       A    M-45            48  1:39:44/494.    1:39:18,5  
 554  5449  Kuna Norbert                    65  Graz                     A    M-30           102  1:43:22/653.    1:39:19,3  
 555  4671  Karl Franz                      48  LLC Marathon Regensburg  D    M-50            23  1:41:25/567.    1:39:20,4  
 556  6211  Brenner Thomas                  53  Breitenfurt              A    M-45            49  1:41:51/588.    1:39:20,7  
 557  4512  Salminger Sepp                  56  SRK Tyrolia              A    M-40           108  1:39:26/484.    1:39:21,2  
 558  4327  Pichler Markus                  69  Wien                     A    M-30           103  1:40:05/511.    1:39:21,8  
 559  5242  Walcher Michael                 62  Krems                    A    M-35           135  1:42:57/631.    1:39:21,9  
 560  4654  Höchsmann Georg                 74  LCU Euratsfeld           A    M-20            83  1:43:57/686.    1:39:23,8  
 561  4219  Sammer Gerald, Ing.             67  Gallneukirchen           A    M-30           104  1:44:31/712.    1:39:25,2  
 562  3299  Kögler Brigitte                 60  Ternitz                  A    W-35             5  1:41:19/560.    1:39:25,5  
 563  5053  Tasch Johannes                  66  Eichgraben               A    M-30           105  1:39:39/488.    1:39:25,7  
 564  4474  Palkovits Michael, Mag.         57  KSV Verbund              A    M-40           109  1:40:42/533.    1:39:26,6  
 565  3642  Sturmlechner Rudolf             57  HSV Mautern              A    M-40           110  1:40:41/532.    1:39:27,6  
 566  2563  Gangl Walter                    57  Dross                    A    M-40           111  1:40:59/546.    1:39:28,2  
 567  3382  Ettenauer Stephan               82  Horn                     A    M-Jun           12  1:46:31/812.    1:39:30,1  
 568  4398  Silewinaz Karl                  48  LG Laabental             A    M-50            24  1:40:10/515.    1:39:30,2  
 569  2092  Jereb Gerhard                   52  LCC Wien                 A    M-45            50  1:40:45/537.    1:39:30,4  
 570  4295  Gari Johann                     68  SC Zwickl Zwettl         A    M-30           106  1:43:09/638.    1:39:32,3  
 571  2917  Gerstner Rudolf                 51  Wien                     A    M-45            51  1:40:44/535.    1:39:34,9  
 572  2549  Sautner Peter                   51  Linz                     A    M-45            52  1:40:14/518.    1:39:35,6  
 573  4075  Irregger Roland                 65  USC St. Georgen          A    M-30           107  1:40:45/538.    1:39:36,1  
 574  5550  Trinko Rudi                     65  Scm                      A    M-30           108  1:42:01/594.    1:39:37,2  
 575  2961  Lechner Gerhard                 64  SC-Zwickl Zwettl         A    M-35           136  1:41:41/579.    1:39:37,5  
 576  2964  Waldbrunner Margit              41  Cricket Wien             A    W-55             1  1:40:12/516.    1:39:38,7  
 577  3587  Ziegelmayer Willi               65  LC-Cafe Haferl           A    M-30           109  1:40:20/520.    1:39:40,0  
 578  6266  Huber Manfred, DI               66  Krummnussbaum            A    M-30           110  1:43:13/642.    1:39:40,2  
 579  3290  Mayer Walter                    56  SC Schwarzlackenau       A    M-40           112  1:42:50/627.    1:39:40,5  
 580  4854  Schmidt Bruno                   59  Mautern                  A    M-40           113  1:39:46/495.    1:39:41,0  
 581  4044  Eibensteiner Helmuth            55  Wien                     A    M-40           114  1:41:21/563.    1:39:42,6  
 582  5427  Schimpp Gottfried, Dr.          53  Wien                     A    M-45            53  1:40:00/509.    1:39:44,5  
 583  4514  Witzmann Erich                  45  Road Runners klosterneu  A    M-50            25  1:39:56/505.    1:39:45,8  
 584  4199  Ebert Juergen                   63  LC Cafe Haferl           A    M-35           137  1:41:50/587.    1:39:52,8  
 585  3542  Kühnl Gerhard                   61  Pottenbrunn              A    M-35           138  1:40:21/524.    1:39:53,8  
 586  3126  Rigl Josef                      62  Spratzern                A    M-35           139  1:41:54/590.    1:39:55,8  
 587  3864  Salomon Josef                   72  Wachauer Laberl          A    M-20            84  1:40:05/512.    1:39:57,5  
 588  4665  Haberl Franz                    57  Trofaiach                A    M-40           115  1:40:10/514.    1:40:00,2  
 589  5390  Teichtmeister Norbert           61  Lengenfeld               A    M-35           140  1:42:06/596.    1:40:00,4  
 590  3757  Obermayer Heinz                 46  Wien                     A    M-50            26  1:40:37/530.    1:40:01,3  
 591  5415  Sandmayr Ronald                 80  Dietach                  A    M-Jun           13  1:44:24/710.    1:40:03,1  
 592  2123  Ganhör Edmund                   58  SV Gallneukirchen        A    M-40           116  1:40:30/527.    1:40:07,5  
 593  5066  Schupka Elisabeth               57  Tyrolia                  A    W-40            10  1:40:20/520.    1:40:07,8  
 594  3815  Hoffmann Thomas                 75  URC Langenlois           A    M-20            85  1:40:48/539.    1:40:08,9  
 595  4644  Winter Andreas                  72  Pöchlarn                 A    M-20            86  1:43:47/674.    1:40:09,1  
 596  2829  Haiden Leopold                  42  SKVg Pottenbrunn         A    M-55            13  1:41:17/559.    1:40:13,1  
 597  4039  Fortelny Ren‚                   55  Wien                     A    M-40           117  1:42:08/597.    1:40:13,6  
 598  4262  Wimmer Kurt                     57  Furth                    A    M-40           118  1:40:24/525.    1:40:14,3  
 599  3116  Schuhmann Herbert               58  Lauftreff Gols           A    M-40           119  1:41:02/548.    1:40:14,7  
 600  3724  Kahl Franz                      68  Wien                     A    M-30           111  1:45:07/736.    1:40:17,2  
 601  4489  Ganner Peter, DI                44  SV-ORF                   A    M-55            14  1:42:13/603.    1:40:19,4  
 602  2372  Voller Johann                   51  St. Pölten               A    M-45            54  1:40:50/541.    1:40:20,5  
 602  3062  Baumgartner Max                 76  LV Road Runner           A    M-20            87  1:43:22/651.    1:40:20,5  
 604  2131  Geiger Brigitte, Dr.            56  LCC-Wien                 A    W-40            11  1:41:45/583.    1:40:22,0  
 605  3604  Schüch Sofie                    72  Wien                     A    W-20            15  1:44:56/729.    1:40:23,3  
 606  3223  Hiesberger Christoph            78  Mank                     A    M-20            88  1:43:53/678.    1:40:24,3  
 607  3065  Gössl Michael                   74  RC Raiba Kosmopiloten Z  A    M-20            89  1:45:09/737.    1:40:27,7  
 608  2833  Jungwirth Wolfgang              72  ASKÖ Steg                A    M-20            90  1:46:43/825.    1:40:28,9  
 609  4529  Lang Lorenz                     72  Wien                     A    M-20            91  1:41:35/574.    1:40:29,6  
 610  3987  Lechner Christian               60  Sumsirunners             A    M-35           141  1:42:29/610.    1:40:30,4  
 611  5570  Herold Markus                   72  Wien                     A    M-20            92  1:40:44/536.    1:40:30,7  
 612  3526  Schmid Raimund                  67  Ebergassing              A    M-30           112  1:42:11/601.    1:40:33,4  
 613  5437  Brunner Georg                   79  Weinzierl                A    M-20            93  1:42:29/608.    1:40:35,9  
 614  6261  Neumann Charlie                 60  Baden                    A    M-35           142  1:42:27/607.    1:40:37,6  
 615  5041  Theiler Christian               78  Friedberg                A    M-20            94  1:41:13/556.    1:40:38,2  
 616  5356  Hager Engelbert                 64  TSV Puchenstuben         A    M-35           143  1:41:21/562.    1:40:38,6  
 617  5539  Fleisch Jürgen                  78  Wien                     A    M-20            95  1:44:23/709.    1:40:39,6  
 618  2998  Wieser Leopold                  61  Ferschnitz               A    M-35           144  1:42:11/602.    1:40:41,0  
 619  2858  Neuhauser Anton                 63  LC DOVER                 A    M-35           145  1:41:06/549.    1:40:41,6  
 620  2692  Wallisch Carola                 77  Wr. Neudorf              A    W-20            16  1:44:25/711.    1:40:41,7  
 621  2871  Schindlecker Wolfgang           59  Rohrbach                 A    M-40           120  1:42:35/614.    1:40:42,0  
 621  2893  Schweiger Franz                 61  Kleinzell                A    M-35           146  1:42:35/615.    1:40:42,0  
 623  5501  Emminger Renate                 63  ASV Salzburg             A    W-35             6  1:43:01/634.    1:40:42,3  
 624  3353  Melchus Günter                  61  Böheimkirchen            A    M-35           147  1:41:09/551.    1:40:43,6  
 625  5212  Bodner Sabine                   71  Wien                     A    W-20            17  1:42:24/606.    1:40:44,5  
 626  3508  Ableidinger Gerhard             76  Gr. Siegharts            A    M-20            96  1:41:24/566.    1:40:45,3  
 627  2242  Lehner Franz                    54  SV Gallneukirchen        A    M-45            55  1:43:55/681.    1:40:45,4  
 628  5017  Kropf Thomas                    70  Wien                     A    M-20            97  1:45:36/756.    1:40:48,5  
 629  4003  Sauer Franz                     48  Graz                     A    M-50            27  1:43:54/680.    1:40:48,6  
 630  4261  Fasoli Rainer, Mag.             69  Leonding                 A    M-30           113  1:42:00/592.    1:40:50,0  
 631  6274  Paulischin Alexander            58  Linz                     A    M-40           121  1:42:03/595.    1:40:53,3  
 632  5489  Karner Leo                      52  St. Pölten               A    M-45            56  1:41:44/581.    1:40:54,0  
 633  5266  Brenner Heinz                   59  Söding                   A    M-40           122  1:41:06/550.    1:40:54,8  
 634  4813  Lehofer Wolfgang                62  RLB NÖ Wien              A    M-35           148  1:44:16/703.    1:40:55,6  
 635  4328  Patri Kurt                      45  Wien                     A    M-50            28  1:45:51/773.    1:40:56,5  
 636  4678  Eggenfurter Elke                69  LLC Marathon Regensburg  D    W-30             2  1:43:41/669.    1:40:59,7  
 637  3217  Förster Hartmut                 50  SC Riesa                 D    M-45            57  1:42:37/617.    1:40:59,8  
 638  2340  Schmidmayer Kurt                42  Tyrolia                  A    M-55            15  1:46:16/804.    1:41:01,4  
 639  2708  Vollsinger Stephan              69  Wien                     A    M-30           114  1:45:29/751.    1:41:02,2  
 640  2655  Sixt Helmut                     67  Graz                     A    M-30           115  1:43:51/676.    1:41:05,2  
 641  3817  Walter Wolfgang                 75  Stainach                 A    M-20            98  1:44:13/698.    1:41:05,4  
 642  2164  Helcig Dieter                   53  Breitenaich              A    M-45            58  1:41:41/578.    1:41:07,9  
 642  3694  Zöchling Hermann                63  Günselsdorf              A    M-35           149  1:43:41/668.    1:41:07,9  
 644  2218  Kiessler Klaus                  60  Squashclub Mödling       A    M-35           150  1:43:38/665.    1:41:08,5  
 645  3842  Berghammer Gerhard              51  Lauftreff Riedau         A    M-45            59  1:44:18/704.    1:41:08,9  
 646  5155  Stolfa Werner                   59  St.Andrä-Wördern         A    M-40           123  1:44:06/693.    1:41:09,4  
 647  4628  Fleischhacker Reinhold          57  Graz                     A    M-40           124  1:41:33/573.    1:41:10,5  
 647  5165  Kwasniak Piotr                  72  SC Innere Stadt          A    M-20            99  1:43:18/644.    1:41:10,5  
 649  2453  Salaba Roman                    59  DSG Union Raika Pfandl   A    M-40           125  1:44:57/730.    1:41:10,6  
 650  3151  Romanik Roland                  68  Wien                     A    M-30           116  1:41:23/564.    1:41:15,3  
 651  5121  Roiger Markus                   78  Gablitz                  A    M-20           100  1:42:49/626.    1:41:19,0  
 652  3500  Dominkus Manfred                73  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-20           101  1:43:20/647.    1:41:22,1  
 653  3972  Hinterleitner Walter            50  Union St. Veit           A    M-45            60  1:42:44/622.    1:41:24,5  
 654  2091  Karlic Heidrun, Dr.             56  LCC Wien                 A    W-40            12  1:42:40/620.    1:41:25,6  
 655  5521  Csepan Robert Jan               70  Goldegg                  A    M-20           102  1:46:30/811.    1:41:26,7  
 656  6294  Draxler Josef                   53  Weiz                     A    M-45            61  1:44:37/717.    1:41:27,2  
 657  3829  Rudlof Manfred                  62  Wien                     A    M-35           151  1:48:10/899.    1:41:27,9  
 658  2993  Köllqvist Mikael                65  SAAB                     SWE  M-30           117  1:42:48/625.    1:41:29,5  
 659  2578  Kaiser Adolf                    62  RC NORSKE SKOG           A    M-35           152  1:41:43/580.    1:41:30,8  
 660  3376  Göbl Petra                      75  Graz                     A    W-20            18  1:42:08/597.    1:41:31,0  
 661  3939  Kienast Gerhard, Dr.            69  Wien                     A    M-30           118  1:42:29/608.    1:41:32,6  
 661  4119  Üblacker Franz                  39  ULC Ardagger             A    M-60             4  1:41:53/589.    1:41:32,6  
 661  4409  Pimishofer Joachim              61  ATSV Ternitz             A    M-35           153  1:42:57/632.    1:41:32,6  
 664  3739  Stubenvoll Eduard               59  Sportunion Ziersdorf     A    M-40           126  1:45:32/754.    1:41:35,3  
 665  3276  Ötzlberger Rudolf               70  Michelhausen             A    M-20           103  1:46:07/792.    1:41:36,1  
 666  6293  Kröll Wolfgang                  63  TRV Radstudio Krems      A    M-35           154  1:42:01/593.    1:41:37,0  
 667  6309  Wagentristl Sigrid              64  Wr. Neustadt             A    W-35             7  1:43:59/687.    1:41:37,7  
 668  5472  Tomancok Berndt                 61  Carib Club               A    M-35           155  1:41:45/582.    1:41:38,8  
 669  4839  Penker Maria Elisabeth          73  RC ÖAMTC Müllbrücke      A    W-20            19  1:41:50/586.    1:41:41,7  
 670  3381  Kampichler Hans-Peter           67  Wr. Neustadt             A    M-30           119  1:45:53/774.    1:41:41,8  
 671  5411  Kalteis Walter                  57  Krems                    A    M-40           127  1:41:49/585.    1:41:42,2  
 672  3091  Heiser Erwin                    60  SKVG-Pottenbrunn         A    M-35           156  1:44:52/724.    1:41:44,1  
 673  3879  Datler Alfred                   62  Eggenburg                A    M-35           157  1:43:42/671.    1:41:46,4  
 674  2544  Schmidberger Ludwig             61  Lauftreff Furth im Wald  D    M-35           158  1:43:06/637.    1:41:51,4  
 675  4314  Kirschenhofer Karl              50  LC Flachgau              A    M-45            62  1:46:40/823.    1:41:52,5  
 676  4354  Maurer Michael                  61  SC Austrian Airlines     A    M-35           159  1:42:21/605.    1:41:53,3  
 677  3239  Pachler Roman                   65  Kirchberg/Pielach        A    M-30           120  1:43:02/636.    1:41:54,9  
 678  2828  Salzer Franz                    51  ASKÖ Pichling            A    M-45            63  1:43:29/661.    1:41:55,8  
 679  5000  Püspök Peter, Gen.Dir. D        46  RLB NÖ Wien              A    M-50            29  1:42:30/611.    1:41:57,2  
 680  3067  Böhm Herbert, Mag.              67  Ebergassing              A    M-30           121  1:44:16/700.    1:42:02,4  
 681  4823  Hauswirth Karl                  64  Velm                     A    M-35           160  1:44:16/700.    1:42:02,6  
 682  2404  Zahora Manfred, Dr.             54  Wien                     A    M-45            64  1:46:05/788.    1:42:03,0  
 683  6238  Hafner Klaus                    50  Crash 95                 A    M-45            65  1:42:44/622.    1:42:05,1  
 684  4072  Schütz Werner, DI               61  Mödling                  A    M-35           161  1:45:03/733.    1:42:05,5  
 685  3764  Schnaitt Günter, Mag.           69  Wien                     A    M-30           122  1:45:56/778.    1:42:06,4  
 686  4811  Hochauer Helmut                 62  RLB NÖ Wien              A    M-35           162  1:46:46/829.    1:42:07,1  
 687  5463  Matouschek Andreas              64  Rosenburg                A    M-35           163  1:47:28/856.    1:42:09,5  
 688  3330  Griesbeck Irmgard               47  LCC Marathon Regensburg  D    W-50             2  1:44:15/699.    1:42:10,3  
 689  2251  Lorenz Michael                  62  Wien                     A    M-35           164  1:45:13/739.    1:42:12,0  
 690  3738  Minixhofer Reinhard             60  ÖAV Aschach              A    M-35           165  1:45:38/759.    1:42:13,3  
 691  2308  Rieder Rupert, Mag.             56  FSV-Erste Bank           A    M-40           128  1:43:45/673.    1:42:14,6  
 692  3220  Hähnel Matthias                 61  SC Riesa                 D    M-35           166  1:43:52/677.    1:42:20,1  
 693  2401  Zambal Dieter                   69  Krems                    A    M-30           123  1:45:37/757.    1:42:21,5  
 694  2607  Baumgartner Siegfried           75  LV-Roadrunner            A    M-20           104  1:43:22/654.    1:42:21,8  
 695  2966  Weber Günther                   62  Euratsfeld               A    M-35           167  1:44:03/688.    1:42:22,0  
 696  4094  Spiller Wolfgang                67  Milka Marathon Team      A    M-30           124  1:45:59/782.    1:42:23,3  
 697  2117  Mühlwanger Othmar               52  Wien                     A    M-45            66  1:43:57/685.    1:42:24,3  
 698  5574  Pöck Christian                  79  Tulln                    A    M-20           105  1:45:59/781.    1:42:25,8  
 699  4066  Wurz Werner                     66  Wien                     A    M-30           125  1:43:56/683.    1:42:25,9  
 700  2551  Pusam Eduard                    54  Wien                     A    M-45            67  1:42:52/630.    1:42:26,7  
 701  2758  Thalhammer Edmund               52  ASKÖ Pichling            A    M-45            68  1:48:40/923.    1:42:27,4  
 702  6284  Wettenger Christian             59  Neuberg                  A    M-40           129  1:42:51/628.    1:42:29,5  
 703  2776  Lechner Manfred                 60  JC Paudorf               A    M-35           168  1:43:26/658.    1:42:29,8  
 704  6283  Pimeshofer                      59  Neuberg                  A    M-40           130  1:42:51/629.    1:42:30,9  
 705  2841  Lind Martina                    70  Wartmannstetten          A    W-20            20  1:45:03/734.    1:42:31,1  
 706  2290  Prantner Thomas                 64  Hinterbrühl              A    M-35           169  1:43:57/684.    1:42:32,6  
 707  3331  Dillinger Ernst                 63  LCC Marathon Regensburg  D    M-35           170  1:45:14/740.    1:42:33,2  
 708  3165  Reiter Helmut                   61  Judo Club                A    M-35           171  1:42:38/618.    1:42:33,6  
 709  5369  Weixlbraun Leopold              67  Echsenbach               A    M-30           126  1:46:13/799.    1:42:34,0  
 710  3252  Gaischt Erwin                   56  Wien                     A    M-40           131  1:43:24/656.    1:42:35,0  
 711  3370  Scheberan Gerhard               55  Generali SV              A    M-40           132  1:43:25/657.    1:42:35,2  
 712  5399  Lettner Johann, Dr.             53  Perg                     A    M-45            69  1:43:34/663.    1:42:38,8  
 713  3758  Feichtmayr Manfred              74  Alberndorf/Rdm.          A    M-20           106  1:43:39/667.    1:42:40,5  
 714  5270  Brustbauer Heinrich             71  Mautern                  A    M-20           107  1:45:28/749.    1:42:43,2  
 715  5408  Dal-Bianco Matthias             78  Wien                     A    M-20           108  1:43:55/682.    1:42:45,8  
 716  5613  Fellner Andreas                 72  Wien                     A    M-20           109  1:44:10/697.    1:42:48,1  
 717  4102  Ippisch Wolfgang                57  Wien                     AUT  M-40           133  1:43:10/639.    1:42:48,6  
 718  4099  Bertagnoli Gerhard              49  ESV-OENB                 A    M-50            30  1:43:10/640.    1:42:48,7  
 719  3287  Trischak Reinhard               63  Eisenstadt               A    M-35           172  1:44:04/690.    1:42:48,8  
 720  3769  Herold Gerhard                  57  Breitenfurt              A    M-40           134  1:46:45/828.    1:42:49,9  
 721  4236  Dutter Christian                70  Mank                     A    M-20           110  1:47:06/839.    1:42:50,0  
 722  2948  Ginter Franz                    63  Polizei Wien             A    M-35           173  1:44:10/696.    1:42:50,3  
 723  2514  Ruttner Oswald, Dr.             46  L.C. SUDY                A    M-50            31  1:48:07/894.    1:42:50,8  
 724  5575  Hofmarcher Georg                60  Scheibbs                 A    M-35           174  1:43:11/641.    1:42:53,1  
 725  2224  Maier Peter                     70  Michelhausen             A    M-20           111  1:43:21/650.    1:42:54,0  
 726  2222  Heinl Anton                     46  Union Michelhausen       A    M-50            32  1:43:21/649.    1:42:54,1  
 727  4306  Hackl Fritz                     57  Wien                     A    M-40           135  1:46:00/785.    1:42:56,0  
 728  3340  Dürnberger Norbert              70  Justiz Garsten           A    M-20           112  1:43:48/675.    1:42:57,4  
 729  5097  Schönauer Ernst                 69  Yspertal                 A    M-30           127  1:46:35/818.    1:43:00,5  
 730  5098  Pale Andreas                    70  Fiss                     A    M-20           113  1:46:36/819.    1:43:00,7  
 731  3435  Müller Emmerich                 40  Generali SV              A    M-55            16  1:44:18/706.    1:43:01,5  
 732  3229  Fuchs Otmar                     61  TC HITIAG                A    M-35           175  1:43:41/670.    1:43:01,9  
 733  3470  Ebermann Herbert                54  Festina PSV Wien         A    M-45            70  1:43:19/645.    1:43:03,5  
 734  4013  Blümel Christian                68  Wien                     A    M-30           128  1:43:19/646.    1:43:04,3  
 735  2226  Schmid Franz                    52  Union Michelhausen       A    M-45            71  1:49:44/984.    1:43:05,5  
 736  3735  Schwaiger Manfred               59  SC Zwickl Zwettl         A    M-40           136  1:43:29/660.    1:43:06,4  
 737  2188  Kafka Karl                      54  OMV-MRS                  A    M-45            72  1:46:05/790.    1:43:07,2  
 738  3411  Engelmayer Didi                 67  Casino Austria Baden     A    M-30           129  1:44:18/704.    1:43:07,7  
 739  5316  Nagl Michael, DI                72  Leonding                 A    M-20           114  1:45:47/767.    1:43:07,9  
 740  2640  Germann Reinhard                45  SC Mittersill            A    M-50            33  1:43:16/643.    1:43:08,7  
 741  3375  Janisch Josef                   36  Enzersdorf               A    M-60             5  1:43:39/666.    1:43:08,9  
 742  6232  Fuchsluger Rainer               75  Wien                     A    M-20           115  1:43:21/648.    1:43:09,7  
 743  4980  Preiss Jochen                   69  Wien                     A    M-30           130  1:44:08/695.    1:43:10,0  
 744  5278  Inzinger Gabriele               67  TRV Radstudio Krems      A    W-30             3  1:46:00/784.    1:43:13,2  
 745  3288  Eichert Manfred                 63  Ebergassing              A    M-35           176  1:46:01/786.    1:43:13,4  
 746  4051  Heindl Robert                   61  Halbturn                 A    M-35           177  1:44:18/707.    1:43:13,6  
 747  2605  Schwan Gerhard                  65  Purkersdorf              A    M-30           131  1:44:54/726.    1:43:14,6  
 748  3814  Ebner Thomas, Dr.               56  SRK-Tyrolia              A    M-40           137  1:43:28/659.    1:43:15,6  
 749  6267  Schlapschy Gerhard              54  St.Margarethen           A    M-45            73  1:44:16/702.    1:43:16,1  
 750  6246  Durednik Alexander              68  Wien                     A    M-30           132  1:44:36/715.    1:43:19,4  
 751  5563  Ressner Otto                    53  Rauchenwarth             A    M-45            74  1:44:51/723.    1:43:21,3  
 752  5594  Pröll Bernhard                  64  SK Kleinzell             A    M-35           178  1:43:45/672.    1:43:21,6  
 753  3427  Degen Andreas                   56  Würflach                 A    M-40           138  1:45:29/750.    1:43:23,5  
 754  2463  Trybus Peter                    79  Königstetten             A    M-20           116  1:44:54/725.    1:43:24,1  
 755  4690  Schreiber Karin                 74  Laufrad                  A    W-20            21  1:46:08/795.    1:43:26,1  
 756  2803  Richert Herbert                 47  Wien                     A    M-50            34  1:47:29/858.    1:43:27,1  
 757  5317  Fasching Josef                  58  Judoclub krems           A    M-40           139  1:44:36/714.    1:43:27,2  
 758  3188  Glockengiesser Anna-Maria       57  LTC Deutschlandsberg     A    W-40            13  1:44:07/694.    1:43:27,5  
 759  3140  Moser Rudolf                    58  Nurmis Enkel             A    M-40           140  1:45:54/777.    1:43:28,7  
 760  2909  Dicks Christian                 71  GSV NÖ St. Pölten        AUT  M-20           117  1:47:57/882.    1:43:29,3  
 761  2610  Kladiva Erwin                   41  Tyrolia                  A    M-55            17  1:47:15/843.    1:43:29,5  
 762  4403  Reuberger Robert                60  Schweiggers              A    M-35           179  1:45:34/755.    1:43:31,1  
 763  2055  Albrecht Mario                  71  Wien                     A    M-20           118  1:46:21/806.    1:43:31,2  
 763  5589  Leitner Christoph               61  SK Kleinzell             A    M-35           180  1:43:54/679.    1:43:31,2  
 765  5265  Standfest Hartmann              60  Wien                     A    M-35           181  1:46:01/787.    1:43:31,9  
 766  2771  Langegger Michael               63  Zell am See              A    M-35           182  1:44:35/713.    1:43:32,4  
 767  2320  Russegger Günter                70  Gedesag                  A    M-20           119  1:46:58/835.    1:43:33,2  
 767  5143  Gisch Wolfgang                  68  RSC Podersdorf           A    M-30           133  1:44:05/691.    1:43:33,2  
 769  3337  Raschke Birgit                  66  LCC Marathon Regensburg  D    W-30             4  1:46:16/803.    1:43:33,9  
 770  4052  Pitzer Gerhard                  60  Halbturn                 A    M-35           183  1:44:39/718.    1:43:34,1  
 771  2911  Bauer Heinz                     66  Wieselburg               A    M-30           134  1:46:51/832.    1:43:34,2  
 772  3676  Flöck Richard                   60  ULC SPK Langenlois       A    M-35           184  1:47:16/844.    1:43:34,5  
 773  3986  Pailer Karl                     61  Sumsirunners             A    M-35           185  1:45:37/758.    1:43:39,4  
 774  3037  Weiss Michael                   78  TRV Radstudio Krems      A    M-20           120  1:47:34/861.    1:43:40,2  
 775  3646  Topf Klaus                      57  U. Gunskirchen           A    M-40           141  1:47:39/865.    1:43:40,3  
 776  2878  Haschberger Josef               60  SKV Feuerwehr Wien       A    M-35           186  1:45:43/765.    1:43:40,6  
 777  3535  Rabl-Sander Johannes            62  Tullnerbach              A    M-35           187  1:45:05/735.    1:43:41,3  
 778  4801  Puchegger Peter                 68  Bruck/leitha             A    M-30           135  1:48:10/898.    1:43:45,5  
 779  2546  Vavrik Dieter                   52  Bad Abbach               D    M-45            75  1:47:20/847.    1:43:45,6  
 780  2928  Hauser Martin                   70  Wien                     A    M-20           121  1:44:43/721.    1:43:45,8  
 781  3957  Kraus Friedrich                 53  LSV Wien                 A    M-45            76  1:44:03/689.    1:43:46,9  
 782  4187  Minarik Harald                  67  Wolfsthal                A    M-30           136  1:44:55/727.    1:43:47,3  
 783  3323  Staubach Reinhold               46  LCC Marathon Regensburg  D    M-50            35  1:46:37/820.    1:43:47,6  
 784  3590  Helm Christoph, Mag.            71  Wolkersdorf              A    M-20           122  1:48:04/890.    1:43:48,7  
 785  4818  Miletits Gerhard                57  Wien                     A    M-40           142  1:48:09/896.    1:43:49,0  
 786  3443  Göbl Wolfgang                   70  Generali SV              A    M-20           123  1:44:06/692.    1:43:49,3  
 787  2709  Peichl Leander                  74  Loosdorf                 A    M-20           124  1:44:19/708.    1:43:49,9  
 788  4043  Renk Hans                       39  Tyrolia                  A    M-60             6  1:48:38/918.    1:43:50,0  
 789  5334  Ziegerhofer Franz               59  Wien                     A    M-40           143  1:48:00/884.    1:43:51,0  
 790  5573  Sraier Hans-Günter              50  Steyr                    A    M-45            77  1:44:58/731.    1:43:51,7  
 791  5140  Hofer Andreas                   63  Wien                     A    M-35           188  1:46:35/817.    1:43:52,1  
 792  2507  Duchkowitsch Wolfgang           71  Wien                     A    M-20           125  1:45:02/732.    1:43:52,3  
 793  3133  Kopfinger Thomas                74  Wien                     A    M-20           126  1:47:17/845.    1:43:52,7  
 794  2476  Gratzl Erich                    64  Wien                     A    M-35           189  1:47:53/879.    1:43:57,2  
 795  3992  Fuchsberger Peter, Dr.          61  Wien                     A    M-35           190  1:45:19/743.    1:43:58,1  
 796  2441  Schwengerer Helmut              64  Wien                     A    M-35           191  1:47:49/873.    1:43:59,2  
 797  2642  Trammer Gerhard                 63  Bad Gleichenberg         A    M-35           192  1:44:40/719.    1:43:59,8  
 798  2282  Neumann Walter                  45  LAC Salzburg             A    M-50            36  1:45:26/747.    1:43:59,9  
 798  2298  Pötzelsberger Rosemarie         71  Naturfreunde Wals        A    W-20            22  1:44:37/716.    1:43:59,9  
 800  3804  Grünberger Johann, Ing. Dr.     53  Linz                     A    M-45            78  1:49:10/949.    1:44:01,8  
 801  3245  Frosch Franz                    66  St. Pölten               A    M-30           137  1:46:35/816.    1:44:02,1  
 802  5177  Simone Peter                    65  St. Valentin             A    M-30           138  1:49:05/942.    1:44:03,1  
 803  4586  Gschwandtner Peter              70  Sport Lichtenegger       A    M-20           127  1:46:39/822.    1:44:05,6  
 804  3716  Pfaffinger Emmerich             62  LT Krems-Elektro Breith  A    M-35           193  1:46:17/805.    1:44:05,9  
 805  2946  Wolf Andreas                    60  Wien                     A    M-35           194  1:47:05/836.    1:44:06,7  
 806  3207  Kranabetter Vinzenz             58  LTC Deutschlandsberg     A    M-40           144  1:50:10/1001.   1:44:08,7  
 807  3233  Glaser David, Mag.              57  ÖGV-Volkbank             A    M-40           145  1:45:51/771.    1:44:09,4  
 808  5226  Fischer Philip                  72  Wien                     A    M-20           128  1:49:08/945.    1:44:09,6  
 809  4140  Giorgio Doris, Mag. DI          69  Hennersdorf              A    W-30             5  1:44:55/728.    1:44:10,8  
 810  2865  Maier Christian                 67  Ostermiething            A    M-30           139  1:47:38/864.    1:44:10,9  
 811  2481  Kafka Franz                     56  LCC Wien                 A    M-40           146  1:44:41/720.    1:44:11,7  
 812  3127  Höllerbauer Herbert             68  MTB-C Dechantskirchen    A    M-30           140  1:47:26/852.    1:44:13,0  
 813  3400  Kasser Robert                   77  Mank                     A    M-20           129  1:47:43/868.    1:44:15,0  
 813  4192  Steinmetz Peter                 66  Wien                     A    M-30           141  1:47:37/863.    1:44:15,0  
 815  2832  Jungwirth Wolfgang              51  ASKÖ Steg                A    M-45            79  1:50:31/1023.   1:44:16,5  
 816  3477  Turba Helmut                    48  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50            37  1:45:56/779.    1:44:17,1  
 817  2491  Swoboda Elke                    80  HSV-Melk                 A    W-Jun            2  1:47:43/866.    1:44:18,0  
 818  2223  Sallfert Franz                  61  Union Michelhausen       A    M-35           195  1:44:47/722.    1:44:18,7  
 819  5530  Jäger Christoph                 74  Spitz                    A    M-20           130  1:48:51/928.    1:44:18,9  
 820  2647  Greif Daniel                    56  Wien                     USA  M-40           147  1:45:16/741.    1:44:19,8  
 821  2235  Kobliha Helmut                  47  Wien                     A    M-50            38  1:51:04/1053.   1:44:22,0  
 822  4517  Schrott Thomas                  68  Hausleiten               A    M-30           142  1:50:55/1046.   1:44:23,5  
 822  5280  Leitner Franz                   49  Grein                    A    M-50            39  1:45:42/763.    1:44:23,5  
 824  4083  Pöll Thomas, Mag.               65  Wien                     A    M-30           143  1:48:03/887.    1:44:25,6  
 825  4727  Steiner Paul                    61  Wien                     A    M-35           196  1:50:30/1022.   1:44:31,1  
 826  4058  Blaboll Gerhard                 58  ASV Köln                 A    M-40           148  1:48:04/889.    1:44:32,1  
 827  3938  Kienast Agnes, Mag.             75  Wien                     A    W-20            23  1:45:31/753.    1:44:33,9  
 828  4371  Ernst Miroslav                  53  SC Austrian Airlines     A    M-45            80  1:45:25/746.    1:44:37,2  
 829  5302  Hurnaus Johann                  59  Steegen                  A    M-40           149  1:47:52/874.    1:44:37,6  
 830  6292  Zach Karl                       60  Mautern                  A    M-35           197  1:45:51/772.    1:44:38,2  
 831  4528  Evers Jann                      68  Wien                     D    M-30           144  1:45:43/766.    1:44:40,1  
 832  6286  Tritremmel Reinhard             73  Marz                     A    M-20           131  1:46:16/802.    1:44:40,9  
 833  2390  Wonisch Günter, Mag.            52  Wien                     A    M-45            81  1:46:44/827.    1:44:41,0  
 834  4336  Arnoldner Ossitha, Dr.          50  Wien                     A    W-45             3  1:47:56/881.    1:44:42,9  
 835  4466  Tiefenböck Rainer, Mag.         59  Wien                     A    M-40           150  1:47:18/846.    1:44:43,5  
 836  3181  Mixa Otmar                      50  Wien                     A    M-45            82  1:49:30/973.    1:44:45,3  
 837  2780  Stauber Dietmar                 66  Wien                     A    M-30           145  1:45:24/745.    1:44:46,2  
 838  5571  Mayrhofer Gerald                64  TSV Niederwaldkirchen    A    M-35           198  1:49:15/954.    1:44:46,3  
 839  4530  Neiger Christian                75  VERBUND                  A    M-20           132  1:47:27/855.    1:44:46,9  
 840  3355  Manhartseder Leo                61  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    M-35           199  1:45:30/752.    1:44:47,0  
 841  4394  Ebert Thomas                    66  SC Austrian Airlines     A    M-30           146  1:49:07/944.    1:44:47,1  
 842  4731  Becksteiner Andreas             79  ULPC Grieskirchen        A    M-20           133  1:48:40/921.    1:44:47,2  
 843  4730  Pichler Johann, Dr.             64  Hofkirchen               A    M-35           200  1:48:39/920.    1:44:47,3  
 844  3476  Turba Klaudia                   56  HSV Marathon Wr. Neusta  A    W-40            14  1:46:26/810.    1:44:47,8  
 845  3750  Haubner Joachim                 67  Linz                     A    M-30           147  1:47:20/848.    1:44:48,1  
 846  4696  Manninger Manfred               57  Yellow feet runners Lei  A    M-40           151  1:48:58/932.    1:44:51,5  
 847  3660  Rustler Thomas, Dr.             59  Running Doc's            A    M-40           152  1:51:08/1061.   1:44:54,2  
 848  3072  Kinner Alfred                   53  Krems                    A    M-45            83  1:45:10/738.    1:44:54,4  
 849  5142  Engel Roland                    72  Wien                     A    M-20           134  1:46:09/797.    1:44:56,5  
 850  3965  Kirisitz Johann                 61  Wien                     A    M-35           201  1:48:13/900.    1:44:59,7  
 851  5186  Hrbacek Wolfgang                58  CA AG                    A    M-40           153  1:46:32/815.    1:45:00,5  
 852  5585  Paar Christian                  71  Naturfreunde Korneuburg  A    M-20           135  1:49:01/935.    1:45:03,2  
 853  4227  Walla Peter                     67  The Scientists           A    M-30           148  1:45:47/768.    1:45:03,9  
 854  6288  Goldnagel Wolfgang              47  Wien                     A    M-50            40  1:46:41/824.    1:45:04,2  
 855  5166  Pöschl Gerhard                  69  Wien                     A    M-30           149  1:46:56/833.    1:45:05,7  
 856  4047  Peterl Wolfgang                 55  ATUS-Korneuburg          A    M-40           154  1:45:19/742.    1:45:06,3  
 857  4374  Podolsky Ernst                  58  SC Austrian Airlines     A    M-40           155  1:49:48/986.    1:45:09,0  
 858  3485  Reinharter Wolfgang             61  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-35           202  1:45:57/780.    1:45:09,2  
 859  3901  Denk Peter                      63  Harland                  A    M-35           203  1:45:42/764.    1:45:10,7  
 860  2656  Enzi Gert                       66  SV-Soboth                A    M-30           150  1:47:58/883.    1:45:11,7  
 861  3250  Göbl Ilse                       53  Furth/Göttweig           A    W-45             4  1:45:48/770.    1:45:11,9  
 862  2818  Haindl Herbert                  62  Kremser Volleyballverei  A    M-35           204  1:45:54/776.    1:45:12,1  
 863  3343  Staudacher Helmut               69  SV Justizwache Ibk.      A    M-30           151  1:50:06/997.    1:45:14,1  
 864  4713  Waba Ewald                      68  RSC Podersdorf/See       A    M-30           152  1:45:47/769.    1:45:14,5  
 865  5582  Hubmayer Martin                 77  Kirchberg                A    M-20           136  1:50:22/1015.   1:45:17,4  
 866  2119  Fritzer Josef                   51  Wolfnitz                 A    M-45            84  1:45:23/744.    1:45:17,5  
 867  2072  Blauensteiner Herbert           54  Union St. Pölten         A    M-45            85  1:45:27/748.    1:45:17,6  
 868  3283  Kastenhuber Bernd               64  Wien                     A    M-35           205  1:50:10/1002.   1:45:19,1  
 869  4061  Russegger Christian             68  LC Poopsy                A    M-30           153  1:45:39/761.    1:45:19,5  
 870  4060  Russegger Susanne               72  LC Poopsy                A    W-20            24  1:45:38/760.    1:45:20,3  
 871  2258  Martl Fritz                     60  Altenburg                A    M-35           206  1:48:16/903.    1:45:21,3  
 872  5095  Laferl Hermann                  60  Winzersdorf              A    M-35           207  1:50:15/1009.   1:45:23,7  
 873  2535  Herz Karl                       68  Fischamend               A    M-30           154  1:47:47/869.    1:45:25,2  
 874  6265  Obermann Rosa                   44  Tyrolia                  A    W-55             2  1:46:09/796.    1:45:25,6  
 875  2724  Schwaminger Wolfgang            57  St. Pölten               A    M-40           156  1:49:39/979.    1:45:27,5  
 876  4104  Walek Margit                    71  Hausbrunn                A    W-20            25  1:45:41/762.    1:45:27,8  
 877  3478  Stuppacher Johann               39  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-60             7  1:47:06/837.    1:45:28,0  
 878  5388  Preyser Silvia                  81  LT Gmünd                 A    W-Jun            3  1:50:20/1014.   1:45:30,3  
 879  5527  Paireder Rupert Karl            72  Münzbach                 A    M-20           137  1:47:53/878.    1:45:30,8  
 880  2248  Leichtfried Dietmar             64  Amstetten                A    M-35           208  1:46:14/800.    1:45:32,5  
 881  4524  Schildorfer Reinhart            64  Zwettl                   A    M-35           209  1:51:58/1108.   1:45:32,6  
 882  2275  Mayrhofer Wolfgang              60  Mauer                    A    M-35           210  1:46:15/801.    1:45:33,3  
 883  4825  Haubner Alexander, Ing.         71  Linz                     A    M-20           138  1:48:06/892.    1:45:34,2  
 884  5290  Scheidl Helmut                  61  RSK Soleus               A    M-35           211  1:49:43/983.    1:45:36,1  
 885  4989  Kaltenleithner Johann, Ing. Ma  62  Gmunden                  A    M-35           212  1:46:44/826.    1:45:37,6  
 886  4059  Stoick Elfriede                 63  Wien                     A    W-35             8  1:47:31/859.    1:45:38,8  
 887  5227  Seewald Sven                    75  Wien                     A    M-20           139  1:49:31/974.    1:45:39,9  
 888  4224  Grafl Thomas                    83  Wr. Neustadt             A    M-Jun           14  1:49:40/980.    1:45:41,3  
 889  2122  Fritzer Kathrin                 84  Wolfnitz                 A    W-Jun            4  1:45:59/782.    1:45:44,0  
 890  3948  Wolfsberger Sieglinde           65  Lauftreff Riedau         A    W-30             6  1:46:31/813.    1:45:45,2  
 891  3762  Glamm Erwin                     59  Wien                     A    M-40           157  1:49:39/978.    1:45:47,9  
 892  3544  Beiz Frank-Michael, Mag.        52  WAT 16                   A    M-45            86  1:46:07/793.    1:45:48,3  
 893  5060  Streuselberger Christian        71  Pfaffstätten             A    M-20           140  1:48:15/902.    1:45:49,8  
 894  3499  Göbner Peter                    58  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-40           158  1:45:53/775.    1:45:50,9  
 895  2636  Riedlsperger Rudolf             52  SC Mittersill            A    M-45            87  1:46:11/798.    1:45:51,7  
 896  3092  Heiser Georg                    35  SKVG-Pottenbrunn         A    M-60             8  1:49:00/933.    1:45:51,9  
 897  6260  Trieb Emmerich                  47  ÖES                      A    M-50            41  1:46:38/821.    1:45:53,4  
 898  2370  Tersanski Christian             67  Wien                     A    M-30           155  1:49:29/971.    1:45:54,9  
 899  4131  Nagler Edi                      55  ÖAV Weyer                A    M-40           159  1:46:24/807.    1:45:55,1  
 899  5419  Rassmann Alexander              72  Krems                    A    M-20           141  1:48:49/926.    1:45:55,1  
 901  5482  Gassner Matthias                81  St. Pölten               A    M-Jun           15  1:48:27/911.    1:45:57,4  
 902  3641  Haider Manfred                  65  Groß Gerungs             A    M-30           156  1:46:06/791.    1:45:57,5  
 902  3910  Breidler Walter                 58  Kapfenberg               A    M-40           160  1:49:25/963.    1:45:57,5  
 904  5089  Kerschbaum Gerhard              50  Bisamberg                A    M-45            88  1:51:40/1089.   1:45:57,6  
 905  4693  Zechner Josef                   55  Wien                     A    M-40           161  1:46:05/789.    1:45:58,4  
 906  2750  Spiegl Andreas                  65  Wien                     A    M-30           157  1:48:50/927.    1:45:58,7  
 907  4756  Pfleger Johannes                61  RC BSG Mauer             A    M-35           213  1:46:08/794.    1:45:58,9  
 908  4518  Wurzberger Fritz                47  Korneuburg               A    M-50            42  1:46:26/809.    1:46:00,1  
 909  3390  Schaub Günter                   65  SC Greinsfurth           A    M-30           158  1:51:39/1088.   1:46:00,4  
 910  4759  Lenitz Kurt                     56  Krems-Rehberg            A    M-40           162  1:50:31/1024.   1:46:00,9  
 911  4229  Kern Albin                      60  Schwertberg              A    M-35           214  1:48:34/913.    1:46:01,7  
 912  4603  Windbichler Hermann             54  UKJ-Wien                 A    M-45            89  1:47:43/867.    1:46:02,2  
 913  3545  Maurer Gerald, DI               57  Fun 2 Run                A    M-40           163  1:48:02/886.    1:46:03,2  
 914  2448  Jaretz Thomas, Mag.             67  SF Nord                  A    M-30           159  1:47:32/860.    1:46:05,2  
 915  3482  Sowarsch Hans                   47  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50            43  1:47:06/837.    1:46:06,5  
 916  5560  Schnauder Walter                67  Linz                     A    M-30           160  1:46:25/808.    1:46:06,6  
 917  4254  Kienbink Josef                  63  ÖTB TV-Piesting 1896     A    M-35           215  1:46:49/831.    1:46:08,8  
 918  4605  Zeiner Josef                    67  Zeillern                 A    M-30           161  1:50:14/1008.   1:46:10,8  
 919  5458  Bannies Petra                   65  Läufertreff Furth        D    W-30             7  1:48:21/907.    1:46:12,1  
 920  6215  Niese Gerhard                   61  Laab/Walde               A    M-35           216  1:50:27/1019.   1:46:13,3  
 921  2839  Wallner Hannes                  63  Ternitz-Flatz            A    M-35           217  1:53:10/1188.   1:46:14,5  
 922  3568  Schoeberl Susanne, Dr.          60  Wien                     A    W-35             9  1:47:07/840.    1:46:15,0  
 923  5007  Undeutsch Susanne               51  Cricket                  A    W-45             5  1:46:47/830.    1:46:16,2  
 924  2589  Pamperl Otto                    66  Hausleiten               A    M-30           162  1:52:51/1158.   1:46:19,2  
 925  4185  Fellner Günter                  69  Auersthal                A    M-30           163  1:48:15/901.    1:46:19,4  
 926  3533  Schlederer Robert               63  Wien                     A    M-35           218  1:46:57/834.    1:46:20,9  
 927  2071  Blauensteiner Reinhard          55  Union St. Pölten         A    M-40           164  1:46:31/814.    1:46:21,5  
 928  3678  Neumann Norbert                 63  ULC SPK Langenlois       A    M-35           219  1:47:27/853.    1:46:22,8  
 929  3679  Neumann Sabine                  68  ULC SPK Langenlois       A    W-30             8  1:47:27/853.    1:46:23,0  
 929  4722  Pollek Gerhard                  63  Tyrolia                  A    M-35           220  1:48:08/895.    1:46:23,0  
 931  3346  Fortyn Reinhard                 67  Stetteldorf              A    M-30           164  1:50:13/1004.   1:46:23,2  
 932  3018  Legenstein Werner               67  Grünbach                 A    M-30           165  1:48:40/922.    1:46:25,1  
 933  5308  Kramzl Johann                   49  Hagsdorf                 A    M-50            44  1:47:52/875.    1:46:25,5  
 934  3790  Hartl Andreas                   74  Feldkirchen              A    M-20           142  1:48:04/891.    1:46:26,2  
 935  2569  Hager Reinhard                  68  Bischofstetten           A    M-30           166  1:48:18/905.    1:46:26,9  
 936  3349  Hochstrasser Hartwig            63  Justizwache Garsten      A    M-35           221  1:48:38/919.    1:46:28,7  
 937  3348  Hofer Florian                   64  SV Justizwache Ibk.      A    M-35           222  1:51:22/1077.   1:46:28,9  
 938  4005  Posch Norbert                   67  Ternitz                  A    M-30           167  1:53:30/1213.   1:46:32,2  
 939  5448  Hödl Robert                     63  SC Hödl                  A    M-35           223  1:51:41/1090.   1:46:33,2  
 940  3981  Olearczick Erlefried            65  HSV Langenlebarn         A    M-30           168  1:47:35/862.    1:46:33,5  
 941  2245  Lieskounig Kurt, Mag.           49  OMV                      A    M-50            45  1:47:53/877.    1:46:34,2  
 942  4549  Holzer Ludwig                   62  Winzer Krems             A    M-35           224  1:47:22/851.    1:46:35,0  
 943  3082  Edtmair Joachim, DI             70  Gallneukirchen           A    M-20           143  1:49:04/938.    1:46:35,8  
 944  4183  Reiter Christa                  56  SV St. Sebastian         A    W-40            15  1:51:14/1069.   1:46:36,5  
 945  5576  Krausieder Siegfried            69  Niederwaldkirchen        A    M-30           169  1:51:06/1056.   1:46:37,7  
 946  3841  Gumpinger Clemens               65  Lauftreff Riedau         A    M-30           170  1:47:54/880.    1:46:38,1  
 947  2175  Hemmelmayr Gottfried            62  Alkoven                  A    M-35           225  1:48:53/929.    1:46:39,4  
 948  3351  Schöffmann Karl                 47  Proleb                   A    M-50            46  1:47:29/857.    1:46:40,8  
 949  2869  Grasl Sabine                    71  Wien                     A    W-20            26  1:50:36/1029.   1:46:43,1  
 950  6253  Kogler Eva                      82  USC Abersee              A    W-Jun            5  1:47:09/841.    1:46:43,7  
 951  3421  Birngruber Hermann              62  Herzogsdorf              A    M-35           226  1:47:53/876.    1:46:48,1  
 951  5146  Platzer Johannes                54  Wien                     A    M-45            90  1:51:17/1072.   1:46:48,1  
 953  2559  Resch Rupert, Mag.              51  ASV Pressbaum            A    M-45            91  1:49:04/940.    1:46:48,9  
 954  3900  Friedrich Gerhard, Dr.          49  M+I                      A    M-50            47  1:52:54/1161.   1:46:50,0  
 955  2994  Hefert Andreas                  63  St. Pölten               A    M-35           227  1:49:00/934.    1:46:50,5  
 956  4329  Patri Philipp                   72  Wien                     A    M-20           144  1:52:25/1135.   1:46:51,6  
 957  2784  Kvarda Andreas, Dr.             57  Hollabrunn               A    M-40           165  1:50:48/1039.   1:46:52,5  
 958  4547  Giese Gerhard                   68  Allianz-Urgesteins-Team  A    M-30           171  1:47:21/850.    1:46:52,8  
 959  2702  Breitrainer Michael             63  ÖGV Volksbank            A    M-35           228  1:48:34/915.    1:46:54,1  
 960  3016  Ointner Mona                    69  Naturfreunde Wald Grüna  A    W-30             9  1:50:48/1040.   1:46:56,7  
 961  2974  Schleifenlehner Raimund         52  Gebirgsverein            A    M-45            92  1:51:45/1094.   1:47:00,2  
 962  5005  Arbeshuber Johann               50  Enzersdorf               A    M-45            93  1:47:20/849.    1:47:02,6  
 963  3973  Lanmüller Gerhard               59  BFI                      A    M-40           166  1:47:14/842.    1:47:02,7  
 964  4715  Haunzwickl Günter               59  Wien                     A    M-40           167  1:48:47/925.    1:47:04,6  
 965  3947  Wölfeder Jürgen                 79  Lauftreff Riedau         A    M-20           145  1:50:35/1027.   1:47:05,9  
 966  4648  Jost Reinhard                   56  Altenberg                A    M-40           168  1:51:41/1091.   1:47:06,4  
 967  4714  Fuchs Paul Erwin                43  Wien                     A    M-55            18  1:52:03/1115.   1:47:06,6  
 968  2152  Hölzl Josef                     54  SV Gallneukirchen        A    M-45            94  1:51:01/1050.   1:47:08,1  
 969  2532  Neuzil Wolfgang                 59  Laa/Thaya                A    M-40           169  1:49:42/982.    1:47:09,3  
 970  4523  Kralik Herbert                  57  Zwettl                   A    M-40           170  1:53:37/1219.   1:47:11,1  
 971  5357  Fasel Karl                      59  Kirnberg/Mank            A    M-40           171  1:48:18/906.    1:47:16,7  
 972  3313  Seidl Eva Maria                 66  LCC Marathon Regensburg  D    W-30            10  1:49:59/991.    1:47:17,1  
 973  2687  Jäger Wolfgang                  70  FBW                      A    M-20           146  1:51:50/1102.   1:47:17,8  
 974  4766  Baumann Elisabeth               82  ASV Anderlersdorf        A    W-Jun            6  1:49:16/955.    1:47:18,0  
 975  4278  Winter Norbert                  61  LSV                      A    M-35           229  1:49:04/939.    1:47:19,8  
 976  3786  Otto Manfred, Mag.              57  Wien                     A    M-40           172  1:50:26/1018.   1:47:23,2  
 977  2307  Rainer Kurt                     59  Maria Saal               A    M-40           173  1:49:26/965.    1:47:24,1  
 977  2381  Wilhelmer Hermann               55  Maria Saal               A    M-40           173  1:49:26/964.    1:47:24,1  
 979  3175  Schuster Max                    67  ÖAV -Tri-Team            A    M-30           172  1:51:38/1087.   1:47:24,3  
 980  5255  Freyer Roman                    70  Mautern                  A    M-20           147  1:49:41/981.    1:47:25,2  
 981  6305  Seyser Hermann                  51  Tyrolia                  A    M-45            95  1:48:06/893.    1:47:26,6  
 982  2230  Kotoy Jutta                     61  Salzburg                 A    W-35            10  1:49:46/985.    1:47:27,8  
 983  3263  Schnakl Harald                  66  Wien                     A    M-30           173  1:48:27/910.    1:47:28,4  
 984  5206  Herrlich Klaus-Dieter           55  LT Dammersbach-Nüst      D    M-40           175  1:51:11/1065.   1:47:29,6  
 985  2952  Wieser Hannes                   73  H4EVER                   A    M-20           148  1:50:52/1043.   1:47:30,1  
 986  2342  Schwayer Gerti                  69  Hollabrunn               A    W-30            11  1:50:51/1042.   1:47:30,4  
 987  3401  Wiedersich Robert               82  ULC Mödling              A    M-Jun           16  1:48:03/888.    1:47:31,7  
 988  3871  Kerschbaum Petra                68  SC Zwickl Zwettl         A    W-30            12  1:51:48/1098.   1:47:32,5  
 989  3805  Vosmann Michael                 68  Wien                     A    M-30           174  1:48:36/916.    1:47:33,1  
 990  3468  Wenisch Alexander, Dr.          59  Running Doc's            A    M-40           176  1:48:30/912.    1:47:33,4  
 991  5063  Cap Josef                       52  Wien                     A    M-45            96  1:47:47/869.    1:47:33,9  
 992  6299  Ringseis Erich                  59  Aggstein                 A    M-40           177  1:48:37/917.    1:47:34,4  
 993  3087  Freimüller Wolfgang             67  Pichl                    A    M-30           175  1:49:58/990.    1:47:34,6  
 994  5157  Fruth Gerhard                   62  Hirtenberg               A    M-35           230  1:49:11/950.    1:47:34,8  
 995  2411  Koren Peter                     57  Wien                     A    M-40           178  1:47:47/871.    1:47:36,6  
 996  4830  Fürlinger Johannes              58  Wien                     A    M-40           179  1:47:48/872.    1:47:37,8  
 997  4085  Klein Gerhard, DI               44  Wien                     A    M-55            19  1:49:21/958.    1:47:40,0  
 998  4035  Kowarik Thomas, DI              66  Salzburg                 A    M-30           176  1:48:01/885.    1:47:41,0  
 999  2151  Hoermann Walter                 52  Wien                     A    M-45            97  1:52:54/1163.   1:47:41,4  
1000  2814  Handlhofer Karl                 59  Neunkirchen              A    M-40           180  1:48:54/931.    1:47:43,8  
1001  4992  Biwald Stephen                  70  Wien                     A    M-20           149  1:52:24/1134.   1:47:45,4  
1002  5593  Schürz Martin                   64  Wien                     A    M-35           231  1:51:10/1064.   1:47:45,8  
1003  4317  Todes Franz                     59  Wien                     A    M-40           181  1:52:17/1128.   1:47:46,0  
1004  4002  Hauer Erich                     70  1. TRICLUB Waldviertel   A    M-20           150  1:51:25/1079.   1:47:47,0  
1005  3953  Ulrych Christian                66  ALOHA-TRI-TEAM           A    M-30           177  1:48:10/897.    1:47:47,2  
1006  5122  Rauner Albert                   78  Michelndorf              A    M-20           151  1:49:19/957.    1:47:47,7  
1007  2148  Hötzenegger Edwin               58  St. Georgen/Gusen        A    M-40           182  1:50:36/1030.   1:47:47,9  
1008  4353  Untersberger Christiane         71  SC Austrian Airlines     A    W-20            27  1:50:08/999.    1:47:49,1  
1009  5099  Marchart Petra                  76  RC Raika Wienerwaldsee   A    W-20            28  1:50:06/998.    1:47:49,6  
1010  5414  Nietrost Bernhard               69  Neuzeug                  A    M-30           178  1:52:10/1121.   1:47:50,1  
1011  2519  Markschläger Alois, Mag.        49  Leonding                 A    M-50            48  1:49:49/987.    1:47:50,6  
1012  3418  Höfler Hubert                   55  Anger                    A    M-40           183  1:52:45/1151.   1:47:51,5  
1013  4441  Stampfel Erwin                  56  Grossebersdorf           A    M-40           184  1:50:34/1026.   1:47:52,0  
1014  4709  Füreder Hannes, Dr.             55  Leonding                 A    M-40           185  1:48:24/909.    1:47:54,3  
1015  2615  Mikocki Stephan                 59  Wien                     A    M-40           186  1:51:04/1052.   1:47:54,6  
1016  5404  Paradeiser Andreas              56  Wien                     A    M-40           187  1:49:05/941.    1:47:55,5  
1017  2014  Schwetz Wolfgang                54  Wien                     A    M-45            98  1:48:17/904.    1:47:56,0  
1018  2874  Lichtenschopf karl              54  Tyrolia Wien             A    M-45            99  1:53:39/1221.   1:47:56,5  
1019  3610  Asamer Annegret                 62  ULC Mödling              A    W-35            11  1:49:18/956.    1:47:56,6  
1020  2269  Mandl Brigitte                  73  Göstling/Ybbs            A    W-20            29  1:50:53/1045.   1:47:59,9  
1021  4422  Doppler Walter                  56  Wien                     A    M-40           188  1:49:03/937.    1:48:01,4  
1022  3929  Etzelsdorfer Andreas            70  EULE                     A    M-20           152  1:51:07/1059.   1:48:02,4  
1023  4790  Krumholz Gerald, DI             62  Purkersdorf              A    M-35           232  1:50:56/1048.   1:48:04,4  
1024  2220  Schindler Gerhard               61  Union Michelhausen       A    M-35           233  1:54:43/1297.   1:48:04,9  
1025  2221  Stocker Paul                    52  Union Michelhausen       A    M-45           100  1:54:43/1299.   1:48:05,1  
1026  2400  Zwins Wolfgang, Dr.             42  RC Wiederwaldsee         A    M-55            20  1:49:29/970.    1:48:05,4  
1027  4484  Stepnicka Johannes              57  Wien                     A    M-40           189  1:48:53/930.    1:48:05,5  
1028  3529  Mihaly Herbert                  66  Au                       A    M-30           179  1:48:34/913.    1:48:07,9  
1029  5240  Kerschner Roman                 63  SKVG Pottenbrunn         A    M-35           234  1:49:12/952.    1:48:08,6  
1030  3203  Ullrich Michael                 62  LTC Deutschlandsberg     A    M-35           235  1:54:08/1246.   1:48:09,9  
1031  3919  Schmitt Renate                  45  Wien                     A    W-50             3  1:48:24/908.    1:48:10,1  
1032  4214  Schober Ullrich                 49  TC Essling               A    M-50            49  1:53:01/1171.   1:48:10,4  
1033  4650  Hruska Georg                    67  Raasdorf                 A    M-30           180  1:54:34/1288.   1:48:10,8  
1034  3505  Docekal Alexander               67  Wien                     A    M-30           181  1:49:22/960.    1:48:11,3  
1035  4344  Steindl Wolfgang                69  Wien                     A    M-30           182  1:49:30/972.    1:48:11,7  
1036  4582  Berger Theresia                 62  St. Veit                 A    W-35            12  1:50:14/1006.   1:48:11,8  
1037  5609  Brabletz Thomas                 65  Herzogenburg             A    M-30           183  1:50:25/1017.   1:48:13,6  
1038  3840  Stumpf Martin                   69  Weitersfeld              A    M-30           184  1:51:31/1081.   1:48:13,9  
1039  3680  Taller Klaus                    67  ULC SPK Langenlois       A    M-30           185  1:51:54/1106.   1:48:14,7  
1040  3759  Boeck Franz, Mag.               55  Erste Bank Laufclub      A    M-40           190  1:52:11/1122.   1:48:16,3  
1040  3960  Sommergruber Wolfgang           53  Purkersdorf              A    M-45           101  1:49:29/969.    1:48:16,3  
1042  5020  Eminger Renate                  65  LT Konrath               A    W-30            13  1:50:19/1013.   1:48:17,7  
1043  3198  Ruhri Anita                     69  LTC Deutschlandsberg     A    W-30            14  1:54:18/1264.   1:48:18,2  
1044  4201  Böckl Gottfried                 50  LC Cafe Haferl           A    M-45           102  1:48:43/924.    1:48:18,7  
1045  5237  Bogenzahn Christian             62  Amaliendorf              A    M-35           236  1:49:09/948.    1:48:20,2  
1046  3909  Meelich Kristof                 75  Baden-Sooss              A    M-20           153  1:49:12/951.    1:48:21,1  
1047  2349  Schatz Bernhard, Dr.            65  Schwechat                A    M-30           186  1:53:11/1189.   1:48:22,2  
1048  3449  Achleitner Markus               62  Wr. Neustadt             A    M-35           237  1:50:19/1011.   1:48:22,5  
1049  4972  Hämmerle Horst                  59  m                        AUT  M-40           191  1:49:24/962.    1:48:24,8  
1050  4971  Lutz Helmut                     58  Garsten                  A    M-40           192  1:49:24/961.    1:48:25,1  
1051  5436  Katholnig Hubert                62  GSV                      A    M-35           238  1:51:06/1057.   1:48:25,6  
1052  2398  Zierlinger Wolfgang             70  Rohrendorf               A    M-20           154  1:52:00/1111.   1:48:28,0  
1053  4312  Kleiser Christoph               65  Reichersdorf             A    M-30           187  1:51:20/1076.   1:48:28,8  
1054  5513  Holzinger Gerhard               68  Kirchschlag              A    M-30           188  1:51:48/1100.   1:48:29,3  
1055  4189  Knoblauch Beate                 69  Turnau                   A    W-30            15  1:51:04/1054.   1:48:29,6  
1056  6251  Puschmann Doris                 62  LAC Klagenfurt           A    W-35            13  1:52:30/1138.   1:48:31,3  
1057  3107  Milostny Wilhelm                49  Stockerau                A    M-50            50  1:50:37/1032.   1:48:32,9  
1058  4205  Pichler Robert                  72  LC Cafe Haferl           A    M-20           155  1:50:19/1012.   1:48:33,3  
1058  5470  Senna Michael                   69  Carib Club               A    M-30           189  1:53:54/1237.   1:48:33,3  
1060  2485  Klaban Bettina                  78  Wien                     A    W-20            30  1:49:15/953.    1:48:33,8  
1061  2581  Török Peter                     69  SKV Feuerwehr Wien       A    M-30           190  1:50:35/1028.   1:48:34,3  
1062  3428  Seyser Walter                   65  Grünbach                 A    M-30           191  1:49:57/989.    1:48:35,0  
1063  4516  Berger Günther                  60  Krems                    A    M-35           239  1:49:08/945.    1:48:35,1  
1064  6237  Schrammel Klaus-Peter, Dr.      42  Fettfabrik               A    M-55            21  1:49:52/988.    1:48:35,4  
1065  4332  Wilfinger Josef                 59  Pischelsdorf             A    M-40           193  1:49:28/967.    1:48:36,3  
1066  4826  Hörnlein Barbara, Dr            62  Wien                     A    W-35            14  1:51:44/1093.   1:48:39,2  
1067  3388  Jerolitsch Helmut, Mag.         63  Wien                     A    M-35           240  1:53:24/1205.   1:48:39,9  
1068  3432  O'Neal Danny                    49  Tampa-Florida            USA  M-50            51  1:49:39/977.    1:48:41,3  
1069  3093  Oels Franz                      65  Bürgerstiftung           A    M-30           192  1:51:32/1083.   1:48:41,9  
1069  3433  O'Neal Cooky                    58  Tampa-Florida            USA  W-40            16  1:49:39/976.    1:48:41,9  
1071  3049  Necina Franz                    40  Hainfeld                 A    M-55            22  1:49:28/968.    1:48:42,8  
1072  3851  Bruckner Robert                 58  Matzen                   A    M-40           194  1:49:21/959.    1:48:43,2  
1073  4991  Liendl Martin                   70  Wien                     A    M-20           156  1:50:10/1000.   1:48:44,9  
1074  2603  Morosits Michael, Mag.          64  Mödling                  A    M-35           241  1:50:02/994.    1:48:46,6  
1075  2625  Kroner Helmut                   61  Wien                     A    M-35           242  1:50:06/996.    1:48:48,6  
1076  3712  Hofbauer Thomas                 64  GSV NÖ                   A    M-35           243  1:50:37/1033.   1:48:51,0  
1077  4213  Hatos Johann                    52  TC Essling               A    M-45           103  1:53:42/1223.   1:48:51,3  
1078  3461  Mosser Robert, Dr.              61  Running Doc's            A    M-35           244  1:50:44/1037.   1:48:51,6  
1079  2782  Weilguni Patricia               66  Langenlois               A    W-30            16  1:54:23/1269.   1:48:51,9  
1080  3783  Holzer Gabriele                 66  Wien                     A    W-30            17  1:49:08/947.    1:48:53,6  
1081  3264  Nussbaumer Toni                 57  Langenzersdorf           A    M-40           195  1:52:20/1129.   1:48:53,7  
1082  5168  Hraby Christa                   63  Union Waidhofen          A    W-35            15  1:53:34/1216.   1:48:54,0  
1083  3802  Schäfer Wilhelm                 66  Gallbrunn                A    M-30           193  1:49:06/943.    1:48:54,3  
1084  5169  Hraby Klaus                     58  Union Waidhofen          A    M-40           196  1:53:34/1217.   1:48:54,4  
1085  2135  Greiner Wolfgang                62  Wien                     A    M-35           245  1:51:48/1099.   1:48:57,8  
1085  4545  Dietz Christian                 69  Allianz-Urgesteins-Team  A    M-30           194  1:49:27/966.    1:48:57,8  
1085  5341  Leitner Gerhard                 60  Krems                    A    M-35           245  1:50:55/1047.   1:48:57,8  
1088  2459  Freytag Martin                  64  Wien                     A    M-35           247  1:55:00/1314.   1:48:58,7  
1089  5135  Sperker Franz                   50  wien                     A    M-45           104  1:49:02/936.    1:48:59,8  
1090  5035  Redl Friedrich                  68  Krems                    A    M-30           195  1:53:32/1214.   1:49:00,2  
1091  4502  Götzinger Josef                 50  Sport Union Gr. Weikers  A    M-45           105  1:50:17/1010.   1:49:01,4  
1092  4672  Weingärtner Peter               62  LLC Marathon Regensburg  D    M-35           248  1:51:45/1095.   1:49:02,2  
1093  2376  Tichy Friedrich                 39  Wien                     A    M-60             9  1:51:13/1068.   1:49:04,1  
1094  5350  Schmidlechner Josef             33  ASV Salzburg             A    M-65             2  1:51:57/1107.   1:49:04,8  
1095  4700  Dvoran Franz, Mag.              58  Wien                     A    M-40           197  1:52:16/1127.   1:49:06,4  
1096  3214  Schubert Hans-Jürgen            57  SC Riesa                 D    M-40           198  1:50:42/1035.   1:49:08,3  
1097  2211  Kremser Erich                   63  Wien                     A    M-35           249  1:54:29/1282.   1:49:08,9  
1098  3598  Marterbauer Markus              65  Wien                     A    M-30           196  1:52:35/1144.   1:49:10,7  
1099  4812  Kiesl Wolfgang                  65  RLB NÖ Wien              A    M-30           197  1:52:57/1167.   1:49:11,8  
1100  2492  Ostadal Andreas                 60  WAT                      A    M-35           250  1:51:08/1060.   1:49:13,7  
1101  2941  Richter Sabine                  73  Wien                     A    W-20            31  1:54:56/1311.   1:49:14,7  
1102  5511  Schabasser Johann, Ing.         58  Union Pyrha              A    M-40           199  1:52:24/1132.   1:49:15,4  
1103  5179  Plank Matthias                  70  Wien                     A    M-20           157  1:53:17/1202.   1:49:16,5  
1104  2674  Schwarzhappel Albin             67  Krems                    A    M-30           198  1:54:13/1256.   1:49:17,5  
1105  4771  Pfister Michael, Dr.            48  Neusiedl                 A    M-50            52  1:49:38/975.    1:49:20,1  
1106  2718  Glanz Johanna                   64  Fehring                  A    W-35            16  1:54:02/1242.   1:49:20,9  
1107  2807  Waidbacher Gerhard              46  ULC SPK Langenlois       A    M-50            53  1:51:59/1110.   1:49:22,1  
1108  5262  Kiennast Julius                 79  Gars/Kamp                A    M-20           158  1:51:16/1070.   1:49:22,2  
1109  3024  Taborsky Martin                 75  MAC-Maroltinger Athl. C  A    M-20           159  1:50:00/992.    1:49:23,6  
1110  4116  Ausserleitner Karl              51  Gaming                   A    M-45           106  1:50:23/1016.   1:49:23,7  
1111  5535  Schallauer Leopold              56  Hausmening               A    M-40           200  1:50:13/1004.   1:49:23,8  
1112  5533  Mittermair Alois                71  Amstetten                A    M-20           160  1:50:14/1007.   1:49:24,4  
1113  4352  Wolf Dieter                     68  SC Austrian Airlines     A    M-30           199  1:54:03/1243.   1:49:24,5  
1114  4349  Huth Manfred                    68  Volksbank                A    M-30           200  1:51:31/1082.   1:49:25,0  
1115  5178  Richlik Martin                  73  Wien                     A    M-20           161  1:53:27/1209.   1:49:25,8  
1116  3315  Pusch Siegfried                 36  LCC Marathon Regensburg  D    M-60            10  1:52:09/1120.   1:49:26,0  
1117  2452  Salaba Margret                  59  DSG Union Raika Pfandl   A    W-40            17  1:53:13/1193.   1:49:26,3  
1118  3908  Feichtenschlager Walter         68  Lauftreff Riedau         A    M-30           201  1:52:35/1146.   1:49:26,5  
1119  4186  Jähnert Gerald                  69  TTC Zeiselmauer          A    M-30           202  1:52:34/1143.   1:49:26,6  
1120  2907  Noderer Harald                  69  Langenlois               A    M-30           203  1:54:58/1313.   1:49:26,9  
1121  4617  Siedl Gerhard                   62  UFC Gottsdorf            A    M-35           251  1:52:02/1112.   1:49:27,6  
1122  4248  Friedberger Peter               41  BSG XEROX                A    M-55            23  1:50:42/1036.   1:49:28,7  
1123  3743  Murauer Gerald                  74  Wien                     A    M-20           162  1:52:54/1160.   1:49:29,1  
1124  4659  Hofbauer Wolfgang               69  Sporttherapie Huber      A    M-30           204  1:53:04/1180.   1:49:29,3  
1125  4688  Faltl Dieter F.J.               72  Krems-Rehberg            A    M-20           163  1:51:50/1103.   1:49:30,7  
1126  3041  Bruckberger Helmut              65  Tribuswinkel             A    M-30           205  1:50:49/1041.   1:49:32,0  
1127  3509  Bittner Bernhard                51  Waidhofen                A    M-45           107  1:50:12/1003.   1:49:32,5  
1128  5038  Huber Gerlinde                  62  Gallneukirchen           A    W-35            17  1:50:56/1049.   1:49:33,6  
1129  4655  Toth Erwin                      76  Baden                    A    M-20           164  1:52:44/1150.   1:49:35,1  
1130  4629  Hartl Robert                    72  Rainfeld                 A    M-20           165  1:52:45/1154.   1:49:35,7  
1131  5337  Königsberger Wolfgang           61  Obergrafendorf           A    M-35           252  1:51:30/1080.   1:49:35,9  
1132  5607  Scheweder                       54  Wien                     A    M-45           108  1:54:31/1284.   1:49:36,2  
1133  3828  Baumgartner Martin, DDr.        59  Wien                     A    M-40           201  1:55:59/1365.   1:49:36,5  
1134  4207  Wagner Eduard                   62  LC Cafe Haferl           A    M-35           253  1:52:02/1113.   1:49:36,7  
1135  4798  Schrammel Michael               68  Volvo Running Team       A    M-30           206  1:51:23/1078.   1:49:39,7  
1136  4121  Walzer Herbert                  63  Krems                    A    M-35           254  1:53:19/1203.   1:49:41,0  
1137  4128  Nagler Regina                   63  ÖAV Weyer                A    W-35            18  1:53:44/1225.   1:49:41,1  
1138  5289  Preis Monika                    68  Gmünd                    A    W-30            18  1:53:06/1183.   1:49:42,0  
1139  5244  Wagner Reinhard                 45  Krems                    A    M-50            54  1:55:04/1318.   1:49:42,4  
1140  4469  Stefanek Elfie                  63  Wien                     A    W-35            19  1:50:29/1021.   1:49:42,5  
1141  2648  Kerschner Rudolf, Ing.          65  Pottenbrunn              A    M-30           207  1:51:04/1054.   1:49:42,8  
1142  3073  Offenberger Rupert              59  Pressbaum                A    M-40           202  1:52:47/1156.   1:49:45,4  
1143  3681  Imrich Helmut                   47  ULC SPK Langenlois       A    M-50            55  1:53:25/1206.   1:49:46,3  
1144  2280  Neugschwendtner Thomas          73  Wien                     A    M-20           166  1:50:01/993.    1:49:47,2  
1145  4155  Safka Ernst                     54  LC SBAU-Runner           A    M-45           109  1:52:09/1119.   1:49:50,6  
1146  2903  Fücsek Adolf                    60  Wien                     A    M-35           255  1:50:52/1043.   1:49:52,2  
1147  3298  Kögler Peter                    55  Ternitz                  A    M-40           203  1:51:47/1097.   1:49:54,1  
1148  3096  Fries Johannes                  53  Lauftreff Krems          A    M-45           110  1:53:12/1190.   1:49:54,6  
1149  2081  Dutter Franz, Dr.               58  St.Andrä-Wördern         A    M-40           204  1:52:58/1169.   1:49:56,1  
1150  2547  Vavrik Sven                     74  Peising                  D    M-20           167  1:53:32/1214.   1:49:57,7  
1151  2153  Hölzl Johanna                   57  SV Gallneukirchen        A    W-40            18  1:53:56/1238.   1:49:57,8  
1152  4657  Wendelin Lothar                 57  Wien                     A    M-40           205  1:50:04/995.    1:49:58,2  
1153  3178  Rosar Kurt                      57  LT S BAU RUNNERS         A    M-40           206  1:52:16/1126.   1:49:58,3  
1154  4757  Hadjiionannou-Wenz Tina         70  Tyrolia                  A    W-20            32  1:52:12/1123.   1:50:00,3  
1155  4253  Brettl Helmut                   62  Podersdorf/See           A    M-35           256  1:52:25/1136.   1:50:00,5  
1156  2920  Delfauro Guido                  68  HSV Triathlon Amstetten  A    M-30           208  1:53:03/1175.   1:50:00,8  
1157  3085  Plametshofer Robert             74  Neumarkt                 A    M-20           168  1:50:32/1025.   1:50:01,1  
1158  2919  Klamminger Alexandra            75  HSV Triathlon Amstetten  A    W-20            33  1:53:03/1176.   1:50:01,4  
1159  6264  Baier Walter                    61  Union Markersdorf        A    M-35           257  1:51:19/1074.   1:50:02,1  
1160  3110  Szorger Robert                  62  Neusiedl                 A    M-35           258  1:54:00/1240.   1:50:02,3  
1161  2336  Schuller Christine              64  Nurmis Enkel             A    W-35            20  1:54:12/1253.   1:50:03,7  
1162  2918  Schnabel Johanna                56  Wien                     A    W-40            19  1:51:13/1067.   1:50:04,8  
1163  4080  Sadler Gundolf                  42  LV St. Marien            A    M-55            24  1:55:04/1319.   1:50:06,8  
1163  5267  Mang Christian, DI              65  Mautern                  A    M-30           209  1:50:37/1033.   1:50:06,8  
1165  4089  Teufel Erich                    67  Milka Marathon Team      A    M-30           210  1:55:07/1321.   1:50:09,1  
1166  4321  Zecha Martin Otto               60  Unter Tullnerbach        A    M-35           259  1:52:04/1117.   1:50:09,6  
1167  2133  Gusenbauer Leopold              53  Post SV Krems            A    M-45           111  1:53:17/1201.   1:50:10,1  
1167  4115  Hirtl Günter                    67  Amstetten                A    M-30           211  1:53:35/1218.   1:50:10,1  
1169  3158  Haselbacher Gerald              74  Krems-Rehberg            A    M-20           169  1:55:06/1320.   1:50:11,0  
1170  2938  Stegh Andreas                   69  Gunskirchen              A    M-30           212  1:54:11/1252.   1:50:11,9  
1171  4097  Krb Andreas                     63  Milka Marathon Team      A    M-35           260  1:51:53/1104.   1:50:15,8  
1172  3460  Waitzer Dagmar                  67  Running Doc's            A    W-30            19  1:51:37/1086.   1:50:16,7  
1173  5478  Hackl Peter                     66  Wien                     A    M-30           213  1:56:27/1403.   1:50:18,2  
1174  3677  Hartl Josef                     58  ULC SPK Langenlois       A    M-40           207  1:54:00/1241.   1:50:19,9  
1175  5410  Hammer Clemens                  60  Wien                     A    M-35           261  1:51:02/1051.   1:50:20,0  
1176  5366  Treitler Gerold                 70  UOG Langenlebarn         A    M-20           170  1:52:56/1166.   1:50:20,7  
1177  2872  Zelenka Rudolf                  33  TVN St. Pölten           A    M-65             3  1:50:46/1038.   1:50:21,3  
1178  5416  Jamöck Herbert                  39  Mödling                  A    M-60            11  1:51:09/1062.   1:50:22,1  
1179  5080  Zellweger Georg                 68  RSU Laufrad Steyr        A    M-30           214  1:54:38/1293.   1:50:24,1  
1180  3317  Kaiser Dietmar                  55  LCC Marathon Regensburg  D    M-40           208  1:53:07/1185.   1:50:24,2  
1180  3333  Schlögl Karl, Mag.              55  Purkersdorf              A    M-40           208  1:50:37/1031.   1:50:24,2  
1182  4399  Stockinger Roland               68  Spitz                    A    M-30           215  1:52:13/1124.   1:50:25,2  
1182  6234  Seidlmann Gerhard               44  Wien                     A    M-55            25  1:55:42/1354.   1:50:25,2  
1184  2763  Heimberger Arabella             64  Langenzersdorf           A    W-35            21  1:54:36/1291.   1:50:25,6  
1185  5311  Riegler Franz                   53  Union Mönchdorf          A    M-45           112  1:54:30/1283.   1:50:26,0  
1186  4069  Bruguiere Laurent               68  Paris                    F    M-30           216  1:54:27/1278.   1:50:26,8  
1187  3662  Blahout Rudolf                  62  Running Doc's            A    M-35           262  1:50:29/1020.   1:50:28,4  
1188  2995  Erlacher Rainer                 62  St. Pölten               A    M-35           263  1:52:38/1148.   1:50:29,6  
1189  4168  Höller Andreas                  66  Pitten                   A    M-30           217  1:52:37/1147.   1:50:31,2  
1190  4067  Bacovsky Georg                  68  Maria Enzersdorf         A    M-30           218  1:52:20/1130.   1:50:31,5  
1191  5322  Böhm Klaus                      62  Zwettl                   A    M-35           264  1:53:50/1235.   1:50:32,3  
1192  3800  Dalchow Gundolf                 39  LT Salzachsee            A    M-60            12  1:53:01/1173.   1:50:33,0  
1193  5397  Starzer Alfred                  60  St. Pölten-Harland       A    M-35           265  1:54:32/1285.   1:50:35,0  
1194  2801  Platzer Johannes                73  Kittsee                  A    M-20           171  1:52:33/1141.   1:50:36,4  
1195  3224  Bures Wolfgang                  65  Wien                     A    M-30           219  1:53:49/1234.   1:50:36,8  
1196  3465  Wimmer Marion, Dr.              65  Running Doc's            A    W-30            20  1:54:25/1271.   1:50:36,9  
1196  3753  Strass Oliver                   70  Mödling                  A    M-20           172  1:53:28/1211.   1:50:36,9  
1198  3464  Hummel Klaus, Dr.               63  Running Doc's            AUT  M-35           266  1:54:25/1272.   1:50:37,8  
1199  3820  Langmayr Georg, Dr.             68  Linz                     A    M-30           220  1:51:37/1085.   1:50:39,1  
1200  3134  Jamböck Herwig                  70  PSV                      A    M-20           173  1:53:13/1193.   1:50:39,7  
1201  4008  Ecker Werner                    76  Unterstockstall          A    M-20           174  1:53:16/1199.   1:50:40,9  
1202  5339  Deimel Franz                    55  Gablitz                  A    M-40           210  1:53:00/1170.   1:50:41,3  
1203  2263  Miksch Christian                69  Wien                     A    M-30           221  1:56:42/1413.   1:50:41,8  
1204  5592  Leitner Norbert                 56  Kleinzell                A    M-40           211  1:51:07/1058.   1:50:43,5  
1205  4612  Kapun August                    70  Werndorf                 A    M-20           175  1:54:33/1286.   1:50:44,0  
1206  5124  Pöllinger Stefan                59  Wien                     A    M-40           212  1:56:14/1384.   1:50:44,2  
1207  3608  Rapberger Gabriele              65  Pennewang                A    W-30            21  1:51:19/1075.   1:50:45,8  
1207  3867  Bregesbauer Bernhard            68  Kasten                   A    M-30           222  1:56:03/1370.   1:50:45,8  
1209  5386  Unterberger Harald              66  Krems                    A    M-30           223  1:54:26/1274.   1:50:46,7  
1210  4559  Gierer Robert                   70  Pöggstall                A    M-20           176  1:57:08/1438.   1:50:47,1  
1211  5385  Walzer Gerald                   62  Krems                    A    M-35           267  1:54:26/1275.   1:50:47,2  
1212  2889  Brandstetter Karoline           66  Union Alberndorf         A    W-30            22  1:51:12/1066.   1:50:48,6  
1213  3556  Ritzinger Gabriele              66  Willendorf               A    W-30            23  1:53:04/1182.   1:50:49,8  
1214  4799  Bodzenta Philipp                67  Wien                     A    M-30           224  1:51:10/1063.   1:50:51,9  
1215  2816  Schmidt Wolfgang                60  Wien                     A    M-35           268  1:56:52/1423.   1:50:52,3  
1216  5340  Ullrich Matthias                88  Gablitz                  A    M-Jun           17  1:53:09/1186.   1:50:52,7  
1217  2884  Pflügl Christa                  65  Union Alberndorf         A    W-30            24  1:51:17/1073.   1:50:53,3  
1218  4311  Mader Roland                    65  Purkersdorf              A    M-30           225  1:52:46/1155.   1:50:54,6  
1219  4960  Schachner Christian             70  Allhaming                A    M-20           177  1:55:46/1358.   1:50:55,2  
1220  3021  Mittelstrasser Thomas           65  Loosdorf                 A    M-30           226  1:52:55/1164.   1:50:55,6  
1221  5578  Mondl Karl                      68  Union St. Peter          A    M-30           227  1:55:25/1339.   1:50:56,1  
1222  3853  Endres Petra                    65  Fa. Vajda                A    W-30            25  1:53:29/1212.   1:50:56,4  
1223  2568  Roll Wolfgang                   66  Villach                  A    M-30           228  1:51:33/1084.   1:50:56,6  
1224  4638  Peller Herbert                  67  Philips PTV              A    M-30           229  1:55:42/1353.   1:50:58,0  
1225  3060  Kappl Berthold                  66  Union Alberndorf         A    M-30           230  1:51:58/1109.   1:51:00,3  
1226  3643  Wyskitensky Karl                57  Wien                     A    M-40           213  1:53:07/1184.   1:51:02,8  
1226  4810  Hameseder Erwin, GD.STV.        56  RLB NÖ Wien              A    M-40           213  1:53:25/1207.   1:51:02,8  
1228  4065  Kolm Ingeborg                   65  Gföhl                    A    W-30            26  1:53:40/1222.   1:51:03,0  
1229  5191  Woeginger Irene                 58  Wien                     A    W-40            20  1:52:25/1137.   1:51:05,9  
1230  3752  Schörg Klaus                    63  Hollabrunn               A    M-35           269  1:51:16/1071.   1:51:09,9  
1231  3415  Fischer Klaus                   79  LT Lengenfeld            A    M-20           178  1:53:16/1197.   1:51:10,2  
1232  3113  Lamprecht Walter                68  Lauftreff Gols           A    M-30           231  1:54:13/1258.   1:51:11,3  
1233  5531  Gruber Karl                     53  St. Pölten               A    M-45           113  1:52:02/1114.   1:51:11,9  
1234  4653  Schardax Franz, Mag.            70  ESV OENB                 A    M-20           179  1:54:22/1267.   1:51:12,0  
1235  3004  Kolli Walter                    61  Club Sport Spezial       A    M-35           270  1:54:54/1310.   1:51:12,5  
1236  3781  Pieber Herbert                  61  St. Anton                A    M-35           271  1:56:06/1375.   1:51:13,0  
1237  2620  Czak Gerhard                    61  Wien                     A    M-35           272  1:55:30/1343.   1:51:13,7  
1238  2232  Költringer Johannes             67  Köstendorf               A    M-30           232  1:53:45/1229.   1:51:13,8  
1239  2796  Kafka Katharina                 62  Wien                     A    W-35            22  1:51:50/1101.   1:51:16,1  
1240  5145  Zöchling Elfriede               64  Mödling                  A    W-35            23  1:53:04/1181.   1:51:17,5  
1241  2910  Vit Reinhard                    58  GSV NÖ                   A    M-40           215  1:55:17/1327.   1:51:19,0  
1242  5209  Zacharnik Christian             73  Wien                     A    M-20           180  1:53:16/1198.   1:51:19,4  
1243  2200  Kiermayr Peter                  61  Tulln                    A    M-35           273  1:53:17/1200.   1:51:20,6  
1244  4595  Schrittwieser Karl              57  HSV Wr. Neustadt         A    M-40           216  1:54:15/1260.   1:51:21,3  
1245  3859  Brigelhuber Norbert             66  Wien                     A    M-30           233  1:52:30/1139.   1:51:21,4  
1246  4579  Schmidt Anna-Evelyn             55  Union Markersdorf        A    W-40            21  1:52:54/1162.   1:51:22,7  
1247  2293  Piffl Gerda                     55  Klosterneuburg           A    W-40            22  1:53:43/1224.   1:51:23,5  
1248  4855  Haunschmidt Erwin               59  St. Oswald               A    M-40           217  1:56:17/1387.   1:51:24,0  
1249  6250  Ötsch Karl                      68  HSV Wr. N.               A    M-30           234  1:53:46/1231.   1:51:24,1  
1250  3289  Zuber Gebhard                   64  Wien                     A    M-35           274  1:51:54/1105.   1:51:24,5  
1250  6272  Jung Elfi                       60  TSV Winhöring            D    W-35            24  1:52:15/1125.   1:51:24,5  
1252  2231  Költringer Paul                 68  Mattsee                  A    M-30           235  1:53:58/1239.   1:51:25,1  
1253  3634  Decker Martina                  68  Running Sackbauers       A    W-30            27  1:53:50/1236.   1:51:27,0  
1254  2536  Wimmer Ludwig                   67  Linz/Donau               AUT  M-30           236  1:57:29/1464.   1:51:28,0  
1255  4190  Schneider Gerlinde              61  LC Cafe Haferl           A    W-35            25  1:54:52/1307.   1:51:28,1  
1256  2237  Krach Thomas                    66  Grafenwörth              A    M-30           237  1:52:08/1118.   1:51:31,7  
1257  5423  Gumhalter Paul                  56  Perchtoldsdorf           A    M-40           218  1:52:31/1140.   1:51:32,1  
1258  5515  Umlauf Egmont                   43  Krems                    A    M-55            26  1:55:43/1355.   1:51:34,1  
1259  3441  Hetterich Erik                  42  Generali SV              A    M-55            27  1:55:20/1333.   1:51:35,1  
1260  6289  Nagl Lois                       47  Lauffreunde Mondsee      A    M-50            56  1:54:12/1255.   1:51:36,1  
1261  3772  Wambacher Siegfried             61  ASKÖ                     A    M-35           275  1:52:34/1142.   1:51:36,6  
1262  3949  Plainer Hubert                  60  Club Sport Spezial       A    M-35           276  1:55:07/1322.   1:51:39,3  
1263  4304  Mathies Luise                   69  Wien                     SUI  M-30           238  1:51:47/1096.   1:51:39,8  
1264  2156  Hanusch Peter, Dr.              50  Wien                     A    M-45           114  1:54:19/1266.   1:51:40,5  
1265  4397  Baumgartner Karl                42  Gästering NÖ Donau       A    M-55            28  1:57:16/1448.   1:51:40,9  
1266  3915  Hartl Walter                    44  ASKÖ Luftenberg          A    M-55            29  1:51:43/1092.   1:51:41,5  
1267  2283  Nussbaum Wolfgang               64  Altenburg                A    M-35           277  1:55:00/1315.   1:51:43,1  
1268  2572  Gugerell Roman                  70  Wien                     A    M-20           181  1:58:04/1501.   1:51:44,1  
1269  2140  Hoffmann Werner                 64  Zurndorf                 A    M-35           278  1:52:04/1116.   1:51:46,1  
1270  3989  Obermair Andreas, Dr.           63  Wien                     A    M-35           279  1:57:19/1451.   1:51:47,0  
1271  3990  Taucher Susanne                 66  Wien                     A    W-30            28  1:57:20/1453.   1:51:47,3  
1272  2469  Brenner Klaus, Ing.             68  Mautern                  A    M-30           239  1:54:13/1257.   1:51:50,5  
1273  4250  Beiglböck Andreas               60  Wien                     A    M-35           280  1:52:42/1149.   1:51:50,7  
1274  3728  Mühlbachler Josef               60  ASKÖ Luftenberg          A    M-35           281  1:53:09/1187.   1:51:50,8  
1275  3439  Kohnert Gerhard                 59  Generali SV              A    M-40           219  1:53:02/1174.   1:51:54,3  
1276  3811  Effenberg Christian             59  Guntramsdorf             A    M-40           220  1:53:03/1178.   1:51:54,5  
1277  2292  Piffl Wolfgang                  55  klosterneuburg           A    M-40           221  1:54:15/1259.   1:51:54,7  
1278  3187  Glockengiesser Werner           54  LTC Deutschlandsberg     A    M-45           115  1:52:35/1145.   1:51:56,3  
1279  3389  Kruspel Walter                  57  LAC Harlekin             A    M-40           222  1:54:28/1279.   1:51:57,2  
1280  5331  Wagner Helmut, Mag.             56  Mautern                  A    M-40           223  1:52:22/1131.   1:51:57,5  
1281  4636  Wojcik Werner                   46  Philips PTV              A    M-50            57  1:52:24/1133.   1:51:57,6  
1282  5225  Jucker Hans-Peter               59  Ma. Enzersdorf           CH   M-40           224  1:52:56/1165.   1:51:58,4  
1283  5353  Leitzinger Christian            81  Joching                  A    M-Jun           18  1:53:47/1232.   1:51:58,7  
1284  3367  Schmidt Josef                   55  Generali SV              A    M-40           225  1:53:01/1171.   1:51:59,0  
1285  2599  Haidinger Christian             60  Hausleiten               A    M-35           282  1:55:16/1326.   1:51:59,6  
1286  4804  Dalinger Alexander              73  Volvo Running Team       A    M-20           182  1:53:45/1227.   1:52:00,6  
1287  5256  Paier Roman                     73  Mautern                  A    M-20           183  1:54:17/1262.   1:52:00,7  
1288  3135  Wagner Kurt                     62  SV Furth                 A    M-35           283  1:55:20/1336.   1:52:03,6  
1289  2478  Kiss Istv n                     62  Wien                     H    M-35           284  1:55:18/1330.   1:52:03,7  
1290  3648  Plank Richard                   65  LT Krems                 A    M-30           240  1:55:22/1338.   1:52:04,7  
1291  4296  Scharner Johann                 48  SVSG Lunz/See            A    M-50            58  1:56:54/1426.   1:52:04,9  
1292  3649  Eischer Klaus                   41  Union Krems              A    M-55            30  1:55:02/1316.   1:52:05,6  
1293  4125  Windisch Barbara                75  LC Peanuts               A    W-20            34  1:55:27/1342.   1:52:06,0  
1294  3336  Dambeck Ulrike                  65  LCC Marathon Regensburg  D    W-30            29  1:54:49/1303.   1:52:06,7  
1295  4767  Stockert Johannes               53  Wien                     A    M-45           116  1:57:20/1452.   1:52:06,8  
1296  3120  Krebs Christoph                 68  Wien                     A    M-30           241  1:55:18/1328.   1:52:09,0  
1297  3112  Schreier Gabriele               62  Lauftreff Gols           A    W-35            26  1:52:45/1152.   1:52:09,1  
1298  4150  Frank Walter                    52  LC-Padi                  A    M-45           117  1:56:33/1407.   1:52:09,2  
1299  4346  Mühlberger Thomas               71  Wien                     A    M-20           184  1:55:18/1329.   1:52:10,1  
1300  3997  Meilinger Peter                 57  Wien                     A    M-40           226  1:56:31/1404.   1:52:10,9  
1301  6304  Stramec Waltraud                71  Schwarzberg              A    W-20            35  1:53:03/1177.   1:52:12,4  
1302  3422  Raschbacher Herbert, Dr.        61  Running Doc's            A    M-35           285  1:53:15/1196.   1:52:13,5  
1303  4649  Cerny Andreas                   72  Wien                     A    M-20           185  1:54:25/1273.   1:52:14,0  
1304  3090  Luger Monika                    73  Linz                     A    W-20            36  1:57:59/1496.   1:52:14,7  
1305  5586  Hubner Richard                  70  Wien                     A    M-20           186  1:52:57/1167.   1:52:18,3  
1306  6218  Judt Ewald                      50  LC Mastercard            A    M-45           118  1:52:48/1157.   1:52:21,0  
1307  3316  Koch Ursula                     62  LCC Marathon Regensburg  D    W-35            27  1:53:03/1178.   1:52:21,1  
1308  4362  Kögler Johann                   51  SC Austrian Airlines     A    M-45           119  1:54:45/1302.   1:52:21,2  
1309  4988  Hiemetzberger Johann            68  Zöbing                   A    M-30           242  1:54:44/1300.   1:52:21,4  
1310  5057  Feuchtmüller Sebastian          82  Wien                     A    M-Jun           19  1:52:52/1159.   1:52:21,5  
1311  2840  Lind Jürgen                     71  Wartmannstetten          A    M-20           187  1:59:13/1563.   1:52:22,7  
1312  4382  Siderits Susanne                60  SC Austrian Airlines     A    W-35            28  1:56:10/1380.   1:52:23,0  
1313  2616  Hauser Christian                51  ASV-Andlersdorf          A    M-45           120  1:55:49/1360.   1:52:25,5  
1314  6229  Patzal Alexander                52  Wien                     A    M-45           121  1:55:39/1349.   1:52:27,7  
1315  2751  Deutinger Gerhard               48  Krems-Stein              A    M-50            59  1:54:10/1249.   1:52:28,5  
1316  4719  Haissl Melanie                  78  Union Eisenerz           A    W-20            37  1:53:13/1192.   1:52:28,7  
1317  4406  Stöller Johann                  56  Weissenkirchen           A    M-40           227  1:57:15/1447.   1:52:30,3  
1318  4542  Zechmeister Gerhard             59  Brunn/Geb.               A    M-40           228  1:54:09/1247.   1:52:30,5  
1319  4493  Kolm Thomas, Mag.               60  Krems-Egelsee            A    M-35           286  1:56:07/1376.   1:52:30,6  
1320  3931  Ordo Werner                     41  Wien                     A    M-55            31  1:54:15/1261.   1:52:32,2  
1321  2077  Braunsteiner Oliver             85  LT Gmünd                 A    M-Jun           20  1:56:03/1369.   1:52:33,2  
1322  3932  Vrana Alfred                    60  Pyhra                    A    M-35           287  1:52:45/1153.   1:52:33,3  
1323  4770  Zarl Manfred                    57  Aschach                  A    M-40           229  1:57:06/1436.   1:52:33,4  
1324  3495  Holzbauer Hella                 42  HSV Marathon Wr. Neusta  A    W-55             3  1:53:45/1226.   1:52:36,0  
1325  5261  Kiennast Michael                82  Gars/Kamp                A    M-Jun           21  1:54:51/1305.   1:52:36,4  
1326  2143  Hobiger Wolfgang                60  SKV Feuerwehr Wien       A    M-35           288  1:53:25/1208.   1:52:36,6  
1326  4962  Harsch Richard                  47  Lauftreff krems          A    M-50            60  1:56:52/1424.   1:52:36,6  
1328  3321  Völk Peter                      51  LCC Marathon Regensburg  D    M-45           122  1:54:23/1268.   1:52:38,0  
1329  5199  Roth Istvan                     51  Maria Enzersdorf         A    M-45           123  1:56:52/1422.   1:52:39,1  
1330  3038  Emsenhuber Walter               69  Mautern                  A    M-30           243  1:55:41/1351.   1:52:42,6  
1330  3164  Riedrich Anton                  61  Wien                     A    M-35           289  1:57:09/1441.   1:52:42,6  
1332  4546  Plöch Michael                   70  Allianz-Urgesteins-Team  A    M-20           188  1:53:13/1191.   1:52:43,5  
1333  2626  Burger Gerhard, Ing.            55  SSK Krems                A    M-40           230  1:55:53/1361.   1:52:45,6  
1334  4050  Rüdiger Jochen                  70  Basel                    D    M-20           189  1:57:53/1491.   1:52:45,8  
1335  3658  Schiessl Claudia, Dr.           70  Running Doc's            A    W-20            38  1:54:37/1292.   1:52:46,3  
1336  5421  Weinzierl Fritz                 42  Union Vorderstoder       A    M-55            32  1:56:49/1420.   1:52:46,5  
1337  4973  Sobotka Robert, Mag.            69  Wien                     A    M-30           244  1:53:19/1204.   1:52:49,0  
1338  6297  Reisenauer Werner               53  Wien                     A    M-45           124  1:56:42/1412.   1:52:49,2  
1339  5344  Weissinger Helmut               71  Gmünd                    A    M-20           190  1:56:22/1394.   1:52:50,2  
1340  3244  Link Alexander, Mag.            69  GKNC                     A    M-30           245  1:56:32/1406.   1:52:51,2  
1341  4986  Martini Bruno                   39  SC Meran                 I    M-60            13  1:56:48/1418.   1:52:52,1  
1342  2934  Boegner Gerhard                 66  Wien                     A    M-30           246  1:53:45/1227.   1:52:54,1  
1343  5524  Ortner Gerhard                  59  TC BKK                   A    M-40           231  1:54:09/1248.   1:52:54,2  
1344  2945  Weldy Peter                     54  St. Marienkirchen        A    M-45           125  1:53:27/1210.   1:52:56,0  
1345  4222  Spath Maria                     75  RBB Bank Running Team    A    W-20            39  1:57:07/1437.   1:52:57,6  
1346  2783  Weilguni Peter Christian, DI    64  Langenlois               A    M-35           290  1:58:23/1526.   1:52:59,0  
1347  4291  Illetschko Norbert              52  ILLE-Runners             A    M-45           126  1:53:46/1230.   1:53:00,0  
1348  3631  Mayrhofer Silvia                63  SIG Eisenwurzen          A    W-35            29  1:54:24/1270.   1:53:00,9  
1349  5363  Gattinger Leo                   56  Dürnstein                A    M-40           232  1:56:01/1367.   1:53:01,0  
1350  2383  Wittmann Marianne               55  Fischamend Runners       A    W-40            23  1:56:23/1396.   1:53:02,5  
1351  5228  Deutsch Franz                   53  Perchtoldsdorf           A    M-45           127  1:56:22/1395.   1:53:03,4  
1352  3792  Huber Rupert                    62  Wien                     A    M-35           291  1:53:15/1195.   1:53:03,7  
1353  4093  Grottenthaler Ulrich            67  Milka Marathon Team      A    M-30           247  1:58:02/1499.   1:53:03,8  
1354  5091  Neuhauser Manfred               51  Leobendorf               A    M-45           128  1:57:48/1481.   1:53:03,9  
1355  2786  Neubauer Peter                  72  Krems-Rehberg            A    M-20           191  1:55:10/1323.   1:53:05,5  
1356  4286  Grasberger Willi                68  Pöchlarn                 A    M-30           248  1:58:49/1552.   1:53:06,5  
1357  5235  Wildeis Christian               75  Langenlois               A    M-20           192  1:56:48/1417.   1:53:07,0  
1358  5431  Haugeneder Ernst                46  Wien                     A    M-50            61  1:58:40/1543.   1:53:08,3  
1359  4139  Dieterstorfer Wilhelm           72  Kirchdorf                A    M-20           193  1:54:10/1250.   1:53:09,5  
1360  2339  Schwarz Axel                    54  Fürstenzell              D    M-45           129  1:55:20/1335.   1:53:10,3  
1360  3664  Zoechling Robert, Dr.           49  Running Doc's            A    M-50            62  1:56:32/1405.   1:53:10,3  
1362  4615  Bscherer Wolfgang               66  LCU Euratsfeld           A    M-30           249  1:54:50/1304.   1:53:10,6  
1363  2632  Poetzlberger Stefan             70  Wien                     A    M-20           194  1:56:44/1414.   1:53:12,1  
1364  2090  Ahammer Thomas                  66  Wien                     A    M-30           250  1:54:28/1279.   1:53:14,1  
1365  2745  Heher Waltraud                  62  HSV Tria Amstetten       A    W-35            30  1:56:05/1373.   1:53:14,3  
1366  3147  Hofstätter Marlies              58  LCC Wien                 A    W-40            24  1:53:37/1220.   1:53:14,5  
1367  6205  Kostelecky Peter                52  Hintersdorf              A    M-45           130  1:58:11/1511.   1:53:14,9  
1368  4497  Kobinger Franz Georg            60  Sport Union Gr. Weikers  A    M-35           292  1:54:27/1277.   1:53:15,0  
1369  4122  Mader Gernot                    59  Martinsberg              A    M-40           233  1:54:43/1297.   1:53:16,1  
1369  4506  Pötsch Christian                64  Sport Union Gr. Weikers  A    M-35           293  1:54:26/1276.   1:53:16,1  
1371  2357  Steg Manfred                    56  Traun                    A    M-40           234  1:59:25/1574.   1:53:18,5  
1372  3532  Demuth Michael                  60  Eferding                 A    M-35           294  1:57:28/1462.   1:53:18,6  
1373  4970  Kargl August, Dr                51  ULC Langenlois           A    M-45           131  1:55:26/1341.   1:53:19,5  
1374  4011  Bacher Gerhard                  62  Hinterbrühl              A    M-35           295  1:55:59/1366.   1:53:22,3  
1375  2373  Vogl Helga                      64  Langenlois               A    W-35            31  1:54:19/1265.   1:53:22,9  
1376  3402  Mika Walter                     58  Wien                     A    M-40           235  1:55:11/1324.   1:53:24,9  
1377  5347  Pruscha Josef                   61  Lewary                   A    M-35           296  1:54:41/1296.   1:53:26,2  
1378  2496  Comanns Martin                  62  Rain a.L.                D    M-35           297  1:54:11/1251.   1:53:27,2  
1379  3436  Michalecz Herbert               44  Generali SV              A    M-55            33  1:59:54/1610.   1:53:27,7  
1380  3001  Kolli Thomas                    65  Club Sport Spezial       A    M-30           251  1:57:11/1444.   1:53:29,9  
1380  4452  Römer Karl-Heinz                32  Spitz                    A    M-65             4  1:58:12/1512.   1:53:29,9  
1382  2957  Geppl August, Ing.              61  TVN St. Pölten           A    M-35           298  1:56:05/1372.   1:53:30,3  
1383  3105  Sauer Marie-Theres              75  Wettmannstätten          A    W-20            40  1:56:14/1383.   1:53:30,8  
1384  2276  Mitterhofer Peter               37  Kremser Hundeläufer      A    M-60            14  1:57:11/1443.   1:53:32,5  
1385  3950  Jungmayer Gudrun                63  TV Geiselhöring          D    W-35            32  1:54:53/1309.   1:53:32,7  
1386  3552  Bracht Elke                     58  LG Passau                D    W-40            25  1:54:17/1263.   1:53:33,0  
1387  4856  Melber Matthias                 72  Wien                     A    M-20           195  1:55:37/1348.   1:53:35,8  
1388  4056  Landrock Karin                  61  Wien                     A    W-35            33  1:56:21/1392.   1:53:35,9  
1389  3796  Krickl Reinhard                 72  Wien                     A    M-20           196  1:55:36/1347.   1:53:36,1  
1389  4055  Landrock Christian              57  Wien                     A    M-40           236  1:56:21/1393.   1:53:36,1  
1391  5260  Gutternigg Andreas              60  TVN Weng                 A    M-35           299  1:54:52/1308.   1:53:36,3  
1392  5213  Oberacher Arnold                68  Wien                     A    M-30           252  1:57:13/1445.   1:53:37,0  
1393  4535  Haas Werner                     68  Wien                     A    M-30           253  1:57:17/1449.   1:53:37,2  
1394  4969  Gebhard Martina                 57  Union Perchtoldsdorf     A    W-40            26  1:57:50/1487.   1:53:37,4  
1395  4668  Kaler Katharina                 72  österr. Post             A    W-20            41  1:53:48/1233.   1:53:37,6  
1396  5537  Karger Helmut                   57  Online Lauftreff         A    M-40           237  1:55:13/1325.   1:53:37,9  
1397  2443  Barth Günter                    53  URC Langenlois           A    M-45           132  1:57:48/1484.   1:53:40,8  
1398  3570  Rafferseder Andreas             58  St. Pölten               A    M-40           238  1:56:48/1419.   1:53:42,5  
1399  3930  Kahler Helmut, Mag.             56  LT Gmünd                 A    M-40           239  1:55:36/1346.   1:53:43,9  
1400  3118  Schrammel Hans                  54  Lauftreff Gols           A    M-45           133  1:55:47/1359.   1:53:44,5  
1401  3404  Vonasek Stefan                  65  Wien                     A    M-30           254  1:56:20/1390.   1:53:46,1  
1402  2529  Cargnelli Michael               53  Gumpoldskirchen          A    M-45           134  1:56:37/1409.   1:53:53,4  
1403  3621  Edl Johannes                    50  Wien                     A    M-45           135  1:54:03/1244.   1:53:54,2  
1404  5519  Hleba Gottfried                 53  Ma. Anzbach              A    M-45           136  2:00:26/1645.   1:53:54,6  
1405  2795  Eckmaier Frank                  65  St. Johann               A    M-30           255  1:58:31/1533.   1:53:54,9  
1406  5480  Strasser Ferdinand              57  Krems                    A    M-40           240  1:54:29/1281.   1:53:55,4  
1407  5518  Riel Alexander, Dr.             62  Krems                    A    M-35           300  1:54:05/1245.   1:53:56,0  
1408  4257  Danzer Erich                    55  Maria Anzbach            A    M-40           241  2:00:26/1644.   1:53:56,1  
1409  3775  Baumgartner Beatrix             59  Hörsching                A    W-40            27  1:55:19/1332.   1:53:56,9  
1410  2653  Meixner Arnold                  64  Wien                     A    M-35           301  1:55:19/1331.   1:53:58,0  
1411  4679  Nn - Stnr. 4679                 70                           AUT  M-20           197  1:54:39/1294.   1:53:58,2  
1412  2522  Hartl Karl                      69  Röhrenbach               A    M-30           256  1:54:52/1306.   1:53:58,5  
1413  4364  Gruber Markus                   70  SC Austrian Airlines     A    M-20           198  1:55:04/1317.   1:53:59,3  
1414  3026  Kaiser Rudolf                   61  Wien                     A    M-35           302  1:54:35/1289.   1:53:59,7  
1415  3240  Armann Karl                     62  Traiskirchen             A    M-35           303  1:54:33/1287.   1:54:00,1  
1416  5588  Kerschbaumer Ingrid             63  Wenigzell                A    W-35            34  1:55:32/1344.   1:54:02,0  
1417  3254  Mehic Halida                    62  ESSKI Team               A    W-35            35  1:54:12/1254.   1:54:04,6  
1418  4633  Wirnsberger Thomas              67  Mariazell                A    M-30           257  1:58:35/1539.   1:54:04,9  
1419  5443  Wallner Hermine                 53  Söchau                   A    W-45             6  1:58:46/1549.   1:54:05,1  
1420  3472  Kozmich Michaela                51  Linz                     A    W-45             7  1:57:34/1468.   1:54:06,6  
1421  2725  Stifter Andreas                 61  St. Martin/Mühlkreis     A    M-35           304  1:56:55/1427.   1:54:07,1  
1421  5475  Berger Walter                   65  Wien                     A    M-30           258  1:55:20/1336.   1:54:07,1  
1423  6255  Adamik Rudolf                   47  SKVG Pottenbrunn         A    M-50            63  1:58:18/1521.   1:54:08,0  
1424  5233  Fürnsinn Margrita               73  Wien                     A    W-20            42  1:56:55/1428.   1:54:09,3  
1425  2951  Zauner Helmut                   60  Stockerau                A    M-35           305  1:56:53/1425.   1:54:09,5  
1426  5118  Wadsak Bernhard                 70  Siegenfeld               A    M-20           199  1:56:56/1429.   1:54:10,0  
1427  3185  Pointecker Oskar                63  Mehrnbach                A    M-35           306  1:58:45/1547.   1:54:10,6  
1428  5333  Baier Elisabeth                 57  Union Prinzersdorf       A    W-40            28  1:55:43/1356.   1:54:11,9  
1429  5491  Schmitter Christiane            60  Wien                     A    M-35           307  1:59:49/1602.   1:54:13,4  
1430  3124  Blach Karl                      36  Wien                     A    M-60            15  2:00:41/1660.   1:54:14,6  
1431  2494  Hugeneck Ralph, DI              65  Neufeld                  A    M-30           259  1:56:23/1397.   1:54:14,8  
1432  5021  Graf Johann                     72  Weissenkirchen           A    M-20           200  1:57:52/1490.   1:54:15,7  
1433  2950  Pritsch Franz                   58  SC Hainfeld              A    M-40           242  1:55:40/1350.   1:54:18,5  
1434  5283  Steurer Alfred                  49  ASK Solens Horn          A    M-50            64  1:58:29/1529.   1:54:21,5  
1435  2947  Berger Josef                    41  SC-Hainfeld              A    M-55            34  1:55:44/1357.   1:54:22,1  
1436  2260  Mühlböck Thomas                 62  SV Gallneukirchen        A    M-35           308  1:54:44/1301.   1:54:22,2  
1437  3201  Ruhri Wolfgang                  67  LTC Deutschlandsberg     A    M-30           260  2:00:20/1639.   1:54:22,8  
1438  5432  Sieghartsleitner Siegfried      58  Allhaming                A    M-40           243  1:59:14/1564.   1:54:24,1  
1439  4136  König Kurt, Mag.                61  Amstetten                A    M-35           309  1:54:35/1290.   1:54:24,6  
1440  4674  Ludwig Sven                     64  LLC Marathon Regensburg  D    M-35           310  1:56:09/1377.   1:54:26,2  
1441  4673  Zempelin Jens                   62  LLC Marathon Regensburg  D    M-35           311  1:56:09/1378.   1:54:26,4  
1442  5520  Czembirek Pia                   72  Goldegg                  A    W-20            43  1:59:32/1584.   1:54:27,5  
1443  4135  Gugler Hans-Peter, Dr.          60  Strengberg               A    M-35           312  1:54:40/1295.   1:54:29,3  
1444  5292  Kluwick Franz                   70  Gedersdorf               A    M-20           201  1:57:21/1455.   1:54:30,1  
1445  5119  Tumulka Christoph               61  Wien                     A    M-35           313  1:59:46/1598.   1:54:31,2  
1446  5611  Pulec Gerald                    73  Bruck                    A    M-20           202  1:57:08/1439.   1:54:31,4  
1447  3080  Jell Josef                      57  Justizwache Wien         A    M-40           244  1:57:03/1434.   1:54:32,6  
1448  4558  Scholler Dietmar, Dr.           56  Running Docs             A    M-40           245  2:00:38/1656.   1:54:33,4  
1449  4849  Jungmeier Bärbel                75  Cyclopia-Trek-Team       A    W-20            44  1:55:25/1340.   1:54:35,2  
1450  2812  Renner Andreas                  63  Langenlois               A    M-35           314  1:59:59/1617.   1:54:35,7  
1451  3098  Zöchbauer Erich                 60  Furth/Göttweig           A    M-35           315  1:57:56/1494.   1:54:36,5  
1452  2895  Aiglsperger Otto                64  Wien                     A    M-35           316  1:57:15/1446.   1:54:37,5  
1452  5196  Hasil Wolfgang                  64  Wien                     A    M-35           316  2:00:56/1680.   1:54:37,5  
1454  3806  Windsteiger Wolfgang            67  Linz                     A    M-30           261  1:57:00/1432.   1:54:40,5  
1455  2650  Nagl Erich                      68  Kapelln                  A    M-30           262  1:56:03/1371.   1:54:41,1  
1456  5349  Schmidlechner Josef             59  Korneuburg               A    M-40           246  1:57:33/1467.   1:54:41,2  
1457  4987  Ullmann Andreas, Mag.           58  Langenzersdorf           A    M-40           247  1:56:02/1368.   1:54:42,2  
1458  2742  Glatzl Ferdinand                64  Wien                     A    M-35           318  1:57:51/1488.   1:54:42,5  
1458  5229  Rappl Werner                    55  Wien                     A    M-40           248  1:58:03/1500.   1:54:42,5  
1460  3170  Jeindl Harald                   73  Wien                     A    M-20           203  1:57:48/1482.   1:54:44,2  
1461  4589  Stoisits Dietmar                59  Gablitz                  A    M-40           249  1:57:08/1440.   1:54:50,4  
1462  4209  Starkl Herbert                  66  Etsdorf                  A    M-30           263  1:54:58/1312.   1:54:51,3  
1463  4418  Zeidner Marianna                63  Wien                     A    W-35            36  1:55:54/1362.   1:54:51,5  
1464  4985  Angel Siegfried                 49  SC Zwickl Zwettl         A    M-50            65  1:56:18/1388.   1:54:52,8  
1465  6209  Kaiser Gerald                   63  Wien                     A    M-35           319  1:58:19/1523.   1:54:54,1  
1466  2614  Wolf Sieglinde                  62  Wien                     A    W-35            37  1:55:20/1334.   1:54:58,7  
1467  2810  Szurovka Franz                  48  SV RAIBAU                A    M-50            66  1:59:46/1599.   1:54:59,4  
1468  2271  Miffek Wilhelm                  48  FSV-Erste Bank           A    M-50            67  1:57:31/1466.   1:55:00,5  
1469  4486  Kaufmann Rudolf                 62  Altenmarkt               A    M-35           320  1:56:13/1382.   1:55:00,6  
1470  2587  Goetz Heinz, Dr.                52  Union Leopoldau          A    M-45           137  1:57:28/1463.   1:55:00,7  
1471  4078  Hofbauer Johannes               69  Brunn/Gebirge            A    M-30           264  1:56:47/1416.   1:55:01,2  
1472  3588  Gugerell Rupert                 70  Wien                     A    M-20           204  2:00:36/1649.   1:55:02,5  
1473  5232  Zenger Wolfgang                 58  Ollersdorf               A    M-40           250  1:57:22/1457.   1:55:02,6  
1474  2579  Böhm Klaus                      63  St. Pölten               A    M-35           321  1:57:24/1458.   1:55:02,7  
1474  2666  Rasser Markus                   68  SV Schwarzach            A    M-30           265  1:55:35/1345.   1:55:02,7  
1474  3281  Barek Viktor                    47  Wien                     A    M-50            68  1:55:55/1363.   1:55:02,7  
1477  2967  Kendl Franz                     55  Golling                  A    M-40           251  1:55:42/1352.   1:55:03,0  
1478  3946  Wölfleder Helmut                56  Lauftreff Riedau         A    M-40           252  1:58:32/1535.   1:55:03,1  
1479  4821  Wally Herwig                    61  Polizei SV Wien          A    M-35           322  1:59:04/1558.   1:55:03,8  
1480  4345  Gruber Harald, Dr.              64  Herzogenburg             A    M-35           323  2:01:01/1685.   1:55:05,0  
1481  4842  Kerschbaumer Renate             59  Marathon Ennstal         A    W-40            29  1:58:07/1504.   1:55:05,3  
1482  4616  Aigner Otto                     50  Union Grein              A    M-45           138  1:56:26/1402.   1:55:07,2  
1483  3771  Rezac Karl-Heinz                51  Wien                     A    M-45           139  2:00:45/1665.   1:55:07,3  
1484  4569  Göschl Siegfried                59  Grein                    A    M-40           253  1:56:25/1401.   1:55:07,4  
1485  3710  Wachter Erwin Ralph, Mag.       59  Wien                     A    M-40           254  1:55:55/1364.   1:55:08,6  
1486  5301  Salomon Ernst                   58  Limberg                  A    M-40           255  1:57:51/1489.   1:55:09,7  
1487  4619  Wilhelm Alfred                  53  Loosdorf                 A    M-45           140  1:56:23/1397.   1:55:10,0  
1488  3352  Kogler Anneliese                55  Justiz Garsten           A    W-40            30  1:57:21/1454.   1:55:10,5  
1489  3279  Heider Andreas                  54  Linz                     A    M-45           141  1:56:45/1415.   1:55:10,9  
1490  4828  Steindl Gerhard                 66  Waldhausen               A    M-30           266  1:56:24/1399.   1:55:11,6  
1490  5364  Jetzinger Franz                 78  HFC Flachsberg           A    M-20           205  1:59:15/1566.   1:55:11,6  
1492  2971  Lindorfer Johannes              74  Altenfelden              A    M-20           206  1:58:38/1541.   1:55:13,0  
1493  2888  Huemer Manfred                  66  Union Alberndorf         A    M-30           267  1:56:17/1386.   1:55:15,9  
1494  4217  Weber Andreas                   60  Wien                     A    M-35           324  1:57:25/1459.   1:55:18,8  
1495  2885  Leibetseder Karl                55  Union Alberndorf         A    M-40           256  1:56:20/1391.   1:55:19,4  
1496  2296  Peinsipp Peter, Dr.             59  Wien                     A    M-40           257  1:58:48/1550.   1:55:19,8  
1497  4029  Gabriel Norbert, Mag.           53  Krems-Stein              A    M-45           142  2:00:49/1674.   1:55:20,1  
1498  3940  Moerth Ingrid                   62  LTC Deutschlandsberg     A    W-35            38  2:00:43/1662.   1:55:20,4  
1499  3672  Hartl Traude                    58  ULC SPK Langenlois       A    W-40            31  1:59:02/1556.   1:55:23,1  
1500  5198  Müller Eduard                   62  Wien                     A    M-35           325  1:58:01/1497.   1:55:23,2  
1501  4387  Bandel Ingrid                   59  SC Austrian Airlines     A    W-40            32  1:57:58/1495.   1:55:23,3  
1502  4445  Wartinger Josef                 54  SC Marchtrenk            A    M-45           143  1:58:46/1548.   1:55:24,1  
1502  5167  Kroll Regina                    81  Aloha Tri Team Donau     A    W-Jun            7  2:00:15/1633.   1:55:24,1  
1504  3966  Schrutka Ecki                   47  MBC-Megaspin             A    M-50            69  1:56:51/1421.   1:55:25,7  
1505  5291  Rauch Alfred                    63  SC Spitz                 A    M-35           326  2:00:58/1681.   1:55:26,9  
1506  3005  Kruckenhauser Helene            56  Club Sport Spezial       A    W-40            33  1:56:11/1381.   1:55:27,9  
1507  4202  Matzner Monika                  52  LC Cafe Haferl           A    W-45             8  1:57:18/1450.   1:55:33,3  
1508  3291  Berger Johann                   63  Bergheim                 A    M-35           327  1:57:47/1480.   1:55:34,7  
1509  5461  Raberger Anneliese              51  Badgastein               A    W-45             9  1:57:41/1474.   1:55:35,4  
1510  3969  Stummer Christian, Dr.          71  Maria Enzersdorf         A    M-20           207  1:57:25/1460.   1:55:36,3  
1511  3682  Zahlbruckner Anja               65  Pro Life                 A    W-30            30  2:00:41/1659.   1:55:38,0  
1512  5483  Angel Rudolf                    51  SC Zwickl Zwettl         A    M-45           144  1:59:56/1614.   1:55:38,3  
1513  4705  Renner Joachim, Dr.             57  Wien                     A    M-40           258  2:01:51/1734.   1:55:39,2  
1513  5409  Kreimel Franz                   65  Prinzersdorf             A    M-30           268  1:57:50/1486.   1:55:39,2  
1515  6280  Wodicka Maria                   56  Kürnberg Runners         A    W-40            34  1:59:42/1592.   1:55:40,7  
1516  3274  Wagner Kurt                     57  Obergrafendorf           A    M-40           259  2:00:16/1635.   1:55:41,5  
1517  2498  Holzapfel Werner                53  Midanonda                D    M-45           145  2:00:17/1636.   1:55:42,8  
1518  2316  Ruzicka Ludwig                  48  LCC-Wien                 A    M-50            70  1:58:18/1522.   1:55:43,1  
1519  4194  Tamas Gabriele                  63  LC Cafe Haferl           A    W-35            39  1:59:08/1561.   1:55:45,3  
1520  4272  Wernhart Günther                59  LC Cafe Hruby            A    M-40           260  1:56:38/1410.   1:55:46,5  
1521  3095  Gössl Thomas                    72  RC Raiba Kosmopiloten Z  A    M-20           208  2:00:29/1646.   1:55:46,9  
1522  2585  Hechinger Franz                 62  Margarethen/Moos         A    M-35           328  2:00:13/1630.   1:55:47,7  
1523  5257  Hahn Josef                      71  Mautern                  A    M-20           209  1:58:07/1505.   1:55:51,2  
1524  2930  Baumgartner Gerhard             63  Wieselburg               A    M-35           329  1:59:06/1559.   1:55:51,9  
1525  2486  Prosl Daniel                    78  Wien                     A    M-20           210  1:56:10/1379.   1:55:52,5  
1526  5277  Grausenburger Wolfgang          71  Altenwörth               A    M-20           211  1:58:05/1503.   1:55:52,6  
1527  2726  Honzik Kurt                     56  St. Martin/Mühlkreis     A    M-40           261  1:58:42/1546.   1:55:53,8  
1528  4645  Jaros Gerhard                   50  Statzendorf              A    M-45           146  1:59:59/1618.   1:55:54,0  
1529  3209  Schorn Franz                    55  LTC Deutschlandsberg     A    M-40           262  2:02:04/1749.   1:55:58,3  
1530  2743  Simlinger Michael               63  HSV Tria Amstetten       A    M-35           330  1:56:06/1374.   1:55:59,0  
1531  4109  Ristic Radoban                  50  Traismauer               A    M-45           147  1:56:58/1430.   1:55:59,8  
1532  5305  Gritsch Herbert                 70  Goodlife                 A    M-20           212  2:01:26/1705.   1:55:59,9  
1533  4666  Irndorfer Wolfgang              67  Schwertberg              A    M-30           269  1:58:32/1536.   1:56:00,4  
1534  5439  Brunner Markus                  76  Weinzierl                A    M-20           213  1:57:49/1485.   1:56:00,9  
1535  3577  Atzinger Wolfgang               50  Klosteneuburg            A    M-45           148  1:58:41/1545.   1:56:01,8  
1536  5312  Katzensteiner Gerald            77  Karlstetten              A    M-20           214  1:56:24/1400.   1:56:02,5  
1537  3652  Pieler Johannes, Dr.            64  Running Doc's            A    M-35           331  1:56:40/1411.   1:56:03,1  
1538  4536  Rosendorfer Christoph           67  Erste Bank               A    M-30           270  1:57:31/1465.   1:56:04,9  
1539  6202  Mederitsch Paul                 66  Bockfliess               A    M-30           271  1:58:31/1532.   1:56:06,2  
1540  3507  Pfann Ingrid                    63  Ternitz                  A    W-35            40  1:57:39/1472.   1:56:07,3  
1541  3982  Immitzer Franz Manfred          65  Bisamberg                A    M-30           272  1:56:20/1389.   1:56:08,0  
1542  3450  Schneider Wieland               71  Wien                     A    M-20           215  1:56:16/1385.   1:56:08,2  
1543  3845  Stöhr Martin                    64  Pfaffstätten             A    M-35           332  1:58:33/1537.   1:56:08,3  
1544  4642  Annabith Maria                  50  Philips PTV              A    W-45            10  1:59:52/1608.   1:56:09,5  
1545  5188  Testor Roland                   64  Wien                     A    M-35           333  2:01:52/1735.   1:56:10,5  
1546  4544  Steiner Adolf                   59  St. Leonhard/Hornerwald  A    M-40           263  2:00:23/1641.   1:56:10,6  
1547  4505  Peissig Werner                  63  Sport Union Gr. Weikers  A    M-35           334  1:57:22/1456.   1:56:11,6  
1548  4806  Klein Franz                     60  Schönberg                A    M-35           335  1:59:31/1583.   1:56:12,2  
1549  2663  Weissenseel Dirk                67  Pro Physio               D    M-30           273  1:58:05/1502.   1:56:14,7  
1550  6203  Schober Michael                 59  WSFV Wien                A    M-40           264  1:59:50/1604.   1:56:16,3  
1551  4032  Kaufmann Karl                   54  Gablitz                  A    M-45           149  1:57:48/1482.   1:56:16,8  
1552  4501  Zinniel Paul                    63  Sport Union Gr. Weikers  A    M-35           336  1:57:55/1492.   1:56:17,0  
1553  2580  Bauer Regina                    67  SC Zwickl Zwettl         A    W-30            31  1:57:37/1470.   1:56:18,2  
1554  4600  Reiter Manfred, Mag.            63  Union Wölbling           A    M-35           337  1:57:46/1479.   1:56:18,4  
1555  2095  Elsigan Andrea                  68  SC Zwickl Zwettl         A    W-30            32  1:57:38/1471.   1:56:18,8  
1556  5377  Altendorfer Elfriede            59  St. Martin               A    W-40            35  2:00:20/1638.   1:56:18,9  
1557  2506  Staudenmayer Walter             53  Aschach/Steyr            A    M-45           150  2:00:37/1652.   1:56:19,4  
1558  5246  Kropshofer Gerald               68  UTC Mitterau             A    M-30           274  1:59:19/1571.   1:56:20,8  
1559  2760  Minixhofer Anita                65  Amstetten                A    W-30            33  1:58:28/1528.   1:56:21,2  
1560  2584  Trinko Gerald                   67  Margarethen/Moos         A    M-30           275  2:00:47/1669.   1:56:21,5  
1561  3121  Kraftschik Günther              52  Eggenburg                A    M-45           151  1:58:17/1520.   1:56:22,9  
1562  5113  Dudkiewicz Henryk               54  Wien                     A    M-45           152  1:58:30/1531.   1:56:23,5  
1563  3334  Klimpel Thomas                  77  Regensburg               D    M-20           216  1:59:15/1565.   1:56:24,3  
1564  5058  Feuchtmüller Gerhard, DI        52  Wien                     A    M-45           153  1:56:58/1431.   1:56:24,7  
1565  2265  Mairhofer Nina                  71  RC-Urltal                A    W-20            45  1:56:35/1408.   1:56:26,4  
1566  5223  Dorninger Christian             63  Linz                     A    M-35           338  1:59:58/1615.   1:56:28,7  
1567  2523  Gall Peter                      61  Wien                     A    M-35           339  1:58:38/1540.   1:56:29,9  
1568  2688  Posch Manfred                   69  Rosenau/Sonntagberg      A    M-30           276  2:01:50/1731.   1:56:30,2  
1569  3447  Muller Alexander                67  Wien                     A    M-30           277  1:59:56/1612.   1:56:30,3  
1570  6216  Jelinek Sabine                  75  Cricket Wien             A    W-20            46  1:59:56/1613.   1:56:30,6  
1571  2114  Freund Michael                  49  Wien                     A    M-50            71  1:59:27/1578.   1:56:30,8  
1572  2986  Pichler Andreas                 66  LFT Willendorf           A    M-30           278  1:57:42/1475.   1:56:34,5  
1573  4088  Wondra Margot                   66  SOLEUS Horn              A    W-30            34  2:00:43/1661.   1:56:35,9  
1574  2067  Bergmair Rudolf                 69  Wels                     A    M-30           279  2:00:09/1628.   1:56:38,1  
1575  2458  Maierhofer Christine            63  Krems                    A    W-35            41  1:58:12/1513.   1:56:38,2  
1576  4363  Haager Christian                64  SC Austrian Airlines     A    M-35           340  2:01:05/1691.   1:56:38,9  
1577  4175  Rubchich Andreas                60  Kierling                 A    M-35           341  2:02:07/1754.   1:56:40,8  
1578  4998  Thielking Mark                  71  RLB NÖ Wien              A    M-20           217  1:58:35/1538.   1:56:41,3  
1579  6314  Hofmarcher Susanne              60  Scheibbs                 A    W-35            42  1:57:05/1435.   1:56:41,8  
1580  4342  Posch Arnold                    72  Graz                     A    M-20           218  2:01:36/1716.   1:56:42,7  
1581  2646  Billwein Angelika               67  Wr. Neustadt             A    W-30            35  1:57:44/1477.   1:56:43,5  
1582  4325  Höfler Josef                    71  Graz                     A    M-20           219  2:01:37/1718.   1:56:43,9  
1583  2191  Kiridis Georg                   77  Wien                     GRE  M-20           220  1:57:02/1433.   1:56:46,0  
1584  4435  Springer Josef                  71  Gottlesbrunn             A    M-20           221  1:58:11/1510.   1:56:47,6  
1585  4062  Gereben Andreas                 61  Wien                     A    M-35           342  2:01:37/1717.   1:56:50,0  
1586  2199  Ladstätter Markus               70  UTC Schwechat            A    M-20           222  1:59:51/1605.   1:56:52,1  
1587  3498  Göbner Robert                   60  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-35           343  1:59:30/1582.   1:56:52,9  
1588  4442  Kornherr Christtian             65  Wien                     A    M-30           280  2:01:36/1715.   1:56:53,1  
1589  4670  Burzer Helmut                   38  LLC Marathon Regensburg  D    M-60            16  1:58:16/1519.   1:56:55,5  
1590  5120  Rosenberger Paul                69  Enzersdorf               A    M-30           281  1:59:46/1600.   1:56:56,6  
1591  4106  Graf Manfred                    64  Wien                     A    M-35           344  2:00:51/1675.   1:56:56,9  
1592  3890  Rauscher Hannes                 62  Union Pottenstein        A    M-35           345  1:59:52/1606.   1:56:57,9  
1593  3645  Weimann Alexander               45  Wien                     A    M-50            72  1:59:29/1581.   1:56:58,3  
1594  4831  Scholl Christine                50  ULG Waldhausen           A    W-45            11  1:58:10/1508.   1:56:59,0  
1595  3979  Fliessenschuh Johann            59  Union Pottenstein        A    M-40           265  1:59:53/1609.   1:56:59,7  
1596  4553  Binder Christoph                69  Mauer                    A    M-30           282  2:00:45/1666.   1:57:01,1  
1597  5096  Pohn Ludwig                     61  Deutsch Wagram           A    M-35           346  1:57:10/1442.   1:57:01,2  
1598  2489  Broucek Severin                 75  Wien                     A    M-20           223  1:57:39/1473.   1:57:01,4  
1599  4788  Haider Roman                    71  Zwettl                   A    M-20           224  1:59:28/1579.   1:57:01,5  
1600  3467  Pozniak Reinhard, Dr.           60  Running Doc's            A    M-35           347  2:01:06/1694.   1:57:02,5  
1601  3206  Theußl Fritz                    48  LTC Deutschlandsberg     A    M-50            73  2:02:42/1786.   1:57:02,6  
1601  5078  Faller Marc, Mag.               61  Wien                     A    M-35           348  1:59:02/1557.   1:57:02,6  
1603  4448  Schmidt Georg                   75  Wien                     A    M-20           225  2:01:01/1686.   1:57:02,9  
1604  4273  Bruck Peter, Dr.                53  LC Cafe Hruby            A    M-45           154  1:57:55/1492.   1:57:03,7  
1605  2371  Uchytil Günther                 64  Wien                     A    M-35           349  1:59:33/1588.   1:57:04,1  
1606  3554  Giesser Leopold                 69  Baden                    A    M-30           283  1:59:48/1601.   1:57:04,8  
1607  6222  Dorda Christian                 47  Wien                     A    M-50            74  2:03:15/1814.   1:57:05,0  
1608  4356  Löffler Dorit                   71  SC Austrian Airlines     A    W-20            47  1:58:31/1534.   1:57:05,6  
1609  2664  Hurban Annemarie                70  Wien                     A    W-20            48  1:58:40/1542.   1:57:05,8  
1610  2710  Lovrek Peter, Dr.               52  Baden                    A    M-45           155  1:58:48/1551.   1:57:05,9  
1611  2794  Bortolin Augusto                68  St. Johann               A    M-30           284  2:01:45/1727.   1:57:08,8  
1612  5434  Klinger Helmut                  65  Eferding                 A    M-30           285  1:59:26/1576.   1:57:10,3  
1613  5435  Brindl Helga                    61  Bad Wimsbach             A    W-35            43  1:59:26/1577.   1:57:10,5  
1614  4243  Fink Alois                      49  G.A.CH.T. Leobersdorf    A    M-50            75  1:58:58/1555.   1:57:11,4  
1615  2414  Selber Sonja                    61  Wien                     A    W-35            44  2:02:38/1780.   1:57:13,0  
1616  2110  Friedl Sabine                   61  Hochwolkersdorf          A    W-35            45  1:58:08/1506.   1:57:13,3  
1617  5049  Werner Jisa, Dr.                44  Mödling                  A    M-55            35  2:03:28/1829.   1:57:14,3  
1618  3937  Wambacher Christoph             69  Gunskirchen              A    M-30           286  1:58:13/1514.   1:57:14,8  
1619  5557  Lindorfer Helmut                59  Niederwaldkirchen        A    M-40           266  2:01:45/1725.   1:57:15,7  
1620  4264  Hirtzer Helmut                  43  LC Cafe Hruby            A    M-55            36  1:58:09/1507.   1:57:17,0  
1621  3146  Adlassnig Klaus-Peter, Dr.      50  Wien                     A    M-45           156  1:57:26/1461.   1:57:20,0  
1622  2956  Böhm Thomas                     65  GSV St. Pölten           A    M-30           287  1:59:42/1594.   1:57:20,2  
1623  2061  Bauer Doris                     63  Münchendorf              A    W-35            46  1:59:55/1611.   1:57:20,8  
1624  3123  Ziegelwagner Rudolf             58  GSVNÖ                    A    M-40           267  2:01:55/1740.   1:57:21,4  
1625  2808  Bauernfeind Friedrich           54  SV RAIBAU                A    M-45           157  2:02:08/1756.   1:57:22,1  
1626  5254  Stroblmayr Alexander            68  Gresten                  A    M-30           288  2:03:24/1825.   1:57:24,3  
1627  4531  Radl Christian                  61  St. Pölten               A    M-35           350  1:57:45/1478.   1:57:25,4  
1628  3144  Veit Manfred                    58  TVN Frankenfels          A    M-40           268  1:58:02/1498.   1:57:26,0  
1629  3186  Koplik Erwin, Ing.              63  Enzesfeld                A    M-35           351  2:01:03/1688.   1:57:26,5  
1629  4320  Widmann Johann                  56  Atzenbrugg               A    M-40           269  1:59:18/1569.   1:57:26,5  
1631  3232  Ruis Michael                    62  Korneuburg               A    M-35           352  2:00:14/1632.   1:57:27,7  
1632  4111  Albrecht Petra                  71  Krems                    A    W-20            49  1:59:42/1591.   1:57:27,8  
1633  4110  Hainfellner Tina                77  Katzelsdorf              A    W-20            50  1:59:42/1592.   1:57:28,8  
1634  2597  Schmid Karin                    57  HSV-MarathonWr.Neustadt  A    W-40            36  1:59:16/1568.   1:57:31,6  
1635  3139  Strohmeier Leopold              56  Union Haunoldstein       A    M-40           270  1:59:24/1573.   1:57:32,6  
1636  2682  Lang Helga                      56  LLC Marathon             D    W-40            37  1:58:15/1518.   1:57:33,1  
1637  2683  Striegl Otto                    39  LLC Marathon             D    M-60            17  1:58:15/1516.   1:57:33,3  
1637  4814  Öckmayer Wolfgang               73  RLB NÖ Wien              A    M-20           226  2:03:13/1808.   1:57:33,3  
1639  3456  Tonner Gerhard, Dr.             54  Running Doc's            A    M-45           158  2:00:54/1676.   1:57:33,4  
1640  3106  Müllner Sonja                   69  TVN St. Pölten           A    W-30            36  1:58:56/1554.   1:57:34,8  
1641  3101  Dreo Theresa                    66  Wien                     A    W-30            37  2:01:19/1702.   1:57:36,0  
1642  3100  Dangl Alfred, Dkfm.             47  Wien                     A    M-50            76  2:01:19/1703.   1:57:36,4  
1643  3132  Goldnagl Hildegard              56  Amstetten                A    W-40            38  2:00:59/1683.   1:57:37,3  
1644  4000  Dick Jürgen                     68  Austria Puma             A    M-30           289  2:00:44/1663.   1:57:39,1  
1645  6242  Lugmayr Paul                    43  Tyrolia                  A    M-55            37  2:01:56/1741.   1:57:39,4  
1646  3956  Kudler Karl                     57  LSV Wien                 A    M-40           271  2:00:23/1642.   1:57:39,5  
1647  4591  Gaunersdorfer Silvia            62  Unterolberndorf          A    W-35            47  2:00:26/1643.   1:57:39,7  
1648  2721  Mogg Günter                     52  TUS Feldbach             A    M-45           159  2:03:25/1826.   1:57:39,8  
1649  2677  Zierer Herbert                  43  Wien                     A    M-55            38  1:58:14/1515.   1:57:41,5  
1649  4487  Lindenbauer Egino               53  Fettfabrik               A    M-45           160  1:58:20/1524.   1:57:41,5  
1651  4447  Weber Christian                 61  Fettfabrik               A    M-35           353  1:58:20/1524.   1:57:42,6  
1652  2255  Lindner Walter                  56  Wien                     A    M-40           272  2:01:45/1724.   1:57:43,1  
1653  3863  Siedl Gerda                     56  Wien                     A    W-40            39  1:57:43/1476.   1:57:43,3  
1654  2054  Apfelthaler Johanna             51  ULC Horn                 A    W-45            12  2:00:03/1620.   1:57:43,8  
1655  4420  Habeler Heinz                   68  Korneuburg               A    M-30           290  1:58:41/1544.   1:57:44,3  
1656  2286  Nikbakht Masoud                 43  Radunion Perchtoldsdorf  A    M-55            39  1:59:45/1596.   1:57:45,5  
1657  2542  Nikbakht Mandana                70  Wien                     A    W-20            51  1:59:45/1597.   1:57:45,8  
1658  2294  Palm Peter                      51  LG-Rosenberg             A    M-45           161  2:00:48/1672.   1:57:46,0  
1659  3459  Schmidt Karl-Heinz, Dr.         53  Running Doc's            A    M-45           162  2:00:49/1673.   1:57:46,3  
1660  5204  Burger Erwin                    45  Tyrolia                  A    M-50            77  2:00:04/1621.   1:57:46,7  
1661  5203  Burger Manuela                  76  Ebergassing              A    W-20            52  2:00:04/1622.   1:57:47,6  
1662  2741  Stockert Nikolaus               57  Badenrunner              A    M-40           273  2:03:00/1798.   1:57:49,5  
1663  2326  Sakoparnig Gerald               64  Wartberg                 A    M-35           354  2:00:08/1626.   1:57:50,3  
1663  2960  Summer Richard                  37  LTV/TYR.Enzersfeld       A    M-60            18  2:01:57/1742.   1:57:50,3  
1665  2936  Pöschl Christine                56  Linz                     A    W-40            40  2:00:08/1625.   1:57:50,5  
1666  3684  Zahlbruckner Richard            59  Pro Life                 A    M-40           274  2:02:52/1792.   1:57:50,9  
1667  3452  Riedl Clemens                   72  UTC Krems-Mitterau       A    M-20           227  2:00:47/1670.   1:57:51,3  
1668  2929  Haiden August                   66  Marz                     A    M-30           291  1:58:15/1517.   1:57:51,5  
1669  3425  Mack Georg                      69  Wien                     A    M-30           292  2:03:45/1842.   1:57:52,0  
1670  3849  Radek Wolfgang                  48  Oberwaltersdorf          A    M-50            78  1:58:10/1509.   1:57:52,5  
1671  3366  Schön Felix                     40  Generali SV              A    M-55            40  2:01:38/1720.   1:57:52,9  
1672  2379  Wieser Gerald                   71  Wien                     A    M-20           228  2:02:20/1765.   1:57:53,7  
1673  4519  Teuschl Reinhold                66  Wien                     A    M-30           293  2:03:18/1821.   1:57:59,6  
1674  5429  Hynek Rainer                    66  Gänserndorf              A    M-30           294  2:04:16/1880.   1:58:02,1  
1675  4041  Novak-Fragner Elisabeth         66  Bad Vöslau               A    W-30            38  2:00:29/1647.   1:58:03,1  
1676  2181  Jochmann Wolfgang, Dr.          60  FSV-Erste Bank           A    M-35           355  2:00:39/1658.   1:58:03,5  
1677  4807  Dräxler Rudi                    61  RLB NÖ Wien              A    M-35           356  2:01:53/1736.   1:58:06,4  
1678  4240  Steinlechner Stefan             69  Maria Anzbach            A    M-30           295  2:02:04/1750.   1:58:07,7  
1679  4156  Geibel Alexandra                73  Angern                   A    W-20            53  1:59:43/1595.   1:58:08,5  
1680  4241  Windsperger Andreas             56  Maria Anzbach            A    M-40           275  2:02:05/1751.   1:58:08,7  
1681  4614  Aderhold Christian              57  Fischamend Runners       A    M-40           276  2:01:31/1712.   1:58:10,0  
1682  4699  Koranda Doris                   66  LT ÖAV Königstetten      A    W-30            39  2:02:59/1796.   1:58:12,3  
1683  6275  Krska Rudolf                    64  Tulln                    A    M-35           357  2:00:13/1631.   1:58:12,7  
1684  4698  Koranda Rainhart                63  LT ÖAV Königstetten      A    M-35           358  2:03:00/1797.   1:58:13,3  
1685  3246  Moelzer Wolfgang, Dr.           63  Klosterneuburg           A    M-35           359  2:00:15/1634.   1:58:15,2  
1686  3454  Nikisch Hannes                  72  Rohrendorf               A    M-20           229  2:01:47/1729.   1:58:16,5  
1687  2427  Gruböck Stephan, Dr.            61  Baden                    A    M-35           360  2:02:17/1761.   1:58:17,0  
1688  4669  Kraßnitzer Barbara              74  österr. Post             A    W-20            54  1:58:29/1530.   1:58:18,6  
1689  2060  Böhm Reinhard, Dr.              58  Wien                     A    M-40           277  1:59:36/1589.   1:58:19,2  
1690  5303  Mössenböck Christian            61  SV IG Wallern            A    M-35           361  2:01:34/1713.   1:58:20,1  
1691  3393  Gattinger Claus                 66  Teesdorf                 A    M-30           296  2:01:51/1732.   1:58:21,2  
1692  5056  Amling Brigitte, DI             54  Lannach                  A    W-45            13  2:04:32/1889.   1:58:21,6  
1693  5001  Gebhard Josef                   55  Union Perchtoldsdorf     A    M-40           278  2:02:34/1774.   1:58:22,4  
1694  5323  Böhm Petra                      65  Zwettl                   A    W-30            40  2:01:40/1721.   1:58:23,6  
1695  4421  Nagy Harald                     68  Wien                     A    M-30           297  1:59:25/1575.   1:58:24,0  
1696  4358  Krause Otto                     64  SC Austrian Airlines     A    M-35           362  1:59:33/1585.   1:58:24,6  
1697  5239  Schachenhofer Willibald         62  Laimbach                 A    M-35           363  1:59:49/1603.   1:58:24,7  
1698  5133  Strobl Paul                     58  Gr.Ebersdorf             A    M-40           279  2:01:06/1693.   1:58:25,1  
1699  2435  Schobesberger Brigitte          65  Wien                     A    W-30            41  1:59:08/1560.   1:58:25,4  
1700  5538  Halbmayr Gerhard                61  Hausmening               A    M-35           364  1:59:16/1567.   1:58:26,1  
1701  2436  Schobesberger Johannes, Dr.     61  Wien                     A    M-35           365  1:59:08/1562.   1:58:26,3  
1702  3665  Löschnak Alexander, Dr.         66  Running Doc's            A    M-30           298  1:58:27/1527.   1:58:27,0  
1703  2690  Schwach Sabine                  68  Langenzersdorf           A    W-30            42  2:00:37/1653.   1:58:27,1  
1704  2132  Ghafouri Alireza                63  Bockfließ                A    M-35           366  2:01:30/1710.   1:58:28,7  
1704  4824  Braun Alfred                    61  Sommerein                A    M-35           366  2:02:30/1773.   1:58:28,7  
1706  3453  Mautner Markhof Theodor         56  Wien                     A    M-40           280  2:00:19/1637.   1:58:29,2  
1707  2508  Malik Franz                     57  Wien                     A    M-40           281  2:02:10/1757.   1:58:29,9  
1708  3569  Kutterer Karl                   57  Wien                     A    M-40           282  2:03:30/1832.   1:58:30,4  
1709  4836  Reitlinger Friedrich            54  Raiffeisen               A    M-45           163  2:02:20/1765.   1:58:31,0  
1710  3543  Mader Reinhard                  67  Pyhra                    A    M-30           299  1:59:58/1616.   1:58:31,1  
1711  2171  Hubmann Gerhard, Dr.            59  Wien                     A    M-40           283  2:00:55/1677.   1:58:32,3  
1712  2087  Cernik Josef                    53  Wien                     A    M-45           164  2:00:55/1678.   1:58:32,9  
1713  3083  Pichler Harald                  65  Altlengbach              A    M-30           300  2:02:58/1794.   1:58:33,4  
1714  4566  Schörgenhofer Gerhard, Dr.      54  Union Mank               A    M-45           165  2:01:10/1697.   1:58:33,7  
1715  3440  Kalauszek Klaus                 69  Generali SV              A    M-30           301  2:03:02/1802.   1:58:34,7  
1716  3228  Feichtinger Franz-Peter         70  Alland                   A    M-20           230  2:04:10/1870.   1:58:35,4  
1717  5092  Filip Manfred                   58  Wien                     A    M-40           284  2:02:35/1775.   1:58:36,3  
1718  2652  Hiegesberger Karl               67  Herzogenburg             A    M-30           302  1:58:53/1553.   1:58:36,7  
1719  4134  Kalleitner Thomas               68  Gampern                  A    M-30           303  2:03:25/1827.   1:58:38,2  
1720  3630  Mayrhofer Rainer                62  SIG Eisenwurzen          A    M-35           368  2:00:02/1619.   1:58:39,0  
1721  4656  Nemecek Claudia                 67  ULC Hirtenberg           A    W-30            43  2:01:45/1726.   1:58:42,2  
1722  2550  Pichler Karl                    54  St. Georgen              A    M-45           166  2:04:01/1862.   1:58:43,1  
1723  4133  Kalleitner Franz                65  Gampern                  A    M-30           304  2:03:30/1831.   1:58:43,4  
1724  4324  Waldschütz Alois                71  Strass                   A    M-20           231  2:00:31/1648.   1:58:43,5  
1725  4975  Schneider Silvia                57  ÖTB Linz                 A    W-40            41  2:00:59/1682.   1:58:43,8  
1726  4381  Schöbinger Gernot               63  SC Austrian Airlines     A    M-35           369  1:59:21/1572.   1:58:46,1  
1727  4739  Adamek Monika                   44  SKV-PSK                  A    W-55             4  2:02:07/1753.   1:58:47,2  
1728  4481  Ordelt Michael                  60  Wien                     A    M-35           370  2:02:19/1763.   1:58:47,6  
1729  2586  Karner Alfred                   50  Margarethen/Moos         A    M-45           167  2:03:13/1807.   1:58:48,0  
1730  3655  Brunner Josef, Dr.              45  Running Doc's            A    M-50            79  2:00:38/1655.   1:58:48,9  
1731  2698  Ziegler Friedrich, Mag.         50  ÖGV Volksbank            A    M-45           168  2:00:09/1627.   1:58:49,0  
1732  3697  Altreiter Cornelia              69  Linz                     A    W-30            44  2:01:11/1698.   1:58:51,1  
1733  5446  Grossberger Michael             62  Wien                     A    M-35           371  2:00:39/1657.   1:58:52,1  
1734  4503  Bergmann Werner                 66  Sport Union Gr. Weikers  A    M-30           305  2:00:05/1624.   1:58:53,2  
1735  4200  Böckl-Kudrna Edith              57  LC Cafe Haferl           A    W-40            42  2:01:11/1700.   1:58:54,9  
1736  2931  Rabitsch Hermann, Dr.           43  Wien                     A    M-55            41  1:59:37/1590.   1:58:56,8  
1737  3893  Heigl Herbert, Dr.              60  SC INOWA MARCHTRENK      A    M-35           372  2:02:17/1760.   1:58:57,0  
1738  4419  Schlapfer Werner                55  Pressbaum                A    M-40           285  1:59:52/1607.   1:58:57,1  
1739  5016  Weber Franz, Mag.               47  RC Pasching              A    M-50            80  2:04:54/1909.   1:58:57,4  
1740  5467  Neumann Christiane              59  TV Furth im Wald         D    W-40            43  2:03:14/1812.   1:58:58,1  
1741  5442  Poschner Franz                  50  Fürstenfeld              A    M-45           169  2:03:41/1839.   1:58:59,0  
1742  2983  Kowatsch Martin                 60  Guntramsdorf             A    M-35           373  2:00:36/1651.   1:58:59,6  
1743  4578  Bruckner Martin                 75  Wien                     A    M-20           232  2:02:18/1762.   1:59:00,9  
1744  3920  Schmitt Günther                 43  Wien                     A    M-55            42  1:59:18/1570.   1:59:04,3  
1745  4554  Steininger Josef                66  Wien                     A    M-30           306  2:06:00/1957.   1:59:04,7  
1746  2105  Eriksrod Tore                   63  Wien                     N    M-35           374  2:02:38/1781.   1:59:05,4  
1747  4802  Ebner Andreas                   70  Linz                     A    M-20           233  2:00:23/1640.   1:59:05,7  
1748  3560  Schedelmayer Harald             61  LT Lengenfeld            A    M-35           375  2:02:52/1791.   1:59:05,9  
1749  2973  Aigner Thomas                   82  Gallneukirchen           A    M-Jun           22  2:02:39/1783.   1:59:06,6  
1750  5602  Matza Christian, Dr.            62  Fischamend               A    M-35           376  2:03:16/1815.   1:59:07,7  
1751  5023  Leder Kurt, Dr.                 54  Wien                     A    M-45           170  2:04:29/1886.   1:59:08,2  
1752  5264  Kiennast Raimund                53  Gars/Kamp                A    M-45           171  2:01:04/1689.   1:59:09,6  
1753  4276  Luttenberger Friedrich          48  Wien                     A    M-50            81  1:59:29/1580.   1:59:11,8  
1754  3294  Hauser Wolfgang                 59  Wien                     A    M-40           286  2:03:33/1838.   1:59:12,6  
1755  5352  Zechmeister Christian           81  Eisenstadt/St.Georgen    A    M-Jun           23  2:01:05/1692.   1:59:15,4  
1756  6207  Esletzbichler Gunda             55  SVSG Lunz                A    W-40            44  2:04:21/1882.   1:59:15,5  
1757  4440  Stampfel Sabine                 62  Grossebersdorf           A    W-35            48  2:01:58/1745.   1:59:16,0  
1758  4491  Zavadil Walter                  56  Naturfreunde             A    M-40           287  2:04:33/1890.   1:59:16,5  
1758  5342  Bock Helmut                     48  Furth                    A    M-50            82  2:04:01/1860.   1:59:16,5  
1760  3709  Kubicek Peter                   65  Wien                     A    M-30           307  2:00:46/1668.   1:59:17,0  
1761  5566  Withalm Johann                  53  Langenzersdorf           A    M-45           172  2:03:14/1809.   1:59:19,1  
1762  3582  Gager Michael                   70  Wien                     A    M-20           234  2:01:01/1684.   1:59:19,7  
1763  2924  Zippenfenig Franz               37  SKVg Pottenbrunn         A    M-60            19  2:03:22/1824.   1:59:21,8  
1764  2056  Aringer Norbert                 61  FSV-Erste Bank           A    M-35           377  2:01:53/1737.   1:59:22,2  
1765  4697  Manninger Waltraud              59  Yellow feet runners Lei  A    W-40            45  2:03:31/1834.   1:59:22,7  
1766  4151  Klug Günter                     61  LC-Padi                  A    M-35           378  2:03:50/1847.   1:59:23,9  
1767  4020  Dvorak Martina, Dr.             67  Amstetten                A    W-30            45  2:02:48/1790.   1:59:24,5  
1768  5526  Wilhelmer Hans-Peter            57  Judenburg                A    M-40           288  1:59:33/1585.   1:59:25,1  
1769  5525  Lemler Erich                    39  Judenburg                A    M-60            20  1:59:33/1587.   1:59:25,2  
1770  3777  Berlakowitsch Walter            35  TVN Rohrbach             A    M-60            21  2:01:03/1687.   1:59:27,2  
1771  4279  Miskarik Michael                64  Wien                     A    M-35           379  2:01:07/1695.   1:59:31,8  
1772  3489  Marach Alois                    54  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-45           173  2:03:02/1801.   1:59:32,1  
1772  5306  Unfried Helmut                  56  Goodlife                 A    M-40           289  2:04:58/1913.   1:59:32,1  
1774  3668  Schöberl Susanne                67  Running Doc's            A    W-30            46  2:05:25/1930.   1:59:33,9  
1775  3326  Alkofer Hans-Peter              57  LCC Marathon Regensburg  D    M-40           290  2:02:24/1770.   1:59:35,5  
1776  2873  Koutni Robert                   56  TVN St. Pölten           A    M-40           291  2:00:04/1623.   1:59:36,8  
1777  3547  Fohrafellner Erich              57  Wien                     A    M-40           292  2:01:04/1690.   1:59:37,4  
1778  2472  Charwat Matthias, Mag.          66  OMV                      A    M-30           308  2:00:56/1679.   1:59:38,1  
1779  4570  Lindner Christa                 57  LC Quicky                A    W-40            46  2:04:38/1894.   1:59:39,0  
1780  3406  Berghoffer Dieter               62  Wien                     A    M-35           380  2:01:58/1744.   1:59:40,4  
1781  4601  Kögl Michael, Ing.              63  St. Pölten               A    M-35           381  2:01:08/1696.   1:59:40,5  
1782  5110  Rauch Helmut                    57  Wien                     A    M-40           293  2:00:45/1667.   1:59:42,1  
1783  3501  Dittrich Hermann                53  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-45           174  2:02:35/1777.   1:59:43,6  
1784  2528  Gruber Martin                   71  Wien                     A    M-20           235  2:04:14/1878.   1:59:44,3  
1785  5181  Maly Christian                  65  Wien                     A    M-30           309  2:03:16/1818.   1:59:45,0  
1786  2526  Raidl Günther, DI               68  Wien                     A    M-30           310  2:04:14/1879.   1:59:45,3  
1787  4576  Erlach Kerstin                  65  Wien                     A    W-30            47  2:03:16/1818.   1:59:45,7  
1788  2184  Komosny Werner                  65  Wien                     A    M-30           311  2:02:08/1755.   1:59:47,4  
1788  4803  Katzbauer Helmut                60  ÖVL-Cup-Verrein          A    M-35           382  2:00:48/1671.   1:59:47,4  
1790  2228  Reither Christian               63  Union Michelhausen       A    M-35           383  2:00:36/1650.   1:59:48,5  
1790  5597  Uitz Gerhard                    64  Zwettl                   A    M-35           383  2:03:04/1804.   1:59:48,5  
1792  3086  Pfeffer Karl-Maria, Dr.         68  Schleißheim              A    M-30           312  2:01:49/1730.   1:59:49,6  
1793  5610  Kosar Peter                     62  Wien                     A    M-35           385  2:01:42/1723.   1:59:50,2  
1794  3143  Zentner Michael                 60  Tyrolia Verein           A    M-35           386  2:03:58/1857.   1:59:50,7  
1795  5319  Daxböck Sandra                  83  USKO                     A    W-Jun            8  2:04:14/1877.   1:59:51,5  
1796  3216  Schwitalla Dietmar              56  SC Riesa                 D    M-40           294  2:01:29/1708.   1:59:52,1  
1797  3012  Braconi Arno                    62  Club Sport Spezial       A    M-35           387  2:03:19/1822.   1:59:52,8  
1798  3713  Landa Christa                   56  Krems-Stein              A    W-40            47  2:03:32/1837.   1:59:52,9  
1799  2527  Kodydek Gabriele                72  Wien                     A    W-20            55  2:04:22/1883.   1:59:53,1  
1800  4789  Weiszensteiner Leopold          74  Kirchberg/W.             A    M-20           236  2:02:21/1768.   1:59:53,6  
1801  2686  Marchetti Michael               62  Union Wien               A    M-35           388  2:03:29/1830.   1:59:55,2  
1802  5230  Seidl Johann                    55  BDO                      A    M-40           295  2:03:17/1820.   1:59:57,5  
1803  3928  Huber Maria                     68  Pierbach                 A    W-30            48  2:03:02/1803.   1:59:57,6  
1804  5253  Priessnitz Erwin                59  Krems                    A    M-40           296  2:02:37/1778.   2:00:00,3  
1805  4555  Plattner Johann                 69  Wien                     A    M-30           313  2:06:56/2003.   2:00:00,7  
1806  5355  Zwrtek Karin, Dr.               64  St. Pölten               A    W-35            49  2:02:27/1772.   2:00:01,1  
1807  4305  Lichtenecker Konrad             64  Wien                     A    M-35           389  2:00:11/1629.   2:00:03,6  
1808  3897  Tomacek Dagmar                  64  Laab im Walde            A    W-35            50  2:01:30/1711.   2:00:06,5  
1809  6269  Starkl Michael                  63  St. Pölten               A    M-35           390  2:03:01/1799.   2:00:08,0  
1810  3066  Nika Christian                  66  Wien                     A    M-30           314  2:01:22/1704.   2:00:09,1  
1811  4498  Redl Heinz                      56  Langenzersdorf           A    M-40           297  2:01:29/1709.   2:00:09,3  
1812  3558  Hackl Karin                     59  LT Lengenfeld            A    W-40            48  2:03:55/1853.   2:00:09,6  
1813  3825  Lang Erwin                      64  Wien                     A    M-35           391  2:04:12/1874.   2:00:09,7  
1814  3559  Hackl Alfred                    62  LT Lengenfeld            A    M-35           392  2:03:56/1854.   2:00:10,1  
1815  5481  Lehrbaum Wolfgang               70  Sbau Runners             A    M-20           237  2:02:38/1782.   2:00:10,5  
1816  4610  Holoubek Michael                81  Wien                     A    M-Jun           24  2:06:27/1974.   2:00:12,2  
1816  4758  Schitzhofer Theodor             39  Vösendorf                A    M-60            22  2:03:32/1835.   2:00:12,2  
1818  2246  Lehner Gerhard                  63  Hartkirchen              A    M-35           393  2:04:07/1866.   2:00:13,1  
1819  5241  Kracher Johann                  48  Wien                     A    M-50            83  2:01:46/1728.   2:00:14,8  
1820  4663  Hueber Erwin                    71  Milka Marathon Team      A    M-20           238  2:06:48/1995.   2:00:16,7  
1821  4606  Redlich Norbert                 36  LC Cafe Haferl           A    M-60            23  2:05:33/1936.   2:00:17,1  
1822  4126  Zanvath Manfred                 69  Dornbach                 A    M-30           315  2:00:44/1664.   2:00:17,8  
1823  3816  Gromes Barbara                  71  Zöbing                   A    W-20            56  2:02:40/1785.   2:00:18,0  
1824  3584  Hanns Franz                     50  Wien                     A    M-45           175  2:01:36/1714.   2:00:18,4  
1825  6262  Frohnauer Werner                43  LLC Marathon Rgsbg       D    M-55            43  2:05:48/1945.   2:00:18,8  
1826  3503  Obereder Georg                  74  Königswiesen             A    M-20           239  2:00:37/1654.   2:00:20,2  
1827  3613  Strobl Markus                   83  Wien                     A    M-Jun           25  2:05:35/1939.   2:00:20,9  
1828  4021  Eichhorn Peter, Dr.             56  Neufurth                 A    M-40           298  2:03:44/1841.   2:00:21,3  
1829  6245  Steinberger Gabriele            67  Wien                     A    W-30            49  2:01:41/1722.   2:00:23,8  
1830  4247  Landl Wolfgang                  62  CREW-Donauhof            A    M-35           394  2:01:57/1743.   2:00:24,2  
1831  3358  Katzlberger Maria               55  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    W-40            49  2:01:38/1719.   2:00:26,1  
1831  6254  Brandstetter Regina             60  Wien                     A    W-35            51  2:03:44/1840.   2:00:26,1  
1833  4552  Benes Peter                     39  Tyrolia                  A    M-60            24  2:03:02/1800.   2:00:26,3  
1834  2668  Höttinger Helmut                57  Union Raika Zistersdorf  A    M-40           299  2:05:21/1927.   2:00:26,8  
1835  3177  Rosar Edith                     59  LT S BAU RUNNERS         A    W-40            50  2:02:46/1789.   2:00:27,1  
1836  2369  Ungerböck Christine             61  Sportunion Waidhofen/Yb  A    W-35            52  2:02:16/1759.   2:00:28,7  
1837  3475  Zettel Johann                   46  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50            84  2:05:08/1921.   2:00:31,8  
1838  2962  Taufner Martin                  75  Vitis                    A    M-20           240  2:03:47/1844.   2:00:32,5  
1839  2444  Stöger Robert                   62  Sooß                     A    M-35           395  2:03:14/1811.   2:00:34,8  
1840  2881  Krieger Elisabeth               57  LLC Marathon Regensburg  D    W-40            51  2:01:17/1701.   2:00:36,9  
1841  3580  Sigl Georg                      67  EDF                      A    M-30           316  2:01:11/1699.   2:00:38,0  
1842  3539  Birke Roland                    70  Wien                     A    M-20           241  2:07:02/2012.   2:00:41,0  
1843  5391  Forejt Michael                  59  St. Pölten               A    M-40           300  2:05:02/1917.   2:00:41,6  
1844  3536  Niedermayer Regina              57  Wien                     A    W-40            52  2:03:53/1850.   2:00:42,5  
1845  2517  Wohanka Anton, Dr.              51  Wien                     A    M-45           176  2:02:15/1758.   2:00:44,0  
1846  5561  Anzböck Walter                  62  Hausleiten               A    M-35           396  2:02:06/1752.   2:00:45,0  
1847  2752  Engelhart Kurt                  63  Furth                    A    M-35           397  2:02:43/1787.   2:00:45,3  
1847  3522  Tröbinger Sylvia                67  ASKÖ TRI LINZ            A    W-30            50  2:01:28/1706.   2:00:45,3  
1849  5514  Lasinger Franz                  57  UOG Langenlebarn         A    M-40           301  2:04:39/1895.   2:00:46,0  
1850  3600  Tröbinger Ewald                 60  ASKÖ TRI LINZ            A    M-35           398  2:01:28/1707.   2:00:46,5  
1851  3826  Kilzer Josef                    51  Wien                     A    M-45           177  2:04:49/1902.   2:00:47,2  
1852  2176  Herrmann Rudolf                 35  Tyrolia                  A    M-60            25  2:04:12/1874.   2:00:47,3  
1853  2989  Bock Ilse                       60  LFT Willendorf           A    W-35            53  2:02:01/1746.   2:00:47,4  
1854  3379  Höckner Harald                  54  KSV AK-Jugend            A    M-45           178  2:02:24/1769.   2:00:49,5  
1855  4152  Pinz Roland                     61  LC-Padi                  A    M-35           399  2:05:18/1923.   2:00:51,7  
1856  3715  Mayer Alfred                    55  LT Krems-Elektro Breith  A    M-40           302  2:04:12/1873.   2:00:53,4  
1857  3717  Mayer Franz                     54  LT Elektro Breith Krems  A    M-45           179  2:04:13/1876.   2:00:54,3  
1858  2560  Laube Mario                     69  Wien                     A    M-30           317  2:02:02/1748.   2:00:56,4  
1859  3076  Pfeffer-Larsson Marica          66  Groß Enzersdorf          SWE  W-30            51  2:02:58/1795.   2:00:57,1  
1860  3157  Springinsfeld Reinhard, Mag.    59  Krems                    A    M-40           303  2:06:43/1990.   2:00:58,5  
1861  5070  De Bettignies-Dutz Andreas      63  Wien                     A    M-35           400  2:03:52/1848.   2:01:02,7  
1862  3385  Kausl Gernot                    71  Spitz                    A    M-20           242  2:06:35/1979.   2:01:02,8  
1863  4433  Nedwed Thomas                   66  Wien                     A    M-30           318  2:07:28/2039.   2:01:04,3  
1864  2764  Fitzka Ernst                    56  Wien                     A    M-40           304  2:06:26/1973.   2:01:05,2  
1865  5601  Hackstock Werner                58  Wien                     A    M-40           305  2:05:02/1916.   2:01:05,5  
1866  2380  Winkler Peter                   71  Wien                     A    M-20           243  2:05:18/1924.   2:01:06,6  
1867  4471  Schenk Hubert, Mag.             68  Maria Enzersdorf         A    M-30           319  2:03:16/1817.   2:01:07,0  
1868  2332  Suschitzky Herfried, Dr.        45  FSV-Erste Bank           A    M-50            85  2:05:53/1950.   2:01:08,6  
1869  4607  Kroiss Johanna                  54  Enns                     A    W-45            14  2:03:48/1846.   2:01:09,1  
1870  2109  Fischer Manfred                 59  Wien                     A    M-40           306  2:02:19/1763.   2:01:10,7  
1871  3635  Dewitz Bernhard                 66  Wien                     A    M-30           320  2:06:00/1958.   2:01:11,5  
1872  5572  Reither Johann                  58  Langenrohr               A    M-40           307  2:04:45/1898.   2:01:12,7  
1873  3356  Schmitzberger Andrea            70  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    W-20            57  2:06:46/1994.   2:01:13,8  
1874  2078  Brückler Christian              67  Neudörfl                 A    M-30           321  2:05:56/1953.   2:01:14,2  
1875  2670  Mühlberger Elisabeth            62  Altenberg                A    W-35            54  2:04:10/1871.   2:01:14,8  
1876  3248  Pfluegl Alois                   58  Pöchlarn                 A    M-40           308  2:04:30/1887.   2:01:17,0  
1877  5580  Oberndorfer Klaus               72  Linz                     A    M-20           244  2:02:20/1767.   2:01:18,0  
1878  2085  Cembirek Heinrich               41  MTV Hernals              A    M-55            44  2:06:24/1971.   2:01:18,1  
1879  4733  Kickinger Andreas, Mag.         65  Herzogenburg             A    M-30           322  2:04:19/1881.   2:01:20,4  
1880  4176  Grünstäudl Herbert              75  Krems                    A    M-20           245  2:03:47/1844.   2:01:20,9  
1881  3360  Gattermann Brigitte             58  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    W-40            53  2:02:35/1776.   2:01:24,1  
1882  3585  Steiner Marianne                63  Himberg                  A    W-35            55  2:01:53/1738.   2:01:24,8  
1883  5088  Schreier Franz                  60  Lauftreff Gols           A    M-35           401  2:02:02/1747.   2:01:25,2  
1884  3741  Amon Robert                     63  St. Pölten               A    M-35           402  2:06:44/1992.   2:01:27,1  
1885  2413  Carl Günter                     65  Wien                     A    M-30           323  2:06:54/2000.   2:01:28,3  
1886  6319  Schönfeldt Carl Ludwig          65  Wien                     A    M-30           324  2:04:08/1867.   2:01:29,7  
1887  6302  Leeb Franz, Ing.                50  Gnesau                   A    M-45           180  2:01:51/1733.   2:01:30,7  
1888  2088  Cermak Friedrich                64  WAT 16                   A    M-35           403  2:06:14/1964.   2:01:32,3  
1889  4778  Niese Helmut                    52  Bad Vöslau               A    M-45           181  2:05:48/1946.   2:01:33,9  
1890  2635  Riedlsperger Uta                61  SC Mittersill            A    W-35            56  2:01:54/1739.   2:01:34,4  
1891  4385  Trimmel Gerald                  69  SC Austrian Airlines     A    M-30           325  2:02:25/1771.   2:01:36,5  
1892  4689  Maxl Martin, Dr.                61  Wien                     A    M-35           404  2:04:31/1888.   2:01:36,8  
1893  4323  Gruber Werner                   41  Gablitz                  A    M-55            45  2:03:32/1836.   2:01:40,2  
1894  2673  Eggner Johann                   56  SKV BFW Wien             A    M-40           309  2:04:47/1901.   2:01:43,3  
1895  5263  Kiennast Christiana             54  Gars/Kamp                A    W-45            15  2:04:00/1859.   2:01:45,5  
1896  2257  Langsteiner Claudia             72  Wien                     A    W-20            58  2:06:35/1979.   2:01:45,8  
1897  2740  Kolm Ewald                      52  Zwettl                   A    M-45           182  2:04:36/1891.   2:01:46,3  
1898  2274  Mosandl Peter                   63  Regensburg               D    M-35           405  2:05:16/1922.   2:01:46,4  
1899  3731  Miletits Peter                  64  Wien                     A    M-35           406  2:06:45/1993.   2:01:46,8  
1900  3797  Löffelmann Markus               75  Wien                     A    M-20           246  2:05:40/1942.   2:01:47,1  
1901  3051  Eberl Georg                     70  GSV NÖ                   A    M-20           247  2:04:10/1872.   2:01:48,9  
1902  4573  Maly Sabine                     62  LTV Enzersdorf           A    W-35            57  2:05:58/1954.   2:01:50,3  
1903  3703  Zeiler Jürgen, Ing.             67  Pöchlarn                 A    M-30           326  2:08:09/2076.   2:01:53,1  
1904  4641  Hinterhofer Christian, DI       72  Philips PTV              A    M-20           248  2:06:51/1996.   2:01:53,8  
1905  3548  Reitmayer Margit                55  Wien                     A    W-40            54  2:03:26/1828.   2:01:56,4  
1906  4687  Schöpf Josef                    57  K-Sport                  A    M-40           310  2:05:04/1918.   2:02:00,0  
1907  4458  Stoeger Arno                    63  Kaltenleutgeben          A    M-35           407  2:08:14/2079.   2:02:01,3  
1908  4038  Zoernpfenning Manfred           58  Wien                     A    M-40           311  2:03:08/1805.   2:02:01,8  
1908  4335  Fuchs Reinhard                  59  Wien                     A    M-40           311  2:03:08/1805.   2:02:01,8  
1910  3363  Leitner Brigitte                60  LAG-Genböck-Haus-Ried    A    W-35            58  2:03:14/1809.   2:02:03,1  
1911  4298  Lipp Wilhelm                    39  Tulln                    A    M-60            26  2:03:55/1852.   2:02:03,4  
1912  4509  Kolafa Johann                   45  SKVg Pottenbrunn         A    M-50            86  2:06:13/1963.   2:02:03,5  
1913  2897  Kolm Robert                     64  Markgrafneusiedl         A    M-35           408  2:07:28/2040.   2:02:05,4  
1914  4178  Motter Stefan                   68  Sistrans                 A    M-30           327  2:04:58/1912.   2:02:08,6  
1915  3314  Bauer Renate                    56  LV Deggendorf            D    W-40            55  2:07:47/2063.   2:02:08,8  
1916  3225  Wöhrer Eva Maria                69  Enzersfeld-Lindabrunn    A    W-30            52  2:04:08/1868.   2:02:08,9  
1916  3392  Mari Gerald                     61  Großenzersdorf           A    M-35           409  2:06:58/2008.   2:02:08,9  
1918  4361  Kammerer Gerald                 68  SC Austrian Airlines     A    M-30           328  2:04:53/1908.   2:02:10,5  
1919  5367  Mayer Georg                     57  Krems                    A    M-40           313  2:06:44/1991.   2:02:11,1  
1920  2667  Höttinger Christa               59  Union Raika Zistersdorf  A    W-40            56  2:07:06/2017.   2:02:11,9  
1921  2537  Rechberger Eva                  65  Wien                     A    W-30            53  2:03:54/1851.   2:02:12,2  
1922  2659  Pazourek Dagmar                 63  Wien                     A    W-35            59  2:02:38/1779.   2:02:15,2  
1923  2409  Mutsch Franz, Dr.               48  Münchendorf              A    M-50            87  2:05:39/1941.   2:02:15,7  
1923  2446  Teufel Gertraud                 57  Purgstall                A    W-40            57  2:04:38/1893.   2:02:15,7  
1925  4232  Stropnik Sigrid, Mag.           67  Wien                     A    W-30            54  2:03:53/1849.   2:02:16,4  
1926  3705  Painhaupt Dietmar               64  Wien                     A    M-35           410  2:02:55/1793.   2:02:19,4  
1927  2208  Kainrath Gabriele               71  Running Sackbauers       A    W-20            59  2:05:20/1925.   2:02:20,8  
1928  2083  Deuretzbacher Werner-Thomas     67  Mödling                  A    M-30           329  2:05:33/1934.   2:02:22,0  
1929  4048  Weninger Edward                 70  Baden-Sooss              A    M-20           249  2:04:02/1863.   2:02:22,6  
1930  4235  Gallistl Josef                  52  Mank                     A    M-45           183  2:06:39/1985.   2:02:23,5  
1931  2363  Strasser Wolfgang               63  Wien                     A    M-35           411  2:06:29/1976.   2:02:23,9  
1932  5310  Birkle Manfred                  46  TSV Riedlingen           D    M-50            88  2:05:37/1940.   2:02:26,3  
1933  3525  Adelmann Pepi                   54  Guntramsdorf             A    M-45           184  2:02:44/1788.   2:02:26,4  
1934  5450  Mossgöller Peter                69  St. Pölten               A    M-30           330  2:02:39/1784.   2:02:28,9  
1935  5422  Janda Brigitte                  61  Linz                     A    W-35            60  2:06:32/1977.   2:02:29,6  
1936  2923  Fischer Peter                   54  Wien                     A    M-45           185  2:03:58/1858.   2:02:30,2  
1937  2516  Sulyon Franziska                58  Wien                     A    W-40            58  2:04:01/1860.   2:02:30,6  
1938  4012  Heissenberger Reinhard          76  Krumbach                 A    M-20           250  2:05:07/1920.   2:02:30,9  
1939  4556  Weiss Marianne                  50  Wien                     A    W-45            16  2:06:59/2010.   2:02:32,1  
1940  3669  Servus Bernd, Dr.               67  Running Doc's            A    M-30           331  2:06:34/1978.   2:02:32,4  
1941  3136  Gruber Gabriele                 52  Lauftreff Amstetten      A    W-45            17  2:05:56/1952.   2:02:33,8  
1941  4244  Gilly Brigitte                  53  G.A.CH.T. Leobersdorf    A    W-45            17  2:05:00/1915.   2:02:33,8  
1943  5405  Fink Christine                  51  G.A.CH.T. Leobersdorf    A    W-45            19  2:05:00/1914.   2:02:33,9  
1944  3636  Zöchling Kurt                   60  Mödling                  A    M-35           412  2:04:23/1884.   2:02:35,6  
1945  4822  Kitzweger Johann                69  Velm                     A    M-30           332  2:04:47/1900.   2:02:37,0  
1945  5197  Angermann Elke                  70  Klosterneuburg           A    W-20            60  2:08:55/2130.   2:02:37,0  
1947  6214  Niese Regina                    60  Laab/Walde               A    W-35            61  2:06:52/1998.   2:02:39,5  
1948  2811  Strauss Edwin                   71  Linz                     A    M-20           251  2:05:20/1925.   2:02:41,1  
1949  4783  Ableitinger Johannes            53  Leobendorf               A    M-45           186  2:07:47/2064.   2:02:44,7  
1950  4702  Gredinger Martin                77  Rohrau                   A    M-20           252  2:09:42/2168.   2:02:45,6  
1951  4532  Mikulcik Herbert                55  Wien                     A    M-40           314  2:07:28/2041.   2:02:46,0  
1952  3384  Bichl Andreas                   74  Zwettl                   A    M-20           253  2:07:30/2043.   2:02:49,0  
1953  4245  Prankl Andreas                  74  Spitz                    A    M-20           254  2:06:38/1983.   2:02:52,2  
1954  2769  Thonet Georg                    56  Wien                     A    M-40           315  2:07:14/2023.   2:02:52,4  
1955  2402  Zimmermann Siegfried            52  Wien                     A    M-45           187  2:08:21/2092.   2:02:53,6  
1956  3733  Riedmüller Eva                  74  Wien                     A    W-20            61  2:04:03/1864.   2:02:55,3  
1957  5009  Hofbauer Christian              62  Maria Taferl             A    M-35           413  2:08:37/2112.   2:02:56,8  
1958  3031  Walenta Horst, DI               63  Wien                     A    M-35           414  2:08:31/2104.   2:02:57,6  
1959  3238  Sunk Gerhard                    65  Kirchberg/Pielach        A    M-30           333  2:04:09/1869.   2:03:00,8  
1960  3869  Hammerschmied Gerhard, Mag.     59  Wien                     A    M-40           316  2:08:51/2125.   2:03:01,6  
1961  3183  Kubinecz Heinrich               50  Krems                    A    M-45           188  2:03:15/1813.   2:03:01,8  
1962  3927  Malzer Michael, Dr.             47  FSV Erste Bank           A    M-50            89  2:05:33/1935.   2:03:04,5  
1963  4070  Mouren Bruno                    45  Paris                    F    M-50            90  2:07:05/2015.   2:03:04,8  
1964  2305  Rothmeier Erich                 59  Hintersdorf              A    M-40           317  2:09:12/2145.   2:03:06,0  
1965  2013  Schön Regina                    63  Wien                     A    W-35            62  2:03:16/1816.   2:03:06,1  
1966  6320  Mitterlehner Claus              66  Wien                     A    M-30           334  2:06:25/1972.   2:03:07,3  
1967  2791  Rauhofer Gerhard, Mag.          63  Wien                     A    M-35           415  2:03:21/1823.   2:03:08,3  
1968  5327  Schneider Karl                  58  Gr.Meiseldorf            A    M-40           318  2:03:31/1833.   2:03:11,7  
1969  2939  Katzengruber Bruno              70  Wien                     A    M-20           255  2:08:37/2111.   2:03:11,9  
1970  3614  Strobl Karl                     58  Wien                     A    M-40           319  2:08:27/2100.   2:03:12,1  
1971  4380  Schmidt Ferdinand               51  SC Austrian Airlines     A    M-45           189  2:05:52/1949.   2:03:12,4  
1972  4007  Payreder Ilse                   72  BSG Mauer                A    W-20            62  2:08:50/2123.   2:03:12,8  
1973  5234  Wipfel Bernhard                 62  Gaaden                   A    M-35           416  2:04:37/1892.   2:03:12,9  
1974  3502  Manhalter Rudolf                63  Pitten                   A    M-35           417  2:06:43/1988.   2:03:13,0  
1975  5498  Lanzinger Andreas               69  Wallsee                  A    M-30           335  2:06:57/2007.   2:03:14,0  
1976  2892  Breitfelder Peter               68  SWC-46-Regensburg        D    M-30           336  2:03:56/1856.   2:03:14,4  
1977  4680  Roithmaier Gabriele             64  LLC Marathon Regensburg  D    W-35            63  2:03:56/1854.   2:03:14,9  
1978  5218  Prochaska Stefan                68  Wien                     A    M-30           337  2:08:19/2086.   2:03:15,0  
1979  5172  Püringer Werner, Dr.            54  Wien                     A    M-45           190  2:06:36/1982.   2:03:17,0  
1980  3148  Korb Georg                      70  Mautern                  A    M-20           256  2:06:16/1966.   2:03:20,1  
1981  3176  Kersten Peter                   38  Wien                     A    M-60            27  2:05:42/1943.   2:03:21,5  
1982  4837  Zillner Manfred                 63  Wien                     A    M-35           418  2:07:24/2035.   2:03:22,1  
1982  5250  Röck Karl, Mag.                 49  Weitra                   A    M-50            91  2:08:26/2099.   2:03:22,1  
1984  4230  Aichinger                       64  Spitz                    A    M-35           419  2:07:55/2068.   2:03:22,2  
1985  5158  Fenkart-Fröschl Wolf            43  Wien                     A    M-55            46  2:04:27/1885.   2:03:23,3  
1986  2762  Heimberger Walter, Mag.         60  Langenzersdorf           A    M-35           420  2:07:34/2048.   2:03:23,4  
1987  3803  Burger Wolfgang                 62  Linz                     A    M-35           421  2:08:35/2108.   2:03:27,4  
1988  3868  Birner Walter, Mag.             59  Wien                     A    M-40           320  2:09:15/2147.   2:03:27,8  
1989  4858  Hutecek Erwin                   53  Wien                     A    M-45           191  2:06:01/1960.   2:03:32,3  
1990  4976  Hutecek Gudrun                  57  Wien                     A    W-40            59  2:06:00/1959.   2:03:32,8  
1991  3823  Placheta Alexander              67  Wien                     A    M-30           338  2:09:16/2148.   2:03:34,0  
1992  4415  Draskovits Norbert, Mag.        60  Wien                     A    M-35           422  2:06:16/1965.   2:03:35,8  
1993  5238  Svoboda Beatrice                70  Wien                     A    W-20            63  2:08:11/2077.   2:03:38,1  
1994  4259  Fida Christian                  67  Altlengbach              A    M-30           339  2:08:25/2097.   2:03:39,7  
1995  4211  Barilich Petra                  71  Trausdorf                A    W-20            64  2:08:44/2117.   2:03:40,0  
1996  4622  Pöschmann Anton                 41  Gieszhübl                A    M-55            47  2:06:53/1999.   2:03:40,8  
1997  5217  Fried Michael                   67  Wien                     A    M-30           340  2:08:46/2120.   2:03:41,2  
1998  5251  Glaser Barbara                  59  Krems                    A    W-40            60  2:07:29/2042.   2:03:42,2  
1999  3342  Lausch Christian                69  Union Hollabrunn         A    M-30           341  2:09:04/2137.   2:03:44,4  
2000  3627  Schadauer Johannes              48  S BAU RUNNERS            A    M-50            92  2:06:06/1961.   2:03:45,6  
2001  4144  Burger Gerhard, Mag.            56  Langenlois               A    M-40           321  2:04:43/1896.   2:03:45,7  
2002  3857  Schmutzenhofer Wolfgang         55  Run 4 Flow               A    M-40           322  2:04:51/1906.   2:03:48,3  
2003  4138  Sumann Helmut                   62  Wartberg                 A    M-35           423  2:04:46/1899.   2:03:48,5  
2004  3856  Buchegger Gerhard               65  Run 4 Flow               A    M-30           342  2:04:51/1907.   2:03:48,7  
2005  4377  Reiner Franz                    49  SC Austrian Airlines     A    M-50            93  2:06:28/1975.   2:03:49,5  
2006  3858  Forstner Erich                  58  Run 4 Flow               A    M-40           323  2:04:51/1905.   2:03:49,9  
2007  4429  Lindlbauer Josef, Dr            56  Enns                     A    M-40           324  2:04:56/1910.   2:03:50,1  
2008  4040  Kiebler Margarete               62  LTLT Enns                A    W-35            64  2:04:56/1911.   2:03:50,4  
2009  2289  Pitterle Anita                  72  Union Kilb               A    W-20            65  2:08:44/2118.   2:03:51,7  
2010  4745  Tomas Wolfgang                  64  Wien                     A    M-35           424  2:08:59/2135.   2:03:52,3  
2011  2558  Bertalan Peter                  68  Möllersdorf              A    M-30           343  2:09:58/2176.   2:03:56,4  
2012  3954  Otto Ulrike                     69  Oed                      A    W-30            55  2:09:36/2164.   2:03:58,1  
2013  4609  Tschida Manfred                 53  Wr. Neustadt             A    M-45           192  2:10:14/2188.   2:03:58,9  
2014  5583  Glöckel Michael                 78  St. Pölten               A    M-20           257  2:09:05/2140.   2:03:59,5  
2015  6295  Messner Rudi                    71  Stainz                   A    M-20           258  2:05:51/1948.   2:04:00,6  
2016  3572  Marschall Peter                 62  Wien                     A    M-35           425  2:06:42/1986.   2:04:01,6  
2017  3394  Zimmermann Alfred, Ing.         63  Korneuburg               A    M-35           426  2:04:06/1865.   2:04:01,9  
2018  2347  Schuster Anita                  64  Markersdorf              A    W-35            65  2:07:11/2020.   2:04:02,1  
2019  2285  Neuruhrer Ingrid                55  Wien                     A    W-40            61  2:04:50/1903.   2:04:02,6  
2020  2284  Neuruhrer Peter                 55  Wien                     A    M-40           325  2:04:51/1904.   2:04:02,9  
2021  2862  Purkert Elisabeth               69  Wien                     A    W-30            56  2:07:36/2050.   2:04:04,5  
2022  2900  Schiefert Cornelia, Dr.         61  Wien                     A    W-35            66  2:08:15/2080.   2:04:07,3  
2023  5332  Buchhart Josef                  68  Rohrendorf               A    M-30           344  2:07:09/2019.   2:04:07,8  
2024  3309  Lautenschlager Walter           63  LCC Marathon Regensburg  D    M-35           427  2:06:57/2006.   2:04:08,0  
2024  3322  Stockerl Anna                   61  LCC Marathon Regensburg  D    W-35            67  2:06:56/2005.   2:04:08,0  
2026  2302  Riedl Alexandra                 75  Wien                     A    W-20            66  2:08:24/2096.   2:04:11,0  
2027  2747  Grohar Oliver                   72  Wien                     A    M-20           259  2:07:41/2057.   2:04:11,9  
2028  5383  König Peter                     68  SV Spitz                 A    M-30           345  2:09:43/2170.   2:04:12,7  
2029  3778  Berlakowitsch Walter            64  Rohrbach                 A    M-35           428  2:05:49/1947.   2:04:13,2  
2030  4686  Schöpf Alexander                62  K-Sport                  A    M-35           429  2:07:18/2030.   2:04:13,4  
2031  4031  Malitz Michael                  58  Krems-Egelsee            A    M-40           326  2:09:45/2172.   2:04:15,1  
2032  3595  Hold Rita                       61  Wien                     A    W-35            68  2:05:59/1955.   2:04:16,2  
2033  3991  Schütz Rudolf                   52  WSV VOEST-Alpine Krems   A    M-45           193  2:10:35/2215.   2:04:16,4  
2034  3924  Ehgartner Susanne               60  Furth                    A    W-35            69  2:08:31/2102.   2:04:16,9  
2035  3923  Winkelbauer Franz               55  Furth                    A    M-40           327  2:08:31/2103.   2:04:17,3  
2036  3633  Schnötzinger Karl               61  Wien                     A    M-35           430  2:05:59/1956.   2:04:18,0  
2037  4701  Wiesinger Egon                  48  Allhaming                A    M-50            94  2:09:07/2143.   2:04:18,2  
2038  2788  Schleger Dieter, Dir.           45  Wien                     A    M-50            95  2:05:21/1928.   2:04:20,5  
2039  5453  Wansch Paul                     62  Amstetten                A    M-35           431  2:07:13/2022.   2:04:21,0  
2040  4808  Führer Monika                   66  RLB NÖ Wien              A    W-30            57  2:06:55/2001.   2:04:21,3  
2041  2935  Dirnbacher Thomas, Dr.          49  Wien                     A    M-50            96  2:10:32/2211.   2:04:21,7  
2042  3943  Höglinger Alex                  59  Wien                     A    M-40           328  2:05:56/1951.   2:04:23,3  
2043  3259  Kaniak Marianne                 78  TVN Wien                 A    W-20            67  2:06:20/1969.   2:04:24,1  
2044  2662  Kraus Daniela                   63  Ternitz                  A    W-35            70  2:05:28/1932.   2:04:24,4  
2045  2681  Golla Udo                       41  München                  D    M-55            48  2:05:06/1919.   2:04:24,5  
2046  3261  Maur Markus                     79  TVN Wien                 A    M-20           260  2:06:20/1968.   2:04:24,6  
2047  2601  Mohr Walter                     73  Ternitz                  A    M-20           261  2:05:29/1933.   2:04:25,4  
2048  2598  Raab Roland                     68  Wien                     A    M-30           346  2:06:51/1997.   2:04:27,2  
2049  5034  Wenz Henry                      42  Wien                     A    M-55            49  2:08:19/2088.   2:04:27,4  
2050  2330  Slowiak Elisabeth               55  LT Konrath               A    W-40            62  2:10:06/2179.   2:04:30,7  
2051  3791  Munier Pascale                  63  Wien                     F    W-35            71  2:04:45/1897.   2:04:31,2  
2052  4475  Otto Werner                     58  Wien                     A    M-40           329  2:08:49/2121.   2:04:31,3  
2053  5195  Riegler Johann                  59  Wien                     A    M-40           330  2:09:23/2152.   2:04:31,5  
2054  2976  Fuerst Liane                    61  Wien                     A    W-35            72  2:07:08/2018.   2:04:31,6  
2055  4694  Hummel Rudolf                   57  Wien                     A    M-40           331  2:08:50/2122.   2:04:32,0  
2056  3742  Brustmann Manfred               62  Fischamend               A    M-35           432  2:07:36/2051.   2:04:35,7  
2057  4302  Lukas Brigitta                  62  Strasshof                A    W-35            73  2:07:16/2028.   2:04:37,2  
2058  5139  Riedberg Marina                 60  Wördern                  A    W-35            74  2:07:15/2025.   2:04:37,6  
2059  3466  Zobernig Walter, Dr.            63  Running Doc's            A    M-35           433  2:08:26/2098.   2:04:39,5  
2060  3810  Ratka Peter                     45  Baden                    A    M-50            97  2:07:19/2031.   2:04:41,2  
2061  3774  Müllner Christine               65  ÖAV Königstetten         A    W-30            58  2:09:29/2159.   2:04:41,5  
2062  3025  Enzmann Elisabeth               40  ULC Klosterneuburg RR    A    W-55             5  2:07:03/2014.   2:04:42,4  
2062  3063  Schlager Manfred                70  Sportverein WSVB         A    M-20           262  2:10:48/2227.   2:04:42,4  
2064  6303  Groszschädl Franz               58  Schwarzberg              A    M-40           332  2:05:34/1937.   2:04:42,8  
2065  3650  Wagner Michael                  64  Wien                     A    M-35           434  2:10:17/2190.   2:04:43,4  
2066  4030  Doppler Josef                   61  Rohrendorf               A    M-35           435  2:10:13/2187.   2:04:43,8  
2067  4993  Reingruber Christian            58  Leobendorf               A    M-40           333  2:08:22/2093.   2:04:45,1  
2068  4166  Ecker Gottfried, DI             66  Pitten                   A    M-30           347  2:06:55/2001.   2:04:47,7  
2069  4738  Oster Christoph, Dr.            46  Bonn                     D    M-50            98  2:05:24/1929.   2:04:48,9  
2070  3166  Schuh Walter                    53  ATSV-NURMI-Ternitz       A    M-45           194  2:07:58/2069.   2:04:49,3  
2071  2141  Haudek Margit                   50  Perchtoldsdorf           A    W-45            20  2:07:33/2045.   2:04:50,0  
2072  4084  Zillich Michael                 72  Wien                     A    M-20           263  2:10:12/2185.   2:04:59,6  
2073  4623  Reiterer Anton                  77  Lauftreff Gmünd          A    M-20           264  2:08:51/2126.   2:05:00,8  
2074  4146  Schlichtner Gertraud            64  Union Ostermeithing      A    W-35            75  2:07:34/2046.   2:05:02,4  
2075  2187  Kafka Birgit                    73  UTC Schwechat            A    W-20            68  2:10:47/2225.   2:05:02,8  
2076  6316  Rhabek Sabine                   64  Leobersdorf              A    W-35            76  2:10:00/2178.   2:05:02,9  
2077  4242  Ehardt Anton                    51  Wien                     A    M-45           195  2:07:27/2038.   2:05:03,0  
2078  4145  Mairhofer Theresia              64  Union Ostermiething      A    W-35            77  2:07:34/2046.   2:05:03,4  
2079  3324  Bauer Maria                     55  LCC Marathon Regensburg  D    W-40            63  2:10:43/2220.   2:05:04,5  
2080  4677  Czada Silvia                    61  LLC Marathon Regensburg  D    W-35            78  2:10:43/2219.   2:05:04,8  
2081  4282  Ronacher Reinhard               61  Schwertberg              A    M-35           436  2:07:39/2056.   2:05:07,5  
2082  5236  Smolka Anton                    54  Wien                     A    M-45           196  2:05:27/1931.   2:05:07,7  
2083  3150  Sandauer Franziska              73  Wien                     A    W-20            69  2:10:45/2223.   2:05:07,8  
2084  3241  Wänke Manfred                   70  Wien                     A    M-20           265  2:10:45/2224.   2:05:08,0  
2085  2859  Haider Christian                71  AKTIV CLUB LEOBEN        A    M-20           266  2:06:19/1967.   2:05:10,5  
2086  2193  Konecky Erich                   49  ATSV Ternitz             A    M-50            99  2:11:32/2260.   2:05:14,7  
2087  4563  Kusolitsch Harald               70  Amstetten                A    M-20           267  2:11:03/2244.   2:05:15,3  
2088  2108  Frank Dieter                    57  UTC Schwechat            A    M-40           334  2:08:16/2081.   2:05:15,6  
2088  3462  Hager Elisabeth, Dr.            63  Running Doc's            A    W-35            79  2:07:24/2036.   2:05:15,6  
2088  5200  Dittrich Reinhold               61  Weyer                    A    M-35           437  2:07:39/2055.   2:05:15,6  
2091  5476  Hofer Sabine                    73  St. Martin               A    W-20            70  2:07:37/2053.   2:05:16,0  
2092  4564  Teufl Sandra                    74  Euratsfeld               A    W-20            71  2:11:03/2243.   2:05:16,1  
2093  4495  Steurer Peter                   58  Retz                     A    M-40           335  2:08:07/2075.   2:05:16,4  
2094  4177  Praunshofer Mathilde            65  Euratsfeld               A    W-30            59  2:11:02/2242.   2:05:16,9  
2095  4167  Glöckel Reinhard                61  Pitten                   A    M-35           438  2:07:24/2034.   2:05:17,0  
2096  4692  Pikl Susanne                    60  Yellow feet runners Lei  A    W-35            80  2:09:27/2155.   2:05:18,9  
2097  2429  Mitzner Alexandra               72  Wien                     A    W-20            72  2:09:50/2173.   2:05:21,9  
2098  2511  Klampfer Heinz                  64  Wien                     A    M-35           439  2:07:43/2060.   2:05:22,5  
2099  4221  Reinberg Karl, Dr.              46  Krems                    A    M-50           100  2:10:07/2182.   2:05:23,3  
2100  3154  Löffler Martha                  75  Furth/Göttweig           A    W-20            73  2:10:08/2183.   2:05:24,4  
2101  3006  Brandstätter Barbara            66  Club Sport Spezial       A    W-30            60  2:09:06/2142.   2:05:24,8  
2102  2142  Haas Claudia                    72  Wien                     A    W-20            74  2:08:04/2072.   2:05:25,4  
2103  5077  Mayerhofer Josefa               55  Purkersdorf              A    W-40            64  2:10:25/2198.   2:05:25,5  
2104  3387  Zacharnik Karl, DI              43  Wien                     A    M-55            50  2:07:25/2037.   2:05:25,6  
2105  4661  Staudegger Ariane               67  Sporttherapie Huber      D    W-30            61  2:09:03/2136.   2:05:26,8  
2106  6311  Roier Rita                      63  LT-Weissenbach           A    W-35            81  2:10:29/2205.   2:05:28,5  
2107  2539  Ganner Franz                    61  Röhrenbach               A    M-35           440  2:06:23/1970.   2:05:29,2  
2108  4840  Piskernik Edwin DI              59  Wien                     A    M-40           336  2:05:46/1944.   2:05:29,3  
2109  5555  Haywan Sabine                   63  LT-Weissenbach           A    W-35            82  2:10:30/2207.   2:05:29,6  
2110  2958  Satler Heidemarie               56  Ruden                    A    W-40            65  2:08:42/2115.   2:05:30,8  
2111  4158  Smit Annemieke                  63  Wien                     A    W-35            83  2:11:45/2269.   2:05:32,4  
2112    B2  Vinea Wachau B2                 70                           AUT  M-20           268  2:05:34/1938.   2:05:34,3  
2113  4740  Schaden Karl                    53  ESSKI Team               A    M-45           197  2:07:42/2059.   2:05:35,5  
2114  2534  Illibauer Franz                 65  Peuerbach                A    M-30           348  2:08:51/2127.   2:05:36,8  
2115  2311  Reiterer Thomas                 71  Horn                     A    M-20           269  2:08:55/2131.   2:05:38,0  
2116  5249  Layr Karl-Heinz                 50  Weitra                   A    M-45           198  2:07:53/2067.   2:05:38,7  
2117  3036  Blöch Edi                       59  Sitzendorf               A    M-40           337  2:07:16/2027.   2:05:38,8  
2118  3052  Hoheneder Herbert               68  LOK Wölbling             A    M-30           349  2:08:03/2071.   2:05:40,6  
2119  3319  Damm Ulrike                     65  LCC Marathon Regensburg  D    W-30            62  2:08:30/2101.   2:05:42,0  
2120  2386  Wallner Wolfgang                57  DSG Union Raika Pfandl   A    M-40           338  2:09:29/2158.   2:05:42,5  
2121  5152  Peter Wolfgang                  58  Neusiedl/See             A    M-40           339  2:11:10/2249.   2:05:42,7  
2122  2978  Schönberger Lothar              65  Run Lotschi Run          A    M-30           350  2:06:42/1987.   2:05:42,8  
2123  3412  Brecka Gerhard                  68  Wien                     A    M-30           351  2:09:13/2146.   2:05:43,1  
2124  3268  Kölblinger Thomas               63  Vöcklabruck              A    M-35           441  2:06:59/2009.   2:05:43,9  
2125  2335  Schmid Johann                   59  Wien                     A    M-40           340  2:07:15/2026.   2:05:45,1  
2126  2172  Habegger Thomas                 71  Traunstein               A    M-20           270  2:10:44/2221.   2:05:47,8  
2127  4691  Gastinger Walther               78  Kritzendorf              A    M-20           271  2:07:48/2065.   2:05:47,9  
2128  3597  Herz Martina                    59  Jettsdorf                A    W-40            66  2:10:53/2234.   2:05:48,0  
2129  2749  Spiegl Bernhard, Ing.           63  Wien                     A    M-35           442  2:06:56/2004.   2:05:49,3  
2130  5552  Hubmayer Armin                  83  St. Georgen              A    M-Jun           26  2:06:09/1962.   2:05:55,2  
2131  2866  Braun Thomas                    77  Wien                     A    M-20           272  2:08:51/2128.   2:05:57,2  
2132  2987  Heider Andreas                  73  LFT Willendorf           A    M-20           273  2:07:06/2016.   2:05:58,5  
2133  3332  Sebler Wolfgang                 63  LCC Marathon Regensburg  D    M-35           443  2:11:32/2259.   2:06:02,5  
2134  3451  Sundl Alois, Vdir.              53  Graz                     A    M-45           199  2:06:38/1984.   2:06:02,6  
2135  5037  Grossinger Jochen               73  Frei Biertrinker Wachau  A    M-20           274  2:10:35/2214.   2:06:02,9  
2136  2474  Raml Brigitte                   63  Altenberg                A    W-35            84  2:08:58/2133.   2:06:03,7  
2137  3579  Magkutsch Alexander             73  Wien                     A    M-20           275  2:08:43/2116.   2:06:04,4  
2138  4995  Allmayer-Beck Max Josef, Dr.    34  Wien                     A    M-65             5  2:12:15/2294.   2:06:05,1  
2139  2524  Ollerieth Ulrike                63  Wien                     A    W-35            85  2:08:13/2078.   2:06:05,2  
2140  4114  Brandtner Karl                  65  Wieselburg               A    M-30           352  2:09:31/2161.   2:06:05,4  
2141  4538  Kastenhuber Elke                66  St. Johann               A    W-30            63  2:10:56/2239.   2:06:05,6  
2142  4507  Geiger Heinrich                 41  Sport Union Gr. Weikers  A    M-55            51  2:07:18/2029.   2:06:06,0  
2143  4786  Mathes Christof                 63  Attnang-Puchheim         A    M-35           444  2:08:17/2084.   2:06:06,9  
2144  5047  Gusenbaur Alfred, Dr.           60  Wien                     A    M-35           445  2:11:52/2275.   2:06:08,0  
2145  4983  Janker Helga                    58  TV Geiselhöring          D    W-40            67  2:08:20/2090.   2:06:09,3  
2146  4984  Grüneisl Josef                  52  Spvgg Hotdorf            D    M-45           200  2:08:20/2091.   2:06:09,9  
2147  4640  Jobst Aloisia                   56  Philips PTV              A    W-40            68  2:06:35/1981.   2:06:10,1  
2148  3785  Liebert Gerhard                 47  Wien                     A    M-50           101  2:11:27/2258.   2:06:12,6  
2149  2942  Richter Franz                   54  Katzelsdorf              A    M-45           201  2:11:54/2280.   2:06:13,2  
2150  3372  Petross Erich                   66  Generali SV              A    M-30           353  2:07:21/2033.   2:06:13,4  
2150  4981  Usleber Dieter                  61  Gmunden                  A    M-35           446  2:10:48/2229.   2:06:13,4  
2152  2513  Handler Herta                   57  Bad Fischau              A    W-40            69  2:06:43/1989.   2:06:15,6  
2152  5338  Stoisits Gabriele               58  Gablitz                  A    W-40            69  2:08:32/2106.   2:06:15,6  
2154  5192  Eberdorfer Siegfried, Dr.       61  Wien                     A    M-35           447  2:08:05/2074.   2:06:15,8  
2155  3891  Gruber Christian                62  Laxenburg                A    M-35           448  2:09:06/2141.   2:06:15,9  
2156  2787  Eckler Regine                   65  Wien                     A    W-30            64  2:08:17/2083.   2:06:16,5  
2157  4443  Wartinger Edith                 59  Marchtrenk               A    W-40            71  2:09:38/2165.   2:06:16,9  
2158  2189  Kafka Brigitte                  56  UTC Schwechat            A    W-40            72  2:09:17/2149.   2:06:17,2  
2159  2639  Germann Brigitta                47  SC Mittersill            A    W-50             4  2:07:11/2021.   2:06:18,3  
2160  2879  Krieger Stani                   46  LLC Marathon Regensburg  D    M-50           102  2:07:00/2011.   2:06:21,2  
2161  2927  Zehetmaier Eva                  71  Wien                     A    W-20            75  2:08:19/2088.   2:06:23,1  
2162  2992  Schnabl Hans                    48  Wien                     A    M-50           103  2:09:26/2154.   2:06:23,6  
2163  3693  Hahn Christa Elisabeth          57  SC Zwickl Zwettl         A    W-40            73  2:07:45/2062.   2:06:23,8  
2164  3519  Zeininger Heidi                 67  Furth                    A    W-30            65  2:09:42/2168.   2:06:24,3  
2165  3656  Riederer Alexandra, Dr.         69  Running Doc's            A    W-30            66  2:08:50/2124.   2:06:26,6  
2166  2768  Hanel Marianne                  60  Wien                     A    W-35            86  2:07:32/2044.   2:06:26,9  
2167  2842  Ungersböck Hans                 69  Ternitz-Reglitz          A    M-30           354  2:13:26/2345.   2:06:28,6  
2168  5116  Veraldi Enrico                  64  Wien                     I    M-35           449  2:07:03/2013.   2:06:28,9  
2169  2699  Schneider Richard, Mag.         58  ÖGV Volksbank            A    M-40           341  2:07:49/2066.   2:06:29,6  
2170  3998  Lang Günter                     55  Graz                     A    M-40           342  2:10:49/2230.   2:06:29,9  
2171  3566  Fiedler Daniela                 52  Lenzkirch                D    W-45            21  2:12:09/2288.   2:06:32,6  
2172  6259  Ernsberger Jörg                 39  LLC Marathon Rgsbg       D    M-60            28  2:09:22/2150.   2:06:33,8  
2173  4147  Graf Annemarie                  68  Union Ostermiething      A    W-30            67  2:09:04/2139.   2:06:34,3  
2174  3850  Löwenstein Birgit               73  Wr. Neustadt             A    W-20            76  2:07:43/2060.   2:06:35,8  
2175  3474  Raab Josef                      62  ÖAV Königstetten         A    M-35           450  2:11:24/2256.   2:06:36,5  
2176  5208  Hartauer Monika                 64  Perchtoldsdorf           A    W-35            87  2:11:37/2265.   2:06:37,1  
2177  4370  Albuquerque Filipe              53  SC Austrian Airlines     POR  M-45           202  2:10:52/2233.   2:06:39,2  
2178  5547  Alexandrowicz Rainer            67  Wien                     A    M-30           355  2:07:36/2052.   2:06:41,5  
2179  2101  Ehringer Peter                  56  Wien                     A    M-40           343  2:10:20/2193.   2:06:41,6  
2180  4322  Schöner Michael                 57  Purkersdorf              A    M-40           344  2:08:36/2110.   2:06:43,5  
2181  5351  Stelzl Peter                    81  Leutschach               A    M-Jun           27  2:08:33/2107.   2:06:43,9  
2182  2099  Erhard Sabine                   74  DSG Union Raika Pfandl   A    W-20            77  2:10:33/2213.   2:06:47,1  
2183  5162  Edlinger Johannes               61  Raasdorf                 A    M-35           451  2:07:42/2058.   2:06:47,8  
2184  4845  Vogl Manfred                    63  TRV Radstudio Krems      A    M-35           452  2:07:20/2032.   2:06:49,1  
2185  5048  Steiner Eva                     62  Wien                     A    W-35            88  2:07:14/2024.   2:06:50,6  
2186  3540  Zeppezauer-Meindlhum Ingrid     66  Linz                     A    W-30            68  2:12:55/2324.   2:06:51,0  
2187  3707  Moshammer Gerhard               58  Wien                     A    M-40           345  2:12:13/2291.   2:06:53,0  
2188  3423  Dolzer D.I.                     68  Rotax                    A    M-30           356  2:08:38/2114.   2:06:54,8  
2189  2744  Gach Harald                     65  Wien                     A    M-30           357  2:07:39/2054.   2:06:59,0  
2190  5565  Withalm Stefan                  83  ULC Weinland             A    M-Jun           28  2:10:54/2236.   2:06:59,8  
2191  2457  Hofmann Anton                   49  BBSV Wien                A    M-50           104  2:12:05/2287.   2:06:59,9  
2192  6313  Miletits Eszter, Mag.           70  Wien                     A    W-20            78  2:12:02/2285.   2:07:03,0  
2193  2166  Helwig Michael                  64  Horn                     A    M-35           453  2:10:10/2184.   2:07:03,6  
2194  4621  Brunner Gerhard                 47  Wien                     A    M-50           105  2:10:43/2218.   2:07:03,8  
2195  2477  Doskoczil Werner                69  Wien                     A    M-30           358  2:10:20/2193.   2:07:04,2  
2196  5136  Leon Johannes, Dr.              59  Wien                     A    M-40           346  2:12:21/2299.   2:07:06,9  
2197  2259  Mendl Helmuth, Dr.              59  Wien                     A    M-40           347  2:10:55/2237.   2:07:07,1  
2198  2266  Mertikian Gerhard               56  Kaltenleutgeben          A    M-40           348  2:10:55/2238.   2:07:07,2  
2199  5452  Erhart Michael                  72  LTC Olbg.                A    M-20           276  2:12:36/2314.   2:07:11,0  
2200  3872  Kreillechner Robert             72  Mödling                  A    M-20           277  2:08:58/2134.   2:07:11,9  
2201  2112  Friedl Bruno                    48  Wien                     A    M-50           106  2:08:05/2073.   2:07:12,2  
2202  3002  Kolli Veronika                  65  Club Sport Spezial       A    W-30            69  2:10:53/2235.   2:07:12,4  
2203  2418  Steinböck Markus                66  Gewinn                   A    M-30           359  2:13:06/2329.   2:07:12,7  
2204  3934  Humpolec Robert                 58  Wien                     A    M-40           349  2:08:32/2105.   2:07:14,0  
2205  3347  Putz Günther                    69  Justiz Garsten           A    M-30           360  2:09:24/2153.   2:07:15,3  
2206  2592  Mondik Sibylle, Dr.             65  Guntramsdorf             A    W-30            70  2:12:17/2295.   2:07:15,9  
2207  2606  Dobrowsky Eva                   61  Wien                     A    W-35            89  2:10:30/2208.   2:07:17,0  
2208  2395  Zahrl Bettina                   76  Wien                     A    W-20            79  2:11:46/2270.   2:07:18,7  
2209  5553  Zwicker Thomas                  83  Herzogenburg             A    M-Jun           29  2:07:35/2049.   2:07:21,0  
2210  3740  Eichinger Helmut                68  Böheimkirchen            A    M-30           361  2:12:38/2315.   2:07:21,5  
2211  3695  Fürst Reinhard                  47  Wien                     A    M-50           107  2:12:15/2293.   2:07:26,4  
2212  5393  Gattringer Herbert              53  Union Traberg            A    M-45           203  2:08:19/2085.   2:07:26,7  
2213  2533  Pichler Annemarie               64  Wien                     A    W-35            90  2:09:28/2156.   2:07:26,9  
2214  4637  Volek Hans                      45  Philips PTV              A    M-50           108  2:08:36/2109.   2:07:31,5  
2215  2675  Hollarek Franz                  71  Sitzenberg-Reidling      A    M-20           278  2:12:30/2307.   2:07:35,0  
2216  3097  Schwandl Franz                  63  Sportclub Weissenkirche  A    M-35           454  2:12:21/2300.   2:07:35,2  
2217  4179  Kunz Günter                     66  Ternitz                  A    M-30           362  2:08:16/2082.   2:07:35,6  
2218  2913  Daubek Gerti                    68  Oberweiden               A    W-30            71  2:12:34/2311.   2:07:35,8  
2219  2497  Mener Hans Jakob                59  Rain a.L.                D    M-40           350  2:08:19/2087.   2:07:36,1  
2220  2505  Hiesmair Siegfried              57  Aschach/Steyr            A    M-40           351  2:11:47/2271.   2:07:36,7  
2221  2621  Graf Richard                    65  Grafenwörth              A    M-30           363  2:08:23/2094.   2:07:37,0  
2222  4827  Glawischnig Eva                 69  Wien                     A    W-30            72  2:11:59/2283.   2:07:38,0  
2223  4829  Lockl Lothar                    68  Wien                     A    M-30           364  2:11:59/2284.   2:07:38,3  
2224  2179  Joham Sigibert                  56  Harmannsdorf             A    M-40           352  2:08:03/2070.   2:07:43,1  
2225  4752  Löffler Franz                   59  Wien                     A    M-40           353  2:12:40/2316.   2:07:43,7  
2226  3821  Seli Gabriele                   68  Gföhl                    A    W-30            73  2:10:25/2197.   2:07:43,8  
2227  5259  Scharl Heinz, Dr.               59  Gerersdorf               A    M-40           354  2:10:40/2216.   2:07:44,0  
2228  2064  Sommer Erwin, Schulrat          35  Goldberg                 A    M-60            29  2:12:12/2290.   2:07:46,5  
2229  4210  Lorenz Christian                64  BC-Wien                  A    M-35           455  2:09:58/2177.   2:07:47,3  
2230  3168  Haslinger Ernst                 43  Neunkirchen              A    M-55            52  2:11:04/2245.   2:07:47,7  
2231  2531  Schmid Christoph                73  Laa/Thaya                A    M-20           279  2:10:20/2195.   2:07:47,9  
2232  3471  Fink Isabella                   74  Mauer                    A    W-20            80  2:10:50/2231.   2:07:48,8  
2233  3010  Niederbacher Manfred            65  Club Sport Spezial       A    M-30           365  2:11:17/2254.   2:07:49,2  
2234  3719  Pipal Peter                     64  Breitenfurt              A    M-35           456  2:11:56/2281.   2:07:49,3  
2235  4053  Pointner Birgit                 73  Mauer                    A    W-20            81  2:10:50/2231.   2:07:49,7  
2236  4073  Schütz-Fuhrmann Ingrid, Dr.     62  Mödling                  A    W-35            91  2:10:48/2228.   2:07:50,1  
2237  2622  Kurzbauer Brigitte              64  Mautern                  A    W-35            92  2:08:37/2113.   2:07:50,6  
2238  5558  Roier Ludwig                    61  LT-Weissenbach           A    M-35           457  2:12:53/2320.   2:07:51,4  
2239  2817  Schmidt Herta                   61  Wien                     A    W-35            93  2:13:34/2353.   2:07:51,9  
2240  3586  Schmoll Felix                   60  Baden                    A    M-35           458  2:13:32/2347.   2:07:52,4  
2241  5401  Unger                           66  Wien                     A    M-30           366  2:10:28/2202.   2:07:53,1  
2242  5567  Futterknecht Thomas             62  Breitenfurt              A    M-35           459  2:10:28/2201.   2:07:53,9  
2243  4157  Wrana Eduard                    39  ÖTB Mariahilf            A    M-60            30  2:08:45/2119.   2:07:54,1  
2244  6296  Schricker Hans                  63  Baden                    A    M-35           460  2:13:33/2349.   2:07:54,2  
2245  3980  Eglmayr Sigrid                  63  Ebbs                     A    W-35            94  2:12:17/2296.   2:07:56,2  
2246  5025  Auer Thomas                     79  NÖ Versicherung          A    M-20           280  2:08:52/2129.   2:07:57,1  
2247  3234  Poschert Friedhelm, Dr.         57  ÖGV-Volkbank             D    M-40           355  2:09:40/2167.   2:07:59,2  
2248  5012  Donabaum Martin                 69  Strawanzer Spitz         A    M-30           367  2:13:26/2344.   2:07:59,4  
2249  5528  Gstöttner Andrea                73  Unterweitersdorf         A    W-20            82  2:10:31/2209.   2:08:03,9  
2250  2304  Rothmeier Christine, Mag.       63  Hintersdorf              A    W-35            95  2:08:23/2095.   2:08:04,6  
2251  3195  Hartmann Eleonora               59  LTC Deutschlandsberg     A    W-40            74  2:13:28/2346.   2:08:04,7  
2252  2291  Pamperl Josef                   65  Hausleiten               A    M-30           368  2:10:42/2217.   2:08:05,5  
2253  5224  Schlagenhaufen Rudolf           61  Ma. Enzersdorf           A    M-35           461  2:09:04/2138.   2:08:05,7  
2254  2870  Schindlecker Marianne           62  Rohrbach                 A    W-35            96  2:08:57/2132.   2:08:06,1  
2255  2596  Remus Helmut                    45  Schwarzau                A    M-50           109  2:09:51/2174.   2:08:06,4  
2256  2855  Maurer Christian                66  GSV/NÖ                   A    M-30           369  2:10:26/2199.   2:08:06,5  
2256  4526  Jelesitz Christian              57  Wien                     A    M-40           356  2:11:50/2273.   2:08:06,5  
2258  2854  Maurer Kornelia                 69  Statzendorf              A    W-30            74  2:10:26/2200.   2:08:07,5  
2259  5485  Breuer Hedwig                   64  Schwanenstadt            A    W-35            97  2:13:37/2356.   2:08:07,9  
2260  3812  Schenkl Thomas, Dr.             60  Furth im Wald            D    M-35           462  2:12:28/2305.   2:08:11,3  
2261  2720  Mogg Rosa                       59  TUS Feldbach             A    W-40            75  2:13:55/2375.   2:08:11,5  
2262  5050  Schaumann Jörg                  74  Wien                     A    M-20           281  2:12:55/2325.   2:08:14,5  
2263  4182  Kanzler Anna                    58  Melk                     A    W-40            76  2:10:17/2190.   2:08:14,8  
2264  5051  Mayer Reinhold                  52  Sollenau                 A    M-45           204  2:12:55/2325.   2:08:14,9  
2265  3638  Weber Susanna                   66  Klosterneuburg           A    W-30            75  2:09:38/2166.   2:08:15,8  
2266  5380  Denk Franz                      66  SV Spitz                 A    M-30           370  2:13:48/2368.   2:08:16,8  
2267  2753  Loidl Karl                      61  Zwettl                   A    M-35           463  2:11:07/2247.   2:08:18,9  
2268  3048  Fürst Marianne                  59  ASKÖ Hainfeld            A    W-40            77  2:09:10/2144.   2:08:19,6  
2269  3295  Hintermayer Michael, Mag.       56  Krems                    A    M-40           357  2:11:53/2277.   2:08:20,2  
2270  3277  Magerl Maria                    56  Sieghartskirchen         A    W-40            78  2:10:47/2226.   2:08:22,6  
2271  4446  Janaczek Wolfgang               60  Wien                     A    M-35           464  2:12:33/2309.   2:08:22,8  
2272  2748  Hubmaier Günther                65  Wien                     A    M-30           371  2:09:28/2157.   2:08:23,4  
2273  5100  Grünanger Manfred               43  Krems                    A    M-55            53  2:09:55/2175.   2:08:27,7  
2274  2362  Steindl Franz                   58  Alberndorf               A    M-40           358  2:14:50/2417.   2:08:33,4  
2275  2367  Thaller Franz, Dr.              57  Wien                     A    M-40           359  2:13:25/2343.   2:08:33,9  
2276  2836  Landrock Christian              65  RBB Running Team         A    M-30           372  2:11:33/2261.   2:08:36,0  
2277  2835  Bernbacher Christa              66  RBB Running Team         A    W-30            76  2:11:33/2262.   2:08:36,6  
2278  4624  Reiterer Josef                  50  Lauftreff Gmünd          A    M-45           205  2:12:27/2304.   2:08:36,7  
2279  5064  Huber Harald                    75  KSV St. Corona           A    M-20           282  2:10:07/2180.   2:08:37,9  
2280  5065  Frank Gabriela                  63  KSV St. Corona           A    W-35            98  2:10:07/2180.   2:08:38,4  
2281  5562  Schuhböck Johann                49  Wien                     A    M-50           110  2:09:35/2162.   2:08:41,2  
2282  2727  Coreth Johannes                 42  Wien                     A    M-55            54  2:09:35/2163.   2:08:41,7  
2283  4795  Redl Reinhard                   68  Schrems                  A    M-30           373  2:10:29/2204.   2:08:42,4  
2284  4732  Toth Ulrike                     71  Wien                     A    W-20            83  2:14:37/2412.   2:08:44,8  
2285  4748  Schauer Gerhard                 67  Hartkirchen              A    M-30           374  2:09:44/2171.   2:08:45,4  
2286  3053  Buschenreithner Sonja           75  Krems                    A    W-20            84  2:12:18/2297.   2:08:46,9  
2287  3518  Beiss Peter                     68  Wien                     A    M-30           375  2:15:11/2432.   2:08:49,3  
2288  5149  Juszt Sonja                     64  Wien                     A    W-35            99  2:11:54/2278.   2:08:50,2  
2289  3942  Kühnert Martin                  63  Wien                     A    M-35           465  2:11:54/2278.   2:08:50,6  
2290  2202  Kellner Henry                   70  TVN St. Pölten           A    M-20           283  2:14:13/2391.   2:08:52,9  
2291  3108  Zarzi Christian                 76  Wien                     A    M-20           284  2:09:22/2150.   2:08:54,3  
2292  5074  Kaiser Ulrike, Mag.             66  Wien                     A    W-30            77  2:12:19/2298.   2:08:55,6  
2293  5307  Machhendl Johann                68  Goodlife                 A    M-30           376  2:14:22/2401.   2:08:56,4  
2294  3824  Kiesling Andreas, Dr.           56  Wien                     A    M-40           360  2:12:33/2310.   2:08:59,8  
2295  3109  Felder Hildegard                67  Run Fit Fun Team         D    W-30            78  2:10:14/2189.   2:09:00,7  
2296  3624  Novacek Sabine                  61  LC Cafe Haferl           A    W-35           100  2:12:24/2301.   2:09:01,2  
2297  4018  Wickenhauser Christa            62  SV Raibau                A    W-35           101  2:13:50/2371.   2:09:04,2  
2298  5295  Pell Maria                      58  Union Sitzenberg         A    W-40            79  2:12:10/2289.   2:09:04,3  
2299  3964  Eder Albert                     65  Landeck                  A    M-30           377  2:13:41/2362.   2:09:04,5  
2299  4127  Ptacnik Gerhard                 66  Wien                     A    M-30           377  2:09:31/2160.   2:09:04,5  
2301  3788  Kopecky Peter                   56  Wien                     A    M-40           361  2:14:28/2404.   2:09:05,3  
2302  2821  Tiefel Angela                   66  Wien                     D    W-30            79  2:13:43/2363.   2:09:06,3  
2303  4525  Mayer Franz                     60  Wien                     A    M-35           466  2:14:28/2405.   2:09:06,4  
2304  6282  Schietz Ernst                   60  Union Neufelden          A    M-35           467  2:13:08/2331.   2:09:07,0  
2305  4365  Gallowitsch Joy                 74  SC Austrian Airlines     A    W-20            85  2:10:13/2186.   2:09:07,4  
2306  5279  Rumplmair Gerhard               46  TRV Radstudio Krems      A    M-50           111  2:14:11/2389.   2:09:10,8  
2307  4347  Benedetto Renate                63  ASKÖ TRI LINZ            A    W-35           102  2:14:17/2397.   2:09:11,5  
2308  3958  Kraus Edith                     55  LSV Wien                 A    W-40            80  2:10:31/2210.   2:09:12,0  
2309  3413  Hackl Andreas                   68  St. Anton                A    M-30           379  2:14:06/2383.   2:09:12,2  
2310  3984  Gschar Harald                   67  Hausleiten               A    M-30           380  2:13:17/2338.   2:09:12,8  
2311  3302  Kekl Gabriele                   64  Purkersdorf              A    W-35           103  2:13:34/2352.   2:09:15,3  
2311  3303  Sunko Gabriele                  63  Purkersdorf              A    W-35           103  2:13:34/2350.   2:09:15,3  
2313  3304  Sunko Christian                 67  Purkersdorf              A    M-30           381  2:13:34/2350.   2:09:16,8  
2314  4173  Simsa Ruth                      62  Kierling                 A    W-35           105  2:14:47/2416.   2:09:20,1  
2315  5456  Neumayr Hans                    71  Neumarkt                 A    M-20           285  2:14:32/2407.   2:09:20,2  
2316  5455  Leikermoser Anita               77  Oberhofen                A    W-20            86  2:14:32/2407.   2:09:20,7  
2317  2799  Messerer Sabine                 65  SC Zwickl Zwettl         A    W-30            80  2:11:26/2257.   2:09:21,1  
2318  5318  Daxböck Heidi                   63  TV Mank                  A    W-35           106  2:13:43/2365.   2:09:21,2  
2319  5486  Zoidl Bernhard                  64  Linz                     A    M-35           468  2:12:34/2311.   2:09:21,8  
2320  2541  Brenner Wilhelm, Dr.            51  Wien                     A    M-45           206  2:11:39/2266.   2:09:27,5  
2321  2116  Filipitsch Gottfried            26  TUS Bad Aibling          D    M-70             1  2:11:01/2241.   2:09:28,6  
2321  4815  Pecksteiner Norbert             59  RLB NÖ Wien              A    M-40           362  2:13:18/2339.   2:09:28,6  
2323  5040  Freundenthaler Cornelia         62  DSG Union Hirschbach     A    W-35           107  2:12:52/2319.   2:09:30,1  
2324  2700  Riegler Andreas, Mag.           64  Wien                     A    M-35           469  2:11:16/2253.   2:09:31,0  
2325  5274  Lederer Heinz                   63  Wien                     A    M-35           470  2:10:58/2240.   2:09:33,3  
2326  4658  Drexel Martin                   67  Sporttherapie Huber      A    M-30           382  2:14:57/2422.   2:09:35,8  
2327  3749  Kyriakopoulos Anastasios        69  Wien                     A    M-30           383  2:10:29/2206.   2:09:36,0  
2328  3834  Cizek Sabine                    72  SKV PSK                  A    W-20            87  2:12:58/2327.   2:09:37,8  
2329  5374  Kaiser Renate                   61  Niederwaldkirchen        A    W-35           108  2:13:40/2361.   2:09:39,4  
2330  5164  Puhr Hermann                    37  Wien                     A    M-60            31  2:14:10/2386.   2:09:39,5  
2331  5163  Puhr Brigitte                   68  Wien                     A    W-30            81  2:14:10/2385.   2:09:39,7  
2332  5161  Rebel Brigitte                  63  CTC                      A    W-35           109  2:14:58/2423.   2:09:41,6  
2333  3479  Stadlmann Walter                48  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50           112  2:12:40/2317.   2:09:45,9  
2334  5153  Halbritter Herbert              58  Wien                     A    M-40           363  2:15:16/2440.   2:09:48,4  
2335  4027  Span Brigitte                   70  Neustift i. St.          A    W-20            88  2:10:23/2196.   2:09:48,6  
2336  2196  Kronsteiner Petra               78  SC Austrian Airlines     A    W-20            89  2:11:42/2268.   2:09:50,3  
2337  4269  Knollmüller Robert              62  Pfaffstätten             A    M-35           471  2:12:36/2313.   2:09:50,5  
2338  5320  Freunberger Erich               72  TV Mank                  A    M-20           286  2:14:14/2393.   2:09:51,1  
2339  4725  Francsics Thomas                67  Wien                     A    M-30           384  2:10:18/2192.   2:09:53,3  
2340  5468  Schneider Renate                65  Carib Club               A    W-30            82  2:15:16/2441.   2:09:54,7  
2341  5011  Denifl Maria                    68  Fulpmes                  A    W-30            83  2:10:28/2203.   2:09:55,2  
2342  4149  Baumann Astrid                  61  TG-Salzachtal            A    W-35           110  2:12:27/2303.   2:09:56,6  
2343  5271  Berger Wolfgang, Dr.            59  SV Finanz                A    M-40           364  2:14:17/2398.   2:10:03,5  
2344  3708  Rankel Alfred                   42  Wien                     A    M-55            55  2:11:36/2264.   2:10:06,9  
2345  5084  Selbach Margarethe              72  Obersiebenbrunn          A    W-20            90  2:15:47/2466.   2:10:10,0  
2346  5109  Rauch Franz                     56  Guntramsdorf             A    M-40           365  2:11:14/2252.   2:10:10,6  
2347  2391  Weber Heike                     52  TSG Wixhausen            A    W-45            22  2:13:50/2372.   2:10:11,4  
2348  4233  Weiszl Gernot                   78  Wr. Neudorf              A    M-20           287  2:11:07/2246.   2:10:13,4  
2349  2368  Tremmel Ernst                   71  Wien                     A    M-20           288  2:12:53/2321.   2:10:14,1  
2350  2209  Karner Thomas                   70  Amstetten                A    M-20           289  2:13:08/2332.   2:10:18,8  
2351  3272  Necina Manuela                  71  SC-Hainfeld              A    W-20            91  2:15:07/2431.   2:10:18,9  
2351  4004  Ruehrl Barbara                  69  Wien                     A    W-30            84  2:15:33/2454.   2:10:18,9  
2353  4465  Dorner Reinhard, DI             54  Wien                     A    M-45           207  2:16:23/2486.   2:10:19,0  
2354  4681  Zagler Peter                    61  LC Pyhra                 A    M-35           472  2:10:32/2211.   2:10:19,9  
2355  2981  Simon Johann, Mag.              53  Dechantskirchen          AUT  M-45           208  2:11:12/2251.   2:10:20,1  
2356  4299  Gressler Christine              49  PSK/SKV                  A    W-50             5  2:13:43/2364.   2:10:23,1  
2357  5359  Engelmeier Tamara               81  SV St. Sebastian         A    W-Jun            9  2:13:16/2337.   2:10:24,6  
2358  4841  Zöchinger Franz                 63  Gross Sierning           A    M-35           473  2:10:45/2222.   2:10:24,9  
2359  3521  Fischer Susanne                 69  Wien                     A    W-30            85  2:13:19/2342.   2:10:25,0  
2360  4313  Schwarz Eva                     62  LG-Kirchdorf             A    W-35           111  2:16:29/2489.   2:10:25,1  
2360  4787  Schöberl Franz                  60  TV Spitz                 A    M-35           474  2:15:56/2471.   2:10:25,1  
2362  4527  Prochazka Nathalie              74  Wien                     A    W-20            92  2:14:11/2388.   2:10:27,5  
2363  3429  Seyser Ulla                     61  Grünbach                 A    W-35           112  2:11:51/2274.   2:10:29,4  
2364  4604  Windbichler Margarethe          52  Gablitz                  A    W-45            23  2:16:07/2474.   2:10:29,5  
2365  3510  Bittner Thomas                  83  Waidhofen/Thaa           A    M-Jun           30  2:11:12/2250.   2:10:30,6  
2366  3527  Wintersberger Roswitha          68  Freundorf                A    W-30            86  2:15:22/2447.   2:10:31,1  
2367  4251  Zimola Elisabeth                72  Manker Frauen            A    W-20            93  2:13:08/2333.   2:10:32,5  
2368  6315  Bauer Franz                     41  Baden                    A    M-55            56  2:15:22/2448.   2:10:33,7  
2369  4318  Gruber Stefan                   71  Neu Purkersdorf          A    M-20           290  2:12:54/2323.   2:10:34,2  
2370  4333  Fiedler Hans Herbert            53  Perchtoldsdorf           D    M-45           209  2:11:47/2271.   2:10:35,5  
2371  2155  Hanusch Renate, Dr.             60  Baden                    A    W-35           113  2:13:18/2340.   2:10:38,1  
2372  2360  Staudacher Cornelim             71  Wien                     A    W-20            94  2:14:42/2415.   2:10:38,9  
2373  5214  Musil Angelika                  61  Unterwaltersdorf         A    W-35           114  2:12:14/2292.   2:10:39,4  
2374  4108  Jandl Johannes                  60  Tullnerbach              A    M-35           475  2:11:08/2248.   2:10:40,0  
2375  4551  Schweiger Ruth                  60  Obergrafendorf           A    W-35           115  2:14:55/2421.   2:10:40,5  
2376  4496  Steurer Andrea                  60  Retz                     A    W-35           116  2:13:33/2348.   2:10:42,4  
2377  2205  Nitsch Cornelia                 81  Wien                     A    W-Jun           10  2:13:35/2354.   2:10:43,1  
2378  2204  Krafft Gabriele, Dr.            62  Wien                     A    W-35           117  2:13:37/2357.   2:10:45,6  
2379  4769  Pehn Manfred                    62  Krems                    A    M-35           476  2:15:46/2464.   2:10:48,7  
2380  5590  Garger Rainer                   63  Wien                     A    M-35           477  2:14:33/2409.   2:10:49,0  
2381  5184  Schiener Hans                   44  Wien                     A    M-55            57  2:17:22/2531.   2:10:50,0  
2382  2075  Brauer Ernst                    52  TV Bad Bergzabern        D    M-45           210  2:14:02/2380.   2:10:51,9  
2383  2076  Brauer Heidi                    53  TV Bad Bergzabern        D    W-45            24  2:14:02/2380.   2:10:52,7  
2384  4571  Wannasek Doris                  60  LTV Enzersdorf           A    W-35           118  2:15:03/2426.   2:10:53,8  
2385  4266  Svatunek Werner                 68  LC Cafe Hruby            A    M-30           385  2:11:40/2267.   2:10:54,8  
2386  2329  Simetits Traude                 62  Wien                     A    W-35           119  2:13:05/2328.   2:10:55,5  
2387  2877  Huber Manfred                   58  Kematen                  A    M-40           366  2:14:04/2382.   2:10:58,7  
2388  2904  Fücsek Monika                   59  Wien                     A    W-40            81  2:11:58/2282.   2:10:59,3  
2389  4391  Brinskelle Erich                75  SC Austrian Airlines     A    M-20           291  2:12:30/2306.   2:11:03,9  
2390  4046  Ledl Marianne                   61  LTV Enzersdorf           A    W-35           120  2:15:11/2432.   2:11:04,6  
2391  5275  Rössner Rudi                    42  Piesendorf               A    M-55            58  2:12:32/2308.   2:11:05,9  
2392  3341  Dürnberger Roland               76  Justiz Garsten           A    M-20           292  2:13:16/2336.   2:11:06,2  
2393  3974  Alkier Wolfgang, LABG.          59  LIF Wien                 A    M-40           367  2:11:20/2255.   2:11:08,3  
2394  5946  Nn - Stnr. 5946                 70                           AUT  M-20           293  2:15:50/2468.   2:11:09,1  
2395  5205  Klug Clemens                    72  Wien                     A    M-20           294  2:14:21/2400.   2:11:09,5  
2396  3516  Leicht Helmut                   65  Wien                     A    M-30           386  2:17:33/2539.   2:11:09,9  
2397  3671  Harlander Josef                 61  ÖAV Königstetten         A    M-35           478  2:15:58/2472.   2:11:10,3  
2398  5281  Kranz Peter                     54  Graz                     A    M-45           211  2:13:08/2330.   2:11:11,6  
2399  3307  Eder Christine                  64  LCC Marathon Regensburg  D    W-35           121  2:12:50/2318.   2:11:12,5  
2400  2609  Spieler Peter                   71  Deutschlandsberg         A    M-20           295  2:16:55/2509.   2:11:16,1  
2401  3809  Messber Ursula, Mag.            66  Wien                     A    W-30            87  2:11:34/2263.   2:11:22,7  
2402  2723  Weiss Franz, Mag.               54  Zwettl                   A    M-45           212  2:14:15/2394.   2:11:26,5  
2403  3308  Putz Sigird                     64  LCC Marathon Regensburg  D    W-35           122  2:16:55/2507.   2:11:26,8  
2404  5030  Elstner Alexander               61  K-Sport                  A    M-35           479  2:14:34/2410.   2:11:29,1  
2405  5090  Staffl Franz                    59  Justizwache              A    M-40           368  2:14:02/2379.   2:11:32,1  
2406  3748  Böck Rudolf, Dr.                60  Wien                     A    M-35           480  2:16:25/2488.   2:11:33,0  
2407  5541  Kornberger Romana               63  HSV-Wr.Neustadt          A    W-35           123  2:13:19/2341.   2:11:33,1  
2408  4793  Tantscher Gerhard               57  Yellow feet runners      A    M-40           369  2:15:43/2460.   2:11:34,0  
2409  4280  Budinsky Dieter                 64  Wien                     A    M-35           481  2:15:32/2453.   2:11:34,5  
2410  4239  Miksch Thomas                   66  LC Cafe Hruby            A    M-30           387  2:12:27/2302.   2:11:35,4  
2411  3192  Pichler Ilse                    57  LTC Deutschlandsberg     A    W-40            82  2:16:35/2494.   2:11:38,0  
2412  2963  Valuch Robert                   60  Wien                     A    M-35           482  2:13:49/2369.   2:11:40,2  
2413  3688  Schneeberger Ewald, Dr.         63  Anger                    A    M-35           483  2:16:34/2492.   2:11:40,6  
2414  5460  Wambacher Siegfried             65  Wien                     A    M-30           388  2:15:31/2452.   2:11:41,2  
2415  2160  Hofka Peter                     60  Wien                     A    M-35           484  2:13:59/2377.   2:11:41,9  
2416  2159  Hofka Edith                     63  Wien                     A    W-35           124  2:13:59/2378.   2:11:42,4  
2417  2399  Zwins Sibylle, DI               60  RC Wiederwaldsee         A    W-35           125  2:13:09/2334.   2:11:43,0  
2418  3265  Schartmüller Bernhard           68  Maria Taferl             A    M-30           389  2:15:24/2449.   2:11:45,8  
2419  5469  Auer Monika                     68  Carib Club               A    W-30            88  2:17:08/2517.   2:11:46,0  
2420  5497  Hager Christine                 56  Wien                     A    W-40            83  2:15:42/2459.   2:11:49,5  
2421  5544  Melnicky Karl                   43  Gross-Enzersdorf         A    M-55            59  2:11:53/2276.   2:11:51,4  
2422  5471  Nimmervoll Raimund              58  Carib Club               A    M-40           370  2:17:13/2526.   2:11:52,3  
2423  2984  Wepner Beatrix, DI              70  Wien                     A    W-20            95  2:16:34/2492.   2:11:52,7  
2424  4800  Galli Gerald                    62  Wien                     A    M-35           485  2:16:37/2497.   2:11:54,1  
2425  2701  Karner Andrea, Mag.             63  Wien                     A    W-35           126  2:12:02/2286.   2:11:55,3  
2426  4434  Nedwed Monika                   47  Wien                     A    W-50             6  2:18:20/2576.   2:11:55,5  
2427  6249  Lahner Alexandra                72  St. Pölten               A    W-20            96  2:13:13/2335.   2:11:56,1  
2428  4635  Hagen Andreas                   64  1. TSPK Krems            A    M-35           486  2:15:26/2450.   2:11:56,4  
2429  5315  Haberl Mathias                  74  Krems                    A    M-20           296  2:16:15/2477.   2:12:00,2  
2430  3149  Hess Georg                      65  Korneuburg               A    M-30           390  2:17:38/2547.   2:12:00,6  
2431  6239  Nolz Manfred                    43  Wien                     A    M-55            60  2:19:01/2610.   2:12:01,3  
2432  3861  Legat Sabina                    56  Wien                     A    W-40            84  2:14:10/2387.   2:12:01,4  
2433  4560  Enengl Johann                   58  Prinzelndorf 3           A    M-40           371  2:18:24/2578.   2:12:02,8  
2434  3995  Plaimauer Ernst                 57  Wien                     A    M-40           372  2:16:22/2484.   2:12:03,7  
2435  3996  Rosenbichler Ursula             59  Wien                     A    W-40            85  2:16:22/2485.   2:12:03,8  
2436  3419  Riezinger Elisabeth             73  Regau                    A    W-20            97  2:13:49/2370.   2:12:04,0  
2437  3565  Mann Erwin                      50  Pressbaum                A    M-45           213  2:17:44/2549.   2:12:07,8  
2438  2954  Rohrböck Markus                 67  Kirchberg/Pielach        A    M-30           391  2:17:59/2557.   2:12:08,9  
2439  6317  Hähling Eva                     62  Laab im Walde            AUT  W-35           127  2:12:54/2322.   2:12:09,9  
2440  4577  Stockert Florian, Dr.           59  Frantschach              A    M-40           373  2:17:02/2512.   2:12:10,3  
2441  3171  Zemsauer Ernst, Mag.            58  Guntramsdorf             A    M-40           374  2:13:57/2376.   2:12:11,8  
2442  3534  Rabl-Sander Andrea              66  Tullnerbach              A    W-30            89  2:13:38/2359.   2:12:12,9  
2443  3311  Hübner Christine                50  LCC Marathon Regensburg  D    W-45            25  2:13:53/2373.   2:12:15,9  
2444  3312  Hübner Manfred                  50  LCC Marathon Regensburg  D    M-45           214  2:13:53/2374.   2:12:16,2  
2444  4602  Lantschik Brigitta              50  Krems                    A    W-45            26  2:14:59/2424.   2:12:16,2  
2446  2137  Gschwandtner Romana             82  DSG Union Raika Pfandl   A    W-Jun           11  2:16:07/2475.   2:12:17,8  
2447  2562  Karner Sigrun                   59  Dross                    A    W-40            86  2:15:30/2451.   2:12:18,8  
2448  2746  Christalon Paul                 77  Wien                     A    M-20           297  2:14:21/2399.   2:12:21,6  
2448  4316  Todes Adolf                     51  Wien                     A    M-45           215  2:16:52/2505.   2:12:21,6  
2450  3515  Vedral Günther                  68  Wien                     A    M-30           392  2:18:44/2596.   2:12:22,0  
2451  4468  Wagnsonner Iris, Mag.           71  Stockerau                A    W-20            98  2:14:24/2403.   2:12:22,7  
2452  4597  Gmeiner Bernhard                70  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-20           298  2:14:12/2390.   2:12:23,1  
2453  4392  Briza Peter                     52  SC Austrian Airlines     A    M-45           216  2:16:51/2503.   2:12:24,4  
2454  2229  Wirth Walter                    57  Union Michelhausen       A    M-40           375  2:16:21/2483.   2:12:24,7  
2455  2627  Schierer Alfred                 42  Bank Austria             A    M-55            61  2:14:31/2406.   2:12:25,4  
2456  5608  Schwarz Koloman                 49  Wien                     A    M-50           113  2:17:21/2529.   2:12:26,1  
2457  2826  Keiblinger Anneliese            63  HSV-Tria-Amstetten       A    W-35           128  2:15:16/2438.   2:12:26,9  
2458  5298  Ritsche Sabine                  64  St. Valentin             D    W-35           129  2:17:12/2523.   2:12:28,2  
2459  5297  Huschke Henning                 64  St. Valentin             D    M-35           487  2:17:12/2523.   2:12:28,5  
2460  4473  Palkovits Franz, Dkfm           43  Halbturn                 A    M-55            62  2:13:36/2355.   2:12:31,2  
2461  3029  Danzinger Silvia                61  Breitenfurt              A    W-35           130  2:15:44/2462.   2:12:31,5  
2462  3925  Bagyi Stefan                    67  Frauenkirchen            A    M-30           393  2:13:38/2360.   2:12:31,6  
2463  5360  Durlacher Walter                71  SC Obergrafendorf        A    M-20           299  2:15:14/2436.   2:12:32,4  
2464  3028  Leenen Anne Marie               65  Wien                     NL   W-30            90  2:15:46/2465.   2:12:33,4  
2465  4643  Annabith Hermann, Ing.          52  Philips PTV              A    M-45           217  2:16:18/2479.   2:12:36,3  
2466  2227  Stocker Maximilian              55  Union Michelhausen       A    M-40           376  2:16:36/2495.   2:12:38,4  
2467  4729  Bösch Antonia                   68  Wien                     A    W-30            91  2:18:51/2601.   2:12:42,0  
2468  4086  Heinrich Gerhard                65  KCI Runners              A    M-30           394  2:14:50/2418.   2:12:42,3  
2469  4728  Bösch Lambert                   63  Wien                     A    M-35           488  2:18:52/2603.   2:12:42,5  
2470  4087  Heinrich Petra                  66  Purkersdorf              A    W-30            92  2:14:51/2419.   2:12:42,7  
2471  5598  Kargl Josef                     59  Union Haag               A    M-40           377  2:15:17/2443.   2:12:44,8  
2472  3267  Bintinger Johann                50  Kleinwarasdorf           A    M-45           218  2:17:31/2538.   2:12:45,2  
2473  2100  Emhofer Margit                  53  DSG Union Raika Pfandl   A    W-45            27  2:18:01/2559.   2:12:46,0  
2474  2214  Kräutelhofer Sabine             84  Wien                     A    W-Jun           12  2:15:20/2444.   2:12:46,1  
2475  2341  Schmidmayer Mathias             80  Tyrolia                  A    M-Jun           31  2:15:21/2446.   2:12:46,6  
2476  2583  Meyer Siegfried                 64  Margarethen/Moos         A    M-35           489  2:17:11/2520.   2:12:46,7  
2477  4308  Rengelshausen Bernd             00  Wien                     A    M-20           300  2:14:22/2401.   2:12:47,0  
2478  3426  Puggaard Claus                  66  LC Martin Int.           DK   M-30           395  2:18:52/2602.   2:12:48,8  
2479  3020  Hofer Friedrich                 50  1. SVG Hohe Wand         A    M-45           219  2:15:03/2427.   2:12:48,9  
2480  6306  Kreutzer Ingeborg               44  Emmersdorf               A    W-55             6  2:15:34/2455.   2:12:49,5  
2481  2637  Schläffer Theresia              44  SC Mittersill            A    W-55             7  2:13:44/2366.   2:12:49,6  
2482  4743  Krammerstorfer Heinz            60  Krems                    A    M-35           490  2:15:07/2430.   2:12:52,9  
2483  2403  Havlicek Waltraud               55  Wien                     A    W-40            87  2:15:15/2437.   2:12:55,4  
2484  2421  Hager Rudolf                    75  Loosdorf                 A    M-20           301  2:15:07/2429.   2:12:58,6  
2484  5148  Schirmbrand Norbert             51  Korneuburg               A    M-45           220  2:18:41/2591.   2:12:58,6  
2486  3431  Neumayer Heinz                  66  Wien                     A    M-30           396  2:16:49/2502.   2:12:58,9  
2487  3557  Haller Rita                     55  Korneuburg               A    W-40            88  2:18:41/2592.   2:12:59,0  
2488  4996  Übl Wolfgang                    63  RLB NÖ Wien              A    M-35           491  2:18:43/2594.   2:12:59,8  
2489  5002  Hanreich Ditfried, Dr.          50  RLB NÖ Wien              A    M-45           221  2:18:43/2593.   2:13:00,5  
2490  2933  Orschler Berthold               48  Aschaffenburg            D    M-50           114  2:19:04/2615.   2:13:01,2  
2491  5085  Luf Christina                   50  TC Purkersdorf           A    W-45            28  2:18:01/2560.   2:13:02,5  
2492  5086  Polena Heinz                    43  ATVS Purkersdorf         A    M-55            63  2:18:01/2560.   2:13:02,7  
2493  3042  Kern Gerhard                    58  Tribuswinkel             A    M-40           378  2:18:04/2564.   2:13:03,4  
2494  2165  Haizinger Ulrike                65  Krems                    A    W-30            93  2:14:37/2412.   2:13:04,5  
2495  2738  Derndorfer Gottfried            53  St. Martin/Mühlkreis     A    M-45           222  2:15:54/2469.   2:13:04,9  
2496  2389  Wenka Herbert                   58  Bisamberg                A    M-40           379  2:18:04/2565.   2:13:08,3  
2497  4567  Kerschner Susanne               64  Mank                     A    W-35           131  2:18:10/2571.   2:13:08,5  
2498  4216  Apoloner Oswin                  62  Bad Vöslau               A    M-35           492  2:15:55/2470.   2:13:09,0  
2499  3486  Mucha Karin                     62  HSV Marathon Wr. Neusta  A    W-35           132  2:15:16/2438.   2:13:12,1  
2499  4130  Brust Ernst                     47  ÖTB Mariahilf            A    M-50           115  2:14:07/2384.   2:13:12,1  
2501  4028  Wieser Elisabeth                71  Telfes                   A    W-20            99  2:13:44/2367.   2:13:12,6  
2502  3487  Mucha Hans                      46  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-50           116  2:15:16/2441.   2:13:12,8  
2503  2899  Prenner Alfred                  59  Markgrafneusiedl         A    M-40           380  2:18:36/2589.   2:13:12,9  
2504  2462  Artner Reinhard                 63  Krems                    A    M-35           493  2:16:21/2481.   2:13:13,3  
2505  3125  Mastny Ilse                     52  Wien                     A    W-45            29  2:18:17/2574.   2:13:13,6  
2506  5579  Riedler Thomas                  69  Linz                     A    M-30           397  2:14:17/2396.   2:13:14,9  
2507  4703  Oppel Andreas                   71  Ottenschlag              A    M-20           302  2:19:07/2618.   2:13:16,7  
2508  2125  Grenl Hedwig                    70  Kilb                     A    W-20           100  2:18:09/2568.   2:13:17,7  
2509  5502  Kutschera Basil                 70  ÖAV Spitz/D.             A    M-20           303  2:19:12/2626.   2:13:18,1  
2510  2434  Zugriegel Werner                49  St. Pölten               A    M-50           117  2:18:10/2569.   2:13:18,2  
2510  4763  Enzfellner Johannes             56  Kilb                     A    M-40           381  2:18:10/2570.   2:13:18,2  
2512  2857  Sadil Fritz                     53  Wr. Neudorf              A    M-45           223  2:18:08/2567.   2:13:18,4  
2512  4817  Hirtzberger Christina           75  RLB NÖ Wien              A    W-20           101  2:19:12/2626.   2:13:18,4  
2514  2147  Heger Norbert                   47  SKV PSK                  A    M-50           118  2:13:38/2358.   2:13:19,4  
2515  2194  Konecky Herta                   48  ATSV Ternitz             A    W-50             7  2:19:38/2642.   2:13:20,7  
2516  5459  Stauber Michaela                69  Lauftreff Furth          D    W-30            94  2:17:37/2544.   2:13:21,2  
2517  2250  Lettner Yvonne                  74  DSG Union Raika Pfandl   A    W-20           102  2:18:39/2590.   2:13:24,3  
2518  4676  Kirsch Peter                    65  LLC Marathon Regensburg  D    M-30           398  2:16:17/2478.   2:13:28,4  
2519  4161  Steiner Erwin                   51  Perchtoldsdorf           A    M-45           224  2:17:50/2550.   2:13:31,5  
2520  4438  Habel Martin                    66  Eichgraben               A    M-30           399  2:18:44/2595.   2:13:32,1  
2521  6204  Windisch Andreas                57  Wien                     A    M-40           382  2:14:16/2395.   2:13:32,4  
2522  4162  Weihs Franz                     45  Vienna Cricket           A    M-50           119  2:17:50/2551.   2:13:32,5  
2523  4319  Wolfsberger Franz               77  Gerersdorf               A    M-20           304  2:15:20/2444.   2:13:32,6  
2524  3335  Reichart Roland                 63  LCC Marathon Regensburg  D    M-35           494  2:18:59/2607.   2:13:32,9  
2525  3286  Nikisch Werner, Dr.             47  Union Krems              A    M-50           120  2:17:16/2527.   2:13:34,2  
2526  3446  Blatta Roman                    67  Generali SV              A    M-30           400  2:19:17/2630.   2:13:35,2  
2527  3167  Reis Elisabeth                  58  Neunkirchen              A    W-40            89  2:16:52/2504.   2:13:35,9  
2528  3003  Kolli Rita                      63  Club Sport Spezial       A    W-35           133  2:17:19/2528.   2:13:38,0  
2529  5495  Payzenberger Klaus              60  Linz                     A    M-35           495  2:15:11/2434.   2:13:38,2  
2530  5494  Leitner Ursula                  69  Linz                     A    W-30            95  2:15:12/2435.   2:13:38,8  
2531  5382  Baumgartner Johannes            59  SV Spitz                 A    M-40           383  2:19:11/2624.   2:13:40,0  
2532  4260  Feichtinger Eveline             63  Hainburg                 A    W-35           134  2:18:12/2572.   2:13:40,4  
2533  6276  Krska Vera                      64  Tulln                    A    W-35           135  2:15:44/2461.   2:13:43,2  
2534  4100  Haas Josef                      55  ESV-OENB                 A    M-40           384  2:14:13/2392.   2:13:46,1  
2535  4263  Riedl Claudia                   71  LC Cafe Hruby            A    W-20           103  2:14:41/2414.   2:13:57,2  
2536  3437  Marcucci Roberto                59  Generali SV              I    M-40           385  2:15:39/2458.   2:13:58,3  
2537  3371  Ratz Volker                     67  Generali SV              A    M-30           401  2:16:48/2501.   2:14:01,0  
2538  2573  Matula Thomas                   63  Wien                     A    M-35           496  2:17:13/2525.   2:14:01,7  
2539  2387  Wesely Daniela                  71  Möllersdorf              A    W-20           104  2:14:36/2411.   2:14:02,0  
2540  2510  Wares Heinz                     72  Wien                     A    M-20           305  2:19:02/2613.   2:14:03,9  
2541  3208  Painsi Sandra                   83  LTC Deutschlandsberg     A    W-Jun           13  2:19:03/2614.   2:14:05,3  
2542  4568  Will Margit                     68  Mank                     A    W-30            96  2:19:08/2621.   2:14:05,8  
2543  2502  Galanos Dimitros                68  Wien                     A    M-30           402  2:16:29/2490.   2:14:06,3  
2544  4647  Hermann Walter, DI              54  Lv Rodaun                A    M-45           225  2:15:38/2457.   2:14:08,0  
2545  4267  Miksch Brigitte                 65  LC Cafe Hruby            A    W-30            97  2:14:53/2420.   2:14:08,7  
2546  2554  Hammer Ingrid                   59  Zistersdorf              A    W-40            90  2:19:06/2617.   2:14:11,9  
2547  2932  Klein Bernhard                  70  Markgrafneusiedl         A    M-20           306  2:19:40/2643.   2:14:17,6  
2548  5154  Brunner Christine,              61  Mödling                  A    W-35           136  2:18:29/2581.   2:14:18,3  
2549  2102  Kogler Walter                   56  ULC Horn                 A    M-40           386  2:17:29/2537.   2:14:22,6  
2550  5549  Weinberger Karl                 47  Seitenstetten            A    M-50           121  2:15:06/2428.   2:14:25,9  
2551  3575  Zirkelbach Ludwig               49  Wien                     A    M-50           122  2:17:04/2516.   2:14:26,0  
2552  5293  Pennerstorfer Burgi             70  Krems                    A    W-20           105  2:19:50/2647.   2:14:26,3  
2553  4171  Wagner Kurt                     38  Fischamend Runner        A    M-60            32  2:17:12/2522.   2:14:26,5  
2554  4054  Mörtinger Manfred               50  Fischamend Runners       A    M-45           226  2:17:12/2521.   2:14:27,4  
2555  4977  Bergmann Martina                66  Sport-Union Gr. Weikers  A    W-30            98  2:15:45/2463.   2:14:30,1  
2556  2240  Konrath Wolfgang                57  Gedesag                  A    M-40           387  2:16:21/2482.   2:14:30,6  
2557  3189  Aichholzer Klaus                59  LTC Deutschlandsberg     A    M-40           388  2:19:55/2650.   2:14:31,2  
2558  4735  Danninger Cornelia              65  Langenlois               A    W-30            99  2:15:02/2425.   2:14:32,3  
2558  5381  Molnar Thomas                   73  SV Spitz                 A    M-20           307  2:20:04/2655.   2:14:32,3  
2560  4096  Morowa Ingrid                   71  Milka Marathon Team      A    W-20           106  2:21:04/2694.   2:14:33,4  
2561  5055  Preisinger Peter                53  BFI                      A    M-45           227  2:16:46/2500.   2:14:34,9  
2562  5599  Schütze Peter                   46  Wien                     A    M-50           123  2:17:02/2514.   2:14:37,0  
2563  3407  Schöller Michaela               62  Wien                     A    W-35           137  2:17:38/2546.   2:14:38,8  
2564  4249  Kellner Bernhard                59  Wien                     A    M-40           389  2:15:35/2456.   2:14:39,9  
2565  4163  Wasserlof Manfred               47  Vienna Cricket           A    M-50           124  2:16:24/2487.   2:14:41,2  
2566  2482  Röhsner Georg, Dr.              61  Wien                     A    M-35           497  2:17:03/2515.   2:14:42,8  
2567  3000  Friedman Ingrid                 38  Herrsching               USA  W-60             1  2:18:55/2604.   2:14:43,3  
2568  3190  Fabian Gertrude                 55  LTC Deutschlandsberg     A    W-40            91  2:19:43/2644.   2:14:46,0  
2569  3191  Fabian Anton                    53  LTC Deutschlandsberg     A    M-45           228  2:19:43/2645.   2:14:46,1  
2570  5111  Langschwert Sonja               69  Biedermannsdorf          A    W-30           100  2:15:50/2467.   2:14:46,9  
2571  3983  Gschar Ernestine                71  Hausleiten               A    W-20           107  2:18:51/2600.   2:14:47,2  
2572  3050  Wessely Irmgard                 68  SV St. Sebastian         A    W-30           101  2:19:27/2636.   2:14:47,5  
2573  4431  Tschokert Susanne               72  Fischemend Runnsers      A    W-20           108  2:16:12/2476.   2:14:49,0  
2574  3197  Sabetzer Erich Josef            50  LTC Deutschlandsberg     A    M-45           229  2:18:57/2605.   2:14:49,1  
2575  3141  Wagenroder Günter               61  Maria Lanzendorf         A    M-35           498  2:19:01/2611.   2:14:55,5  
2576  5407  Zisch Helmut                    47  TVN Weyer                A    M-50           125  2:16:20/2480.   2:14:55,9  
2577  5082  Hametner Kai                    17  ATSV Keli                A    M80              1  2:18:59/2608.   2:15:01,8  
2578  4064  Münzberg Hermann                68  Krems                    A    M-30           403  2:17:28/2536.   2:15:03,0  
2579  5603  Pfitzner Edda                   59  Klosterneuburg           A    W-40            92  2:21:03/2692.   2:15:03,1  
2580  2483  Tagger Maria                    53  Wien                     A    W-45            30  2:20:51/2688.   2:15:03,4  
2581  3862  Weinlinger Michaela             72  Absdorf                  A    W-20           109  2:19:30/2637.   2:15:05,1  
2582  3128  Krieger Ernst                   64  Justizsportverein        A    M-35           499  2:21:13/2700.   2:15:06,7  
2583  4444  Siller Heinz, Dr.               51  Rossatz                  A    M-45           230  2:20:39/2685.   2:15:06,9  
2584  3145  Hochfelsner Margit              76  Stockerau                A    W-20           110  2:17:11/2519.   2:15:10,0  
2585  5134  Fischer Fred                    54  Wien                     A    M-45           231  2:19:11/2625.   2:15:13,0  
2586  3637  Faulhaber Andrea                59  Wien                     A    W-40            93  2:16:36/2496.   2:15:13,4  
2587  4959  Panzenböck Uschi                65  ASV Andlersdorf          A    W-30           102  2:17:25/2532.   2:15:14,1  
2588  5147  Roher Leopold                   54  Wien                     A    M-45           232  2:19:13/2628.   2:15:14,8  
2589  4105  Graf Andrea                     66  Wien                     A    W-30           103  2:19:08/2620.   2:15:15,2  
2590  2706  Fingerlos Eva                   54  Wien                     A    W-45            31  2:17:42/2548.   2:15:16,3  
2591  5488  Ferrari Julia                   75  Lamborghini              A    W-20           111  2:16:04/2473.   2:15:21,1  
2592  2480  Fohsl Matthias                  65  Wien                     A    M-30           404  2:20:36/2681.   2:15:22,6  
2592  2490  Huber Anita                     64  SC Zwickl                A    W-35           138  2:16:42/2499.   2:15:22,6  
2594  5345  Slavik Peter, Dr.               56  Wien                     A    M-40           390  2:16:40/2498.   2:15:24,5  
2595  4565  Schörgenhofer Barbara, Dr.      55  Mank                     A    W-40            94  2:20:27/2676.   2:15:25,3  
2596  2823  Holzmann Christa                56  Wien                     A    W-40            95  2:17:53/2552.   2:15:26,3  
2597  2705  Schmerlaib Maria                60  Wien                     A    W-35           139  2:17:54/2553.   2:15:26,7  
2598  2500  Haberson Rupert, Mag.           57  ESSKI Team               A    M-40           391  2:17:34/2542.   2:15:26,9  
2599  2388  Wenka Monika                    56  Bisamberg                A    W-40            96  2:20:23/2673.   2:15:27,0  
2600  3847  Deix Rüdiger, Dr.               47  Zwettl                   A    M-50           126  2:19:09/2623.   2:15:27,8  
2601  3506  Gruber Herbert                  62  Feuerwehr Weissenkirche  A    M-35           500  2:20:15/2665.   2:15:29,4  
2602  2975  Winklhofer Andreas              68  Seekirchen               A    M-30           405  2:21:29/2704.   2:15:31,2  
2603  4749  Riedl Reinhard                  65  Stratzing                A    M-30           406  2:19:27/2635.   2:15:34,4  
2604  5545  Dockner Engelbert I.            58  Wien                     A    M-40           392  2:18:04/2563.   2:15:36,6  
2605  2473  Auzinger Harry                  59  Linz                     A    M-40           393  2:17:35/2543.   2:15:37,2  
2606  3870  Pöltner Ingeborg                69  Wien                     A    W-30           104  2:19:59/2653.   2:15:41,2  
2607  3345  Jung Werner                     69  Garsten                  A    M-30           407  2:17:58/2556.   2:15:48,5  
2608  5335  Siller Wolfgang                 55  Krems                    A    M-40           394  2:21:20/2702.   2:15:48,6  
2609  4480  Magdics Claudia                 65  Großebersdorf            A    W-30           105  2:18:31/2584.   2:15:49,2  
2610  4479  Magdics Peter, Dr.              58  Großebersdorf            A    M-40           395  2:18:31/2587.   2:15:49,7  
2611  3628  Weissensteiner Dorothea         69  Wien                     A    W-30           106  2:17:34/2541.   2:15:49,8  
2612  5299  Mathes Ulf                      64  Krems                    A    M-35           501  2:18:01/2558.   2:15:50,9  
2613  2772  Schwarz Agnes, Mag.             64  Wien                     A    W-35           140  2:20:22/2672.   2:15:54,0  
2614  5144  Hitl Erwin                      59  Purkersdorf              A    M-40           396  2:17:28/2535.   2:15:55,9  
2615  2098  Ebner Lydia                     73  Amstetten                A    W-20           112  2:18:50/2599.   2:15:56,4  
2616  5216  Gangl Walter                    59  Wien                     A    M-40           397  2:22:17/2727.   2:15:56,5  
2617  4160  Reupichler Helmut               40  ULLC Road Runner         A    M-55            64  2:20:30/2678.   2:15:58,9  
2618  3706  Hahn Franz                      51  Zwettl                   A    M-45           233  2:17:21/2530.   2:16:00,0  
2619  5159  Nowak Romana                    58  Wien                     A    W-40            97  2:17:27/2533.   2:16:00,2  
2620  3933  Lichtenauer Johann              50  ASKÖ Luftenberg          A    M-45           234  2:16:30/2491.   2:16:02,4  
2621  3784  Balzer Thomas, Dr.              57  Wien                     A    M-40           398  2:19:38/2640.   2:16:03,2  
2622  3789  Bachinger Christina, Mag.       70  St. Pölten               A    W-20           113  2:20:26/2675.   2:16:04,2  
2623  5473  Nesslinger Friedl               39  St. Pölten               A    M-60            33  2:20:20/2668.   2:16:06,0  
2624  3242  Vogelauer Werner, Dr.           48  TV-St. Pölten 1863       A    M-50           127  2:19:19/2631.   2:16:07,7  
2625  3583  Grabner Michaela                70  Rohrbach                 A    W-20           114  2:16:59/2510.   2:16:08,4  
2626  3629  Dürr Robert                     53  URC Hainfeld             A    M-45           235  2:16:59/2511.   2:16:11,4  
2627  4494  Schmotz Sabine                  76  Gföhl                    A    W-20           115  2:21:36/2706.   2:16:17,0  
2628  4520  Pfadenhauer Sieglinde           72  Wien                     A    W-20           116  2:21:36/2707.   2:16:17,1  
2629  5569  Enigl Marianne, Dr.             53  Wien                     A    W-45            32  2:18:17/2575.   2:16:17,6  
2630  4404  Gosch Herbert                   66  Maria Enzersdorf         A    M-30           408  2:20:13/2660.   2:16:18,4  
2631  2722  Gangl Sabine                    69  Naturfreunde Wals        A    W-30           107  2:20:35/2680.   2:16:19,7  
2632  3513  Bieber Martin                   77  Wien                     A    M-20           308  2:20:13/2660.   2:16:19,9  
2633  3514  Brucker Gerhard                 54  Wolkersdorf              A    M-45           236  2:20:14/2662.   2:16:20,0  
2634  2999  Obermayr Rudolf, Dr.            68  Wien                     A    M-30           409  2:17:56/2555.   2:16:20,6  
2635  2926  Hausensteiner Heike, Dr.        69  Wien                     A    W-30           108  2:17:56/2554.   2:16:21,6  
2636  4504  Koch Christiane                 64  Wien                     D    W-35           141  2:17:33/2540.   2:16:22,6  
2637  3523  Benes Bernhard, Ing.            59  St. Pölten               A    M-40           399  2:19:31/2638.   2:16:23,7  
2638  2850  Panny Walter                    50  Gewerkschaft der Eisenb  A    M-45           237  2:20:15/2664.   2:16:30,0  
2639  2658  Pazourek Mario                  60  Wien                     A    M-35           502  2:16:55/2507.   2:16:31,1  
2640  4424  Winkler Ewald                   63  Wien                     A    M-35           503  2:17:37/2545.   2:16:35,5  
2641  2454  Ringl Heidemarie, Dr.           68  Wien                     A    W-30           109  2:21:28/2703.   2:16:36,1  
2642  3875  Zotter Kurt                     68  Vösendorf                A    M-30           410  2:22:35/2738.   2:16:36,8  
2643  5183  Neuhauser Werner                71  LC Dover                 A    M-20           309  2:18:02/2562.   2:16:36,9  
2644  5105  Schedle Maria                   72  Wien                     A    W-20           117  2:19:21/2632.   2:16:41,2  
2645  3173  Pokorny Martina                 63  Wien                     A    W-35           142  2:22:31/2735.   2:16:41,4  
2646  4414  Wiesinger Martin                69  Wien                     A    M-30           411  2:19:22/2634.   2:16:41,7  
2647  5115  Kluger Gerhard                  62  Laab/Wien                A    M-35           504  2:16:55/2506.   2:16:42,3  
2648  4143  Baier Gabriele                  63  Ottensheim               A    W-35           143  2:18:25/2579.   2:16:42,7  
2649  5219  Eichinger Sandra                81  ULC Horn                 A    W-Jun           14  2:18:31/2585.   2:16:44,1  
2650  2487  Prosl Christian, Dr.            46  Wien                     A    M-50           128  2:17:02/2513.   2:16:44,6  
2650  5282  Eichinger Melitta               62  ULC Horn                 A    W-35           144  2:18:31/2586.   2:16:44,6  
2652  3822  Lüth Antonella                  60  Wien                     A    W-35           145  2:22:29/2734.   2:16:48,8  
2653  4477  Dorninger Sonja                 71  Gallneukirchen           A    W-20           118  2:19:57/2652.   2:16:49,7  
2654  5003  Schilling Peter, Dr.            41  Wien                     A    M-55            65  2:17:08/2518.   2:16:52,5  
2655  3581  Brueckmann Christian            69  EDF                      A    M-30           412  2:17:27/2534.   2:16:54,0  
2656  2649  Hüller Rudolf                   58  Eisenstadt               A    M-40           400  2:18:16/2573.   2:16:54,2  
2657  3935  Kollmann Erwin                  61  Wien                     A    M-35           505  2:22:40/2741.   2:16:54,3  
2658  5072  Posch Guni                      59  Wien                     A    W-40            98  2:18:29/2580.   2:16:54,8  
2659  5101  Pichler Charlotte               45  Wien                     A    W-50             8  2:22:33/2736.   2:16:55,7  
2660  2303  Rogger Bernhard                 69  Wien                     A    M-30           413  2:21:08/2698.   2:16:55,9  
2661  5071  Draxler Werner                  48  Wien                     A    M-50           129  2:18:29/2582.   2:16:56,3  
2662  4632  Peck Wolfgang                   63  Strasshof                A    M-35           506  2:18:30/2583.   2:16:57,0  
2663  5286  Kumpfmiller Walter              38  Puchenau                 A    M-60            34  2:19:49/2646.   2:17:02,7  
2664  3282  Petschauer Judith               56  Stockerau                A    W-40            99  2:20:16/2667.   2:17:02,8  
2665  2365  Steinschaden Wolfgang           64  Gedesag                  A    M-35           507  2:18:58/2606.   2:17:07,8  
2666  2310  Ratzenböck Gerhard              48  Untergaisbach            A    M-50           130  2:18:08/2566.   2:17:12,9  
2667  3414  Kordik Christoph, Mag.          63  Linz                     A    M-35           508  2:20:21/2669.   2:17:13,6  
2668  2416  Schürz Karl                     36  Gewinn                   A    M-60            35  2:19:59/2654.   2:17:14,5  
2669  3779  Berlakowitsch Sabine            68  Rohrbach                 A    W-30           110  2:21:04/2693.   2:17:15,1  
2670  3722  Weisz Raimund                   57  Wien                     A    M-40           401  2:20:22/2671.   2:17:19,0  
2671  3310  Schmid Edeltraud                56  LCC Marathon Regensburg  D    W-40           100  2:18:59/2608.   2:17:21,6  
2672  6208  Pretsch Georg                   64  Wien                     A    M-35           509  2:19:50/2648.   2:17:22,6  
2673  3408  Hopfgartner Erich               56  Wien                     A    M-40           402  2:20:23/2674.   2:17:24,9  
2674  2422  Fembek Michael                  61  Gewinn                   A    M-35           510  2:21:58/2717.   2:17:25,6  
2675  2423  Fembek Petra                    64  Gewinn                   A    W-35           146  2:21:58/2717.   2:17:25,8  
2676  3417  Kroul Peter                     57  LC Martin Int.           D    M-40           403  2:23:29/2764.   2:17:25,9  
2677  2969  Tesch Rudolf                    56  Wien                     A    M-40           404  2:23:05/2751.   2:17:26,8  
2678  3211  Webersdorfer Sonja              62  LTC Deutschlandsberg     A    W-35           147  2:20:38/2683.   2:17:31,1  
2679  4652  Reindl Thomas, Mag.             61  ESV OENB                 A    M-35           511  2:18:21/2577.   2:17:31,4  
2680  3210  Webersdorfer Alfred             60  LTC Deutschlandsberg     A    M-35           512  2:20:38/2683.   2:17:31,7  
2681  3601  Westhausser Claudia             65  Wien                     A    W-30           111  2:21:38/2711.   2:17:34,6  
2682  2201  Kotrba Helga                    45  TVN St. Pölten           A    W-50             9  2:22:57/2744.   2:17:39,2  
2683  5190  Newrkla Stephan                 72  Wien                     A    M-20           310  2:20:53/2689.   2:17:40,9  
2684  4343  Prieler Johanna                 69  Kirchdorf/Krems          A    W-30           112  2:23:45/2778.   2:17:41,8  
2685  3260  Zengerer Helga                  59  TVN Wien                 A    W-40           101  2:19:38/2640.   2:17:43,2  
2686  3373  Polt Norbert                    62  Krems                    A    M-35           513  2:19:35/2639.   2:17:43,4  
2687  5151  Hillerbrand Heidemarie          59  Wien                     A    W-40           102  2:23:14/2755.   2:17:45,9  
2688  5522  Schwarze Olaf                   65  Linz                     D    M-30           414  2:22:36/2739.   2:17:50,9  
2689  2113  Fruehauf Walter                 60  FSV Erste Bank           A    M-35           514  2:18:34/2588.   2:17:52,8  
2690  3922  Hendling Regina                 73  Wien                     A    W-20           119  2:21:08/2697.   2:17:52,9  
2691  5542  Grünwald Gerhard                59  Eisenstadt               A    M-40           405  2:23:40/2776.   2:17:57,2  
2692  2198  Kuttelwascher Gunda             40  Tyrolia                  A    W-55             8  2:20:29/2677.   2:17:57,5  
2693  3212  Glantschnig Monika              58  URC Sparkasse Langenloi  A    W-40           103  2:18:47/2597.   2:18:01,9  
2694  4461  Scholz Peter, Dr.               59  Wien                     A    M-40           406  2:23:32/2768.   2:18:03,9  
2695  3301  Lorenz Susanne, Mag.            66  Wiien                    A    W-30           113  2:19:14/2629.   2:18:07,6  
2696  3941  Herk Veronika                   56  LTC Deutschlandsberg     A    W-40           104  2:23:33/2769.   2:18:09,7  
2697  3079  Prantner Christian              64  Wien                     A    M-35           515  2:19:55/2651.   2:18:09,9  
2698  2182  Jochmann Martina, Dr.           60  FSV-Erste Bank           A    W-35           148  2:20:49/2687.   2:18:12,3  
2699  2843  Zechmeister Eva                 62  Gewerkschaft der Eisenb  A    W-35           149  2:22:00/2719.   2:18:16,0  
2700  5245  Amplatz Elisabeth               61  Langenlois               A    W-35           150  2:18:48/2598.   2:18:16,4  
2701  5424  Krewenka Franz                  62  Altenberg                A    M-35           516  2:22:09/2723.   2:18:19,4  
2702  4368  Faimann Gabriel                 53  SC Austrian Airlines     A    M-45           238  2:20:11/2658.   2:18:21,0  
2703  3659  Salamonowitz Erich, Dr.         50  Running Doc's            A    M-45           239  2:19:05/2616.   2:18:26,2  
2704  5008  Nn - Stnr. 5008                 70                           AUT  M-20           311  2:20:06/2656.   2:18:26,4  
2705  2397  Zaruba Peter, Dr.               48  Wien                     A    M-50           131  2:24:32/2802.   2:18:27,1  
2706  5430  Hrdlicka Adolf                  53  Wr.Neudorf               A    M-45           240  2:22:14/2725.   2:18:30,2  
2707  3685  Gogl Martina                    63  Baden                    A    W-35           151  2:22:12/2724.   2:18:31,7  
2708  3696  Zwölfer Erwin, Ing.             48  Wien                     A    M-50           132  2:21:37/2709.   2:18:37,3  
2709  2512  Wedl Franziska                  55  Bad Fischau              A    W-40           105  2:19:08/2619.   2:18:40,6  
2710  2057  Aster Sigrid                    58  DSG Union Raika Pfandl   A    W-40           106  2:22:39/2740.   2:18:41,1  
2711  3368  Schiller Gerda                  57  Generali SV              A    W-40           107  2:21:01/2691.   2:18:44,2  
2712  2561  Thiel Liane                     62  Wien                     A    W-35           152  2:23:01/2747.   2:18:46,0  
2713  2912  Maurer Gerold                   63  Wien                     A    M-35           517  2:22:24/2728.   2:18:47,0  
2713  3064  Sauermann Sabine                63  Wien                     A    W-35           153  2:23:01/2749.   2:18:47,0  
2715  2876  Krug Wolfgang, Mag.             60  Graz                     A    M-35           518  2:19:02/2612.   2:18:47,2  
2716  3894  Deim-Watanabe Maria             50  Krems                    A    W-45            33  2:24:36/2804.   2:18:47,8  
2717  5182  Kubicka Walter                  67  Wien                     A    M-30           415  2:22:25/2729.   2:18:48,2  
2718  3895  Watanabe Kazuo                  46  Krems                    J    M-50           133  2:24:36/2805.   2:18:48,3  
2719  5418  Wurzer Gregor                   57  Cafe Er & Sie            A    M-40           407  2:20:21/2670.   2:18:48,4  
2720  5406  Riegler Waltraud                42  G.A.CH.T. Leobersdorf    A    W-55             9  2:21:16/2701.   2:18:50,0  
2721  3403  Cortolezis Veronika             63  Wien                     A    W-35           154  2:20:37/2682.   2:18:50,7  
2722  3253  Gersthofer Johann               48  Grafenbach               A    M-50           134  2:21:54/2715.   2:18:51,2  
2723  5006  Gartner Wolfgang, Mag.          73  Wien                     A    M-20           312  2:20:06/2657.   2:18:54,4  
2724  4683  Foidl Anton                     64  LC Pyhra                 A    M-35           519  2:19:09/2622.   2:18:57,0  
2725  5614  Hules Gabriele, Dr.             61  Wien                     A    W-35           155  2:22:35/2737.   2:18:57,9  
2726  5484  Rödl Helmut                     65  Michelhausen             A    M-30           416  2:23:31/2767.   2:19:00,1  
2727  3410  Köberl Beate                    72  Wien                     A    W-20           120  2:23:57/2788.   2:19:01,4  
2728  3692  Killmeyer Werner                41  Wien                     A    M-55            66  2:20:13/2659.   2:19:01,6  
2729  6206  Teuber-Weckersdorf Roger, DI    43  Hintersdorf              A    M-55            67  2:19:22/2633.   2:19:03,9  
2730  3683  Bauer Harald                    60  Pro Life                 A    M-35           520  2:24:06/2793.   2:19:04,4  
2731  3787  Starkl Thomas                   66  St. Pölten               A    M-30           417  2:23:26/2762.   2:19:04,9  
2732  5187  Haydn Monika                    79  Wien                     A    W-20           121  2:22:17/2726.   2:19:06,9  
2733  3266  Bintinger Ingrid                55  Kleinwarasdorf           A    W-40           108  2:23:54/2784.   2:19:09,1  
2734  4095  Spiller Sigi                    67  Milka Marathon Team      A    W-30           114  2:23:57/2787.   2:19:10,6  
2735  3122  Dicks Ingrid                    51  SKVG Pottenbrunn         A    W-45            34  2:20:49/2686.   2:19:10,9  
2736  5324  Jancik-Wallitzky Annik          67  Wöllersdorf              A    W-30           115  2:21:38/2710.   2:19:16,3  
2737  3721  Weissenhorn Lieselotte          56  Kierling                 A    W-40           109  2:21:30/2705.   2:19:17,3  
2738  4592  Blauensteiner Katharina         74  Alland                   A    W-20           122  2:24:53/2812.   2:19:18,6  
2739  2779  Stauber Manuela                 66  Wien                     A    W-30           116  2:19:50/2649.   2:19:19,3  
2740  2715  Edelsbrunner Anna               53  Feldbach                 A    W-45            35  2:25:04/2814.   2:19:20,8  
2741  2714  Edelsbrunner Nina               77  Feldbach                 A    W-20           123  2:25:04/2815.   2:19:20,9  
2742  4428  Matzinger Raimund               66  Fischamend Runners       A    M-30           418  2:22:44/2742.   2:19:21,5  
2743  5173  Schmid Anton                    53  Wien                     A    M-45           241  2:23:16/2756.   2:19:21,6  
2744  3912  Hundlinger Günter               55  Horn                     A    M-40           408  2:22:04/2722.   2:19:23,2  
2745  2665  Gerstl Doris                    72  Wien                     A    W-20           124  2:22:01/2720.   2:19:27,5  
2745  2685  Kleinbauer Anneliese            53  OETB St. Pölten 1863     A    W-45            36  2:23:22/2760.   2:19:27,5  
2747  5248  Breiteneder Erwin               54  Weitra                   A    M-45           242  2:24:32/2801.   2:19:28,1  
2748  4820  Pomahac Ingrid                  49  Gai                      A    W-50            10  2:23:24/2761.   2:19:28,9  
2749  3243  Haider Brigitte                 72  Linz                     A    W-20           125  2:23:54/2785.   2:19:30,8  
2750  3084  Suntych Horst                   69  Wien                     A    M-30           419  2:23:55/2786.   2:19:31,5  
2751  6226  Kaliwoda Helga                  40  SV Semperit              A    W-55            10  2:21:05/2695.   2:19:36,6  
2752  6227  Kaliwoda Alfred                 36  SV Semperit              A    M-60            36  2:21:06/2696.   2:19:36,8  
2753  5493  Klug Gudrun                     69  Trofaiach                A    W-30           117  2:21:56/2716.   2:19:39,0  
2754  5031  Kiefer Annemarie                44  SV Pullach               D    W-55            11  2:20:14/2663.   2:19:39,4  
2755  4451  Müllner Fritz                   61  ÖAV Königstetten         A    M-35           521  2:24:31/2800.   2:19:43,7  
2756  3999  Datler Margit                   74  Wien                     A    W-20           126  2:24:34/2803.   2:19:50,7  
2756  5160  Görg Christoph                  68  Krems                    A    M-30           420  2:24:02/2791.   2:19:50,7  
2758  5492  Gattermann Elisabeth            64  Kasten                   A    W-35           156  2:21:36/2708.   2:19:53,9  
2759  3592  Kölbl Gertrude, Mag.            65  Wien                     A    W-30           118  2:20:34/2679.   2:19:59,6  
2760  5346  Schrammel Günther               81  Rohrendorf               A    M-Jun           32  2:23:01/2747.   2:20:00,8  
2761  4402  Eibner Regina                   69  Wartberg                 A    W-30           119  2:21:00/2690.   2:20:01,3  
2762  2922  Koupilek Wolfgang               60  Hainfeld                 A    M-35           522  2:21:41/2714.   2:20:13,5  
2763  5273  Sabathiel Michaela              65  Krems                    A    W-30           120  2:22:28/2731.   2:20:14,7  
2764  5272  Sabathiel Thomas                65  Krems                    A    M-30           421  2:22:28/2732.   2:20:15,0  
2765  2921  Groiss Heidi                    65  Hainfeld                 A    W-30           121  2:21:41/2713.   2:20:15,4  
2766  5175  Rötzer Gerhard                  65  KFC Kleinebersdorf       A    M-30           422  2:20:16/2666.   2:20:16,3  
2767  2174  Huger Martin                    78  Obersdorf                A    M-20           313  2:24:44/2808.   2:20:16,8  
2768  5194  Hauser Franz                    46  Tyrolia                  A    M-50           135  2:23:01/2750.   2:20:17,2  
2769  5441  Garbeis Brigitte                68  Linz                     A    W-30           122  2:25:04/2813.   2:20:19,3  
2770  5440  Matthies Axel                   64  Linz                     A    M-35           523  2:25:05/2816.   2:20:19,9  
2771  2104  Eilenberger Roland              56  Krems                    A    M-40           409  2:23:16/2757.   2:20:20,2  
2772  2594  Seitner Katja                   73  Erlauf                   A    W-20           127  2:24:07/2794.   2:20:21,0  
2773  2264  Muck Franz                      69  Bank Austria             A    M-30           423  2:22:27/2730.   2:20:21,4  
2774  4515  Gari Anita                      74  Wien                     A    W-20           128  2:25:08/2817.   2:20:25,0  
2775  4379  Kögler Christine                52  SC Austrian Airlines     A    W-45            37  2:22:51/2743.   2:20:27,9  
2776  2353  Starkl Horst                    70  Krems                    A    M-20           314  2:24:01/2790.   2:20:28,0  
2777  3985  Ebner Bernhard                  75  Wien                     A    M-20           315  2:24:49/2811.   2:20:30,2  
2778  2852  Brandstetter Bernd              73  Gewerkschaft der Eisenb  A    M-20           316  2:24:18/2796.   2:20:32,7  
2779  2713  Jaunig Herbert                  52  Bärnbach                 A    M-45           243  2:22:03/2721.   2:20:35,5  
2780  3666  Dörrer Josef, Dr.               48  Running Doc's            A    M-50           136  2:23:39/2773.   2:20:37,3  
2781  3667  Rabl Andrea, Mag.               59  Running Doc's            A    W-40           110  2:23:40/2774.   2:20:38,0  
2782  4408  Gereben Dominik                 81  Breitenfurt              A    M-Jun           33  2:25:28/2828.   2:20:40,9  
2783  5540  Kornberger Ewald                59  HSV-Wr.Neustadt          A    M-40           410  2:22:29/2733.   2:20:41,7  
2784  2729  Theiner Gottfried, Dr.          43  Wien                     A    M-55            68  2:21:39/2712.   2:20:44,7  
2785  4351  Walther Rainer                  46  SC Austrian Airlines     A    M-50           137  2:25:14/2823.   2:20:47,5  
2786  3573  Marschall Reinhard              65  Wien                     A    M-30           424  2:23:30/2765.   2:20:49,7  
2787  3344  Langer Stefan                   69  Justizwache              A    M-30           425  2:24:41/2807.   2:20:49,8  
2788  5325  Baumgartner Josef               57  Gr.Meiseldorf            A    M-40           411  2:21:13/2699.   2:20:53,2  
2789  4310  Bernhard Rainer                 59  Furth                    A    M-40           412  2:23:37/2770.   2:20:54,8  
2790  4483  Schiesser Günther               64  Sulz im Wienerwald       A    M-35           524  2:23:00/2746.   2:21:04,9  
2791  2553  Käfer Michaela                  61  Wien                     A    W-35           157  2:23:47/2779.   2:21:10,4  
2792  2901  Gausterer Martina               68  Engabrunn                A    W-30           123  2:26:43/2848.   2:21:13,9  
2793  5138  Reinelt Eva                     61  Wien                     A    W-35           158  2:23:53/2783.   2:21:16,3  
2794  4744  Waidhofer Martin                60  Hohenberg                A    M-35           525  2:23:30/2766.   2:21:16,7  
2795  3130  Faymann Klaus                   69  Justizsportverein        A    M-30           426  2:27:26/2857.   2:21:20,5  
2796  2914  Laaber Ingrid                   56  RT Konrath               A    W-40           111  2:25:13/2822.   2:21:21,3  
2797  5326  Gütleder Susanne, Mag.          59  St. Pölten               A    W-40           112  2:27:07/2852.   2:21:22,5  
2798  5496  Zinner Christiana               67  Kasten                   A    W-30           124  2:23:06/2754.   2:21:24,7  
2799  4355  Mader Ulrike                    70  SC Austrian Airlines     A    W-20           129  2:26:21/2838.   2:21:27,7  
2800  5300  Pajbach Walter                  58  Korneuburg               A    M-40           413  2:23:53/2782.   2:21:28,6  
2801  5523  Gruber Johanna                  54  Union Vöcklabruck        A    W-45            38  2:25:10/2821.   2:21:29,2  
2802  2278  Neuwirth Gerald                 55  Wr. Neudorf              A    M-40           414  2:26:39/2844.   2:21:29,8  
2803  5564  Fischer Georg                   67  Wien                     A    M-30           427  2:27:20/2855.   2:21:43,2  
2804  5193  Eberdorfer Elma, Dr.            63  Wien                     A    W-35           159  2:23:40/2775.   2:21:53,4  
2805  2493  Hugeneck Katarina               64  Neufeld                  A    W-35           160  2:24:03/2792.   2:21:53,9  
2806  2185  Kahl Monika                     62  Wien                     A    W-35           161  2:26:44/2849.   2:21:54,7  
2807  2634  Fraberger Gertraud              61  Zwettl                   A    W-35           162  2:23:44/2777.   2:21:55,2  
2808  3056  Kramer Christa                  56  Wien                     A    W-40           113  2:23:47/2780.   2:21:58,7  
2809  5131  Höllmüller Dieter               69  Wien                     A    M-30           428  2:23:22/2758.   2:22:01,2  
2810  5132  Pallai Julia                    76  Raiff.KAG                A    W-20           130  2:23:22/2759.   2:22:02,1  
2811  3142  Zentner Regina                  63  Tyrolia Verein           A    W-35           163  2:26:13/2836.   2:22:06,2  
2812  4660  Kräutler Silke                  74  Sporttherapie Huber      A    W-20           131  2:27:27/2859.   2:22:06,6  
2813  6210  Rodlauer Monika                 68  ATUS Purkersdorf         A    W-30           125  2:27:08/2853.   2:22:09,3  
2814  2867  Schreiblehner Monika            64  Wien                     A    W-35           164  2:23:06/2753.   2:22:17,6  
2815  2868  Musil Susanne                   70  WAT Gross-Jedlersdorf    A    W-20           132  2:23:06/2752.   2:22:17,7  
2815  5150  Resch Gabriela                  58  ASV Preßbaum             A    W-40           114  2:24:36/2806.   2:22:17,7  
2817  5503  Hanifogl Karl                   60  Mautern                  A    M-35           526  2:26:23/2840.   2:22:19,9  
2818  5371  Vyvadil Marion                  63  Hollabrunn               A    W-35           165  2:27:46/2865.   2:22:27,5  
2819  3612  Koch Nikolaus                   68  Spitz                    A    M-30           429  2:28:15/2875.   2:22:31,5  
2820  4781  Waser Alois                     48  Öhling                   A    M-50           138  2:25:10/2820.   2:22:34,3  
2821  3751  Schoellnberger Dieter-David     71  Wien                     A    M-20           317  2:23:28/2763.   2:22:35,6  
2822  2252  Lindenberg Judith               59  Pottenstein              A    W-40           115  2:23:58/2789.   2:22:39,6  
2823  3773  Schützinger Albert, Mag.        61  Zwettl                   A    M-35           527  2:24:44/2809.   2:22:39,8  
2824  2000  Wendlehner Wolfgang             46  Krems                    A    M-50           139  2:22:58/2745.   2:22:46,4  
2825  3616  Penninger Michael, Dr.          56  Wien                     A    M-40           415  2:24:15/2795.   2:22:50,2  
2826  3119  Lechner Franz                   66  FBW                      A    M-30           430  2:27:23/2856.   2:22:51,0  
2827  4270  Ullrich Karl                    69  LC Cafe Hruby            A    M-30           431  2:23:37/2771.   2:22:51,2  
2828  4271  Ullrich Andrea                  68  LC Cafe Hruby            A    W-30           126  2:23:38/2772.   2:22:52,6  
2829  5568  Grillenhofer Evelyn             70  Wien                     A    W-20           133  2:26:41/2845.   2:22:53,8  
2830  3818  Hagler Elfriede                 61  UTC Oed                  A    W-35           166  2:26:38/2843.   2:22:57,0  
2831  2774  Gratzer Isabella                76  Wien                     A    W-20           134  2:25:28/2829.   2:22:59,0  
2832  4721  Funk Bernd-Christian, Dr-       43  Wien                     A    M-55            69  2:25:19/2824.   2:23:16,1  
2833  2719  Glanz Karl                      52  Fehring                  A    M-45           244  2:24:46/2810.   2:23:17,7  
2834  2552  Pusam Susanne                   57  Wien                     A    W-40           116  2:25:54/2834.   2:23:18,1  
2835  4049  Perteneder Michaela             71  Wien                     A    W-20           135  2:26:43/2847.   2:23:24,6  
2836  4706  Reisenthaler Christian          73  Böheimkirchen            A    M-20           318  2:23:52/2781.   2:23:30,6  
2837  4226  Pfeiler Christian, DI           66  Wien                     A    M-30           432  2:25:08/2818.   2:23:31,3  
2838  4225  Leberzipf Johanna, Mag.         70  Wien                     A    W-20           136  2:25:09/2819.   2:23:32,4  
2839  5368  Praschl Josef                   60  Lerchenfeld              A    M-35           528  2:27:39/2863.   2:23:39,4  
2840  3782  Janker Andreas                  67  St. Anton                A    M-30           433  2:28:35/2883.   2:23:40,7  
2841  2770  Langegger Manuela               64  Zell am See              A    W-35           167  2:28:32/2882.   2:23:41,2  
2842  3430  Rothwein Reinhard               68  Wien                     A    M-30           434  2:27:32/2862.   2:23:42,0  
2843  2863  Etzler Katharina                74  Wien                     A    W-20           137  2:27:15/2854.   2:23:44,1  
2844  4596  Schrittwieser Sebastian         83  HSV Wr. Neustadt         A    M-Jun           34  2:29:27/2900.   2:23:48,7  
2845  2800  Platzer Johann                  40  Kittsee                  A    M-55            70  2:25:46/2831.   2:23:48,9  
2846  5052  Fenyö Martin                    68  Wien                     A    M-30           435  2:28:29/2881.   2:23:49,1  
2847  4416  Kaar Werner                     59  Wien                     A    M-40           416  2:25:55/2835.   2:23:50,2  
2848  5087  Schiesser Christian             72  Hausleiten               A    M-20           319  2:25:45/2830.   2:23:50,5  
2849  3070  Prirschl Josef                  71  Krummnußbaum             A    M-20           320  2:29:08/2895.   2:23:51,8  
2850  4384  Svolanek Andreas                62  SC Austrian Airlines     A    M-35           529  2:28:19/2876.   2:23:52,0  
2851  2525  Kreindl Helmut                  61  GLC                      A    M-35           530  2:27:57/2870.   2:23:54,3  
2852  2106  Frittum Hubert                  45  Mödling                  A    M-50           140  2:29:03/2893.   2:23:54,8  
2853  4315  Bürbaumer Franz                 59  Amstetten                A    M-40           417  2:27:59/2871.   2:23:55,2  
2854  2426  Mair Barbara                    71  Zell am See              A    W-20           138  2:28:46/2888.   2:23:56,4  
2855  3420  Leitert Hans-Peter              73  Wien                     A    M-20           321  2:24:19/2797.   2:23:56,9  
2856  2460  Kubiczek Nikolaus               69  Wien                     A    M-30           436  2:28:26/2878.   2:23:58,7  
2857  4768  Weitzenböck Franz               64  Krems                    A    M-35           531  2:28:58/2889.   2:24:01,6  
2858  2306  Riel Karin                      67  Wien                     A    W-30           127  2:26:32/2841.   2:24:01,9  
2859  3690  Schmitt Peter                   44  Wien                     D    M-55            71  2:24:25/2798.   2:24:03,0  
2860  3691  Kammerer-Schmitt Astrid         61  Wien                     D    W-35           168  2:24:25/2799.   2:24:03,9  
2861  2845  Ron Katharina                   65  Gewerkschaft der Eisenb  A    W-30           128  2:27:53/2867.   2:24:09,0  
2862  3305  Labenbacher Claudia             66  Oberndorf                A    W-30           129  2:28:28/2880.   2:24:09,7  
2863  2183  Jungmayer Karin                 63  SV Langenlois            D    W-35           169  2:25:25/2826.   2:24:11,0  
2864  4184  Böhm Veronika                   60  Emmersdorf               A    W-35           170  2:26:20/2837.   2:24:17,8  
2865  6224  Stangl Johanna                  34  LCC Wien                 A    W-65             1  2:29:31/2903.   2:24:25,4  
2866  5069  Rossegg Harald                  61  Wien                     A    M-35           532  2:25:53/2832.   2:24:32,3  
2867  4367  Faimann Inge                    54  SC Austrian Airlines     A    W-45            39  2:26:22/2839.   2:24:32,4  
2868  2543  Bichlbauer Christine            41  Wien                     A    W-55            12  2:27:39/2864.   2:24:33,2  
2869  3615  Mondel Maximilian               68  Wien                     A    M-30           437  2:27:29/2860.   2:24:34,5  
2870  4256  Etschmaier Doris                57  mautern                  A    W-40           117  2:25:23/2825.   2:24:41,6  
2871  4846  Mayer Christian Thomas          65  Zöbing                   A    M-30           438  2:31:01/2933.   2:24:45,2  
2872  3318  Ingerl Linda                    59  LCC Marathon Regensburg  D    W-40           118  2:30:14/2924.   2:24:45,5  
2873  4401  Eibner Wilhelm                  65  Wartberg                 A    M-30           439  2:25:54/2833.   2:24:54,5  
2874  3553  Kowaltschuk Walter              58  Braunau                  A    M-40           418  2:29:54/2910.   2:24:54,7  
2875  4974  Sobotka Paul                    33  Wien                     A    M-65             6  2:25:25/2827.   2:24:58,4  
2876  4791  Schwarzenhofer Renate           72  Wien                     A    W-20           139  2:28:39/2887.   2:25:03,0  
2877  4792  Perschl Agnes-Maria             72  Furth                    A    W-20           140  2:28:39/2886.   2:25:03,5  
2878  4376  Populorum Markus                69  SC Austrian Airlines     A    M-30           440  2:26:36/2842.   2:25:10,1  
2879  3057  Kramer Claudia                  86  Wien                     A    W-Jun           15  2:27:04/2850.   2:25:14,9  
2880  3271  Gelles Alexandra                73  SC-Hainfeld              A    W-20           141  2:30:04/2914.   2:25:15,1  
2881  3273  Steigenberger Andreas           72  SC-Hainfeld              A    M-20           322  2:30:05/2916.   2:25:16,5  
2882  2324  Siegel Erika                    42  Wien                     A    W-55            13  2:27:54/2869.   2:25:24,1  
2883  2432  Mostbeck Gerhard                56  Wien                     A    M-40           419  2:29:13/2896.   2:25:25,0  
2884  5604  Gresslehner Reinhard            56  Altenberg                A    M-40           420  2:29:25/2898.   2:25:25,9  
2885  5605  Thaler Ursula                   66  Linz                     A    W-30           130  2:29:26/2899.   2:25:26,6  
2886  5516  Breuer Peter                    56  Linz                     A    M-40           421  2:29:00/2890.   2:25:31,4  
2887  4113  Haberl Judith                   62  Amstetten                A    W-35           171  2:28:22/2877.   2:25:32,1  
2888  2898  Brandner Robert                 67  Kirchberg am Wagram      A    M-30           441  2:30:57/2932.   2:25:34,8  
2889  2556  Pichelbauer Ursula              70  Wiener Neustadt          A    W-20           142  2:29:37/2905.   2:25:35,9  
2890  3626  Lotter Ansbert                  60  Köln                     D    M-35           533  2:26:43/2846.   2:25:36,8  
2891  4574  Hinterholzer Thomas             65  Schwertberg              A    M-30           442  2:28:09/2873.   2:25:37,8  
2892  2849  Gahmel Gabriele                 62  Gewerkschaft der Eisenb  A    W-35           172  2:29:28/2901.   2:25:43,9  
2893  2256  Lederer Markus                  72  Neumarkt                 A    M-20           323  2:28:15/2874.   2:25:44,0  
2894  2180  Ilievski Snezana                53  Wien                     A    W-45            40  2:27:54/2868.   2:25:44,1  
2895  4400  Bühl Alexander, Ing.            62  Bühl Center              A    M-35           534  2:29:22/2897.   2:25:44,3  
2896  3104  Spaun Renate                    31  LT-Attergau              A    W-65             2  2:30:57/2931.   2:25:48,6  
2897  2161  Hinteregger Petra               68  Markersdorf              A    W-30           131  2:28:00/2872.   2:25:51,9  
2898  4999  Schmid Pervin                   63  Wien                     A    W-35           173  2:29:49/2909.   2:26:00,9  
2899  3293  Grubmüller Markus               89  Wien                     A    M-Jun           35  2:29:45/2907.   2:26:07,9  
2900  2396  Zodl Hildegard                  61  ÖVL Cup Verein           A    W-35           174  2:31:18/2938.   2:26:09,5  
2901  3292  Grubmüller Wolfgang             61  Wien                     A    M-35           535  2:29:45/2908.   2:26:10,4  
2902  2419  Slak Ewald                      53  Gewinn                   A    M-45           245  2:30:41/2928.   2:26:10,9  
2903  4220  Panosch Helga                   59  Gießhübl                 A    W-40           119  2:31:08/2936.   2:26:13,6  
2904  3015  Vorhauer Susanne                68  Naturfreunde Wald Grüna  A    W-30           132  2:30:09/2922.   2:26:17,5  
2905  2173  Hackl Kurt                      72  Wien                     A    M-20           324  2:31:08/2935.   2:26:18,8  
2906  4423  Litschauer Michael              64  Wien                     A    M-35           536  2:27:27/2858.   2:26:23,3  
2907  6278  Battistich Peter                45  Wien                     A    M-50           141  2:27:06/2851.   2:26:31,7  
2908  2846  Reiss Sylvia, Mag.              68  Gewerkschaft der Eisenb  A    W-30           133  2:30:07/2918.   2:26:41,0  
2909  2624  Nageler Ewald, Mag.             50  Wien                     A    M-45           246  2:29:59/2911.   2:26:45,3  
2910  2321  Römer Elisabeth, Mag.           44  Klosterneuburg           A    W-55            14  2:29:03/2892.   2:26:50,5  
2911  3043  Kern Andrea                     60  Tribuswinkel             A    W-35           175  2:31:52/2948.   2:26:51,2  
2911  6287  Schmidt Eugen                   79  Nurmi 24                 A    M-20           325  2:31:59/2951.   2:26:51,2  
2913  2120  Fritzer David                   81  Wolfnitz                 A    M-Jun           36  2:33:19/2975.   2:26:51,8  
2914  2207  Köck Bernhard                   74  Loosdorf                 A    M-20           326  2:29:00/2890.   2:26:53,0  
2914  4246  Landl Brigitte                  63  CREW-Donauhof            A    W-35           176  2:28:26/2878.   2:26:53,0  
2916  2851  Eder Rosa                       69  Gewerkschaft der Eisenb  A    W-30           134  2:30:21/2926.   2:26:54,8  
2917  3383  Hannl Andreas                   66  Laufverein St. Marien    A    M-30           443  2:31:54/2949.   2:26:56,1  
2918  2322  Swoboda Heinz                   69  Mödling                  A    M-30           444  2:30:09/2921.   2:26:57,3  
2919  2940  Schabus Rudolf, Prof.           54  Wien                     A    M-45           247  2:32:41/2965.   2:26:59,7  
2920  5252  Murth Thomas                    71  Spitz/Donau              A    M-20           327  2:32:30/2960.   2:27:03,8  
2921  4717  Bernhart Margot, Dr             62  wien                     A    W-35           177  2:30:08/2920.   2:27:06,6  
2922  4716  Bernhart Andreas, Dr.           61  Wien                     A    M-35           537  2:30:07/2918.   2:27:06,8  
2923  2977  Bittner Barbara                 72  Wien                     A    W-20           143  2:32:33/2961.   2:27:07,4  
2924  3639  Ennöckl Daniel, Dr.             73  Wien                     A    M-20           328  2:33:22/2976.   2:27:10,4  
2925  4284  Rab Christine                   59  ATV Vösendorf            A    W-40           120  2:32:42/2969.   2:27:11,5  
2926  3591  Wenzel Gunter                   43  München                  D    M-55            72  2:27:48/2866.   2:27:12,7  
2927  2145  Haas Johann                     39  SV Schlickeralm          A    M-60            37  2:30:48/2929.   2:27:17,4  
2928  5033  Jung Anneliese                  43  SV RAIBAU                A    W-55            15  2:32:06/2955.   2:27:19,4  
2929  3386  Rohrer Andreas                  55  Langenzersdorf           A    M-40           422  2:30:21/2927.   2:27:22,0  
2930  5083  Scherbl Kurt                    61  Weiden/See               A    M-35           538  2:32:24/2957.   2:27:24,8  
2931  5304  Mittelhofer Ulli                73  Goodlife                 A    W-20           144  2:28:36/2884.   2:27:25,4  
2932  5309  Mörtl Anton                     67  St. Christophen          A    M-30           445  2:28:37/2885.   2:27:25,9  
2933  5296  Tohoury Djedje Patrice          68  Krems                    ELF  M-30           446  2:27:31/2861.   2:27:28,7  
2934  2848  Gluth Martin                    76  Gewerkschaft der Eisenb  A    M-20           329  2:31:59/2950.   2:27:32,7  
2935  5171  Lunzer Martin                   53  Wien                     A    M-45           248  2:31:29/2943.   2:27:34,1  
2936  2891  Kovacs Martin                   51  Wien                     A    M-45           249  2:33:43/2982.   2:27:36,0  
2937  3179  Dürtscher Karl                  61  Wien                     A    M-35           539  2:29:37/2904.   2:27:39,9  
2938  2576  Lederer Michael                 55  Maria Lanzendorf         A    M-40           423  2:29:44/2906.   2:27:42,2  
2939  5465  Hofmann Sabine                  72  Leichter Adler           A    W-20           145  2:32:00/2953.   2:27:56,3  
2940  2238  Kulmer Hermine                  47  Tyrolia                  A    W-50            11  2:31:25/2940.   2:27:59,7  
2941  3702  Hoesl Karin                     61  Rum                      A    W-35           178  2:30:12/2923.   2:28:00,1  
2942  2366  Stöllner Walter                 59  Salzburg                 A    M-40           424  2:33:41/2981.   2:28:01,4  
2943  3227  Liebl Barbara                   49  Wien                     A    W-50            12  2:32:37/2964.   2:28:04,0  
2944  3723  Wilfinger Franz                 62  Wirtschaftsmagazin Gewi  A    M-35           540  2:32:41/2967.   2:28:08,6  
2945  2415  Schalk Gertie                   65  Gewinn                   A    W-30           135  2:32:41/2965.   2:28:09,5  
2946  6243  Pirkhammer Detlev               63  Wien                     A    M-35           541  2:33:52/2985.   2:28:10,0  
2947  2471  Müller Felizitas                48  Staatz                   A    W-50            13  2:29:07/2894.   2:28:10,3  
2948  4746  Schernhuber Nina                73  Wien                     A    W-20           146  2:33:33/2980.   2:28:16,9  
2949  4488  Ganner Ingrid, Mag.             48  Klosterneuburg           A    W-50            14  2:32:01/2954.   2:28:18,0  
2950  5361  Kobli Sonja                     75  Mautern                  A    W-20           147  2:33:08/2972.   2:28:22,1  
2951  5336  Pfrendl Veronika                62  Oberwölbling             A    W-35           179  2:33:54/2989.   2:28:27,0  
2952  4112  Kremslehner Ewald               64  St. Valentin             A    M-35           542  2:33:25/2977.   2:28:35,1  
2953  5137  Michael Günther, Dr.            48  Wien                     A    M-50           142  2:33:53/2986.   2:28:42,4  
2954  5211  Flecker Hans, Dr.               42  Wien                     A    M-55            73  2:31:59/2952.   2:28:43,1  
2955  5595  Loziczky Jörg                   62  Gross-Enzersdorf         A    M-35           543  2:32:42/2968.   2:28:44,4  
2956  2693  Renner Christian                67  SK Trodat Tri Wels       A    M-30           447  2:32:29/2958.   2:28:46,3  
2957  2595  Kurzreiter Tanja                82  Schwarzau                A    W-Jun           16  2:30:16/2925.   2:28:47,3  
2958  6263  Stampfer Waltraud               49  Mautern                  A    W-50            15  2:30:06/2917.   2:28:47,4  
2959  2354  Stirner Maximilian              76  Wien                     A    M-20           330  2:31:21/2939.   2:28:50,4  
2960  4091  Neumayr Gerhard                 68  Milka Marathon Team      A    M-30           448  2:35:33/3008.   2:29:03,1  
2961  4090  Schandl Barbara                 74  Milka Marathon Team      A    W-20           148  2:35:33/3009.   2:29:03,6  
2962  5606  Wintner Robert                  69  Wien                     A    M-30           449  2:35:42/3012.   2:29:05,4  
2963  4277  Lang Gerhard                    61  Wien                     A    M-35           544  2:30:53/2930.   2:29:08,0  
2964  3180  Stipsits Manuela                62  Wien                     A    W-35           180  2:31:09/2937.   2:29:12,3  
2965  3561  Steyrer Edeltraud               59  BSG-LBK-Mauer            A    W-40           121  2:31:04/2934.   2:29:12,9  
2966  5221  Petz Andrea                     63  Wien                     A    W-35           181  2:33:53/2988.   2:29:13,9  
2967  5222  Winkelhofer Claudia             66  Gföhl                    A    W-30           136  2:33:53/2987.   2:29:14,1  
2968  2467  Pfeiler Cornelia, Dr.           59  Baden                    A    W-40           122  2:31:31/2944.   2:29:17,9  
2969  3032  Steiner Bruno                   64  Wien                     A    M-35           545  2:34:53/3002.   2:29:19,3  
2970  5362  Grübl Petra                     75  Reidling                 A    W-20           149  2:34:06/2991.   2:29:20,2  
2971  5176  Rabenlehner Franz               72  KFC Kleinebersdorf       A    M-20           331  2:29:29/2902.   2:29:29,0  
2971  5396  Starzer Monika                  58  St. Pölten-Harland       A    W-40           123  2:33:26/2978.   2:29:29,0  
2973  2980  Geier Andreas                   71  Krumbach                 A    M-20           332  2:34:41/2999.   2:29:30,8  
2974  2979  Gamperl Marina                  78  Krumbach                 A    W-20           150  2:34:41/2998.   2:29:31,0  
2975  2213  Kräutelhofer Traude             59  Wien                     A    W-40           124  2:32:07/2956.   2:29:32,1  
2976  6212  Grossberger Andre               62  Guntramsdorf             A    M-35           546  2:31:38/2946.   2:29:34,8  
2977  5094  Hornik Corinna                  74  Mödling                  A    W-20           151  2:31:39/2947.   2:29:35,8  
2978  3222  Höck Wolfgang                   50  Mühldorf                 A    M-45           250  2:35:24/3006.   2:29:38,6  
2979  5373  Lindenbauer Inge                42  Zwettl                   A    W-55            16  2:31:28/2942.   2:29:40,1  
2980  4281  Goellner Claudia                71  Salzburg                 A    W-20           152  2:35:12/3005.   2:29:40,7  
2981  5285  Sachs Andreas                   60  Gießhübl                 A    M-35           547  2:30:03/2913.   2:29:41,9  
2982  4747  Schernhuber Sandra              68  Wien                     A    W-30           137  2:35:00/3004.   2:29:44,4  
2983  5046  Ruscher Gerhard, Dr.            51  KSK Donaukraft           A    M-45           251  2:30:04/2915.   2:29:47,4  
2984  4482  Gabriel Maria                   75  Wien                     A    W-20           153  2:34:32/2997.   2:29:49,0  
2985  4009  Fuks Manfred                    65  Baden-Sooss              A    M-30           450  2:32:29/2959.   2:29:51,5  
2986  4042  Alpi Arno                       73  Wien                     A    M-20           333  2:33:08/2971.   2:29:52,3  
2987  3306  Labernbacher Gerald             61  Oberndorf                A    M-35           548  2:34:13/2994.   2:29:54,8  
2988  2375  Trinko Monika                   61  Wien                     A    W-35           182  2:34:54/3003.   2:30:01,5  
2989  5378  Stummer Nina                    78  Rohrendorf               A    W-20           154  2:31:25/2941.   2:30:14,7  
2990  2439  Winiwarter Reinhard             71  Krems                    A    M-20           334  2:33:56/2990.   2:30:18,5  
2991  5400  Tolstrup Maija                  47  Egtved                   FIN  W-50            16  2:34:16/2995.   2:30:29,5  
2992  2233  Költringer Elfriede             70  Mattsee                  A    W-20           155  2:33:28/2979.   2:30:57,5  
2993  4289  Danner Martin                   67  Mauer/Öhling             A    M-30           451  2:35:45/3015.   2:31:10,6  
2994  2317  Rausch Günther, Mag.            68  FSV-Erste Bank           A    M-30           452  2:34:09/2992.   2:31:10,8  
2995  2521  Koci Günther                    64  Bruckbach                A    M-35           549  2:33:18/2973.   2:31:11,5  
2996  5426  Hohenwarter Nina                76  Tulln                    A    W-20           156  2:36:15/3020.   2:31:18,3  
2997  5425  Hohenwarter Johann              49  Gablitz                  A    M-50           143  2:36:20/3021.   2:31:23,5  
2998  3813  Costa Alexander                 54  Furth im Wald            D    M-45           252  2:35:41/3011.   2:31:24,0  
2999  3438  Kunth Antje                     70  Generali SV              A    W-20           157  2:34:13/2993.   2:31:25,8  
3000  3033  Tonar Peter                     63  Purkersdorf              A    M-35           550  2:31:37/2945.   2:31:26,0  
3001  5464  Klipp-Costa Ute                 61  Furth im Wald            D    W-35           183  2:35:43/3013.   2:31:26,1  
3002  4132  Karner Barbara                  60  Neumarkt                 A    W-35           184  2:34:43/3000.   2:31:30,7  
3003  3078  Karner Günther                  61  Neumarkt                 A    M-35           551  2:34:43/3001.   2:31:31,0  
3004  2739  Kolm Elfriede                   52  Zwettl                   A    W-45            41  2:33:19/2974.   2:31:31,3  
3005  4082  Witte Heribert                  45  Wien                     A    M-50           144  2:37:49/3029.   2:31:35,9  
3006  4737  Lorenz Helmut                   49  Breitenwang              A    M-50           145  2:33:05/2970.   2:31:36,3  
3007  3046  Hameseder Hannes                75  Emmersdorf               A    M-20           335  2:35:46/3016.   2:31:45,0  
3008  3155  Ostadal Dietlind                56  Wien                     A    W-40           125  2:33:46/2983.   2:31:50,9  
3009  4450  Altschach-Plach Doris           62  ULC Horn                 A    W-35           185  2:33:49/2984.   2:32:03,2  
3010  4285  Rab Niki                        87  ATV Vösendorf            A    M-Jun           37  2:37:33/3026.   2:32:03,4  
3011  5039  Wögerer Marianne                59  DSG Union Hirschbach     A    W-40           126  2:35:40/3010.   2:32:11,7  
3012  4961  Tillich Elisabeth               66  Krems                    A    W-30           138  2:34:25/2996.   2:32:12,2  
3013  5616  Engleder Marcus                 71  Linz                     A    M-20           336  2:32:35/2962.   2:32:35,1  
3013  5617  Machowetz Gernot                71  Linz                     A    M-20           336  2:32:35/2962.   2:32:35,1  
3015  5243  Huber Johannes                  64  Wien                     A    M-35           552  2:36:25/3023.   2:32:41,9  
3016  2757  Thalhammer Silvia               56  ASKÖ Pichling            A    W-40           127  2:36:21/3022.   2:32:58,9  
3017  4373  Oswald Martin                   64  SC Austrian Airlines     A    M-35           553  2:35:44/3014.   2:33:00,7  
3018  2602  Knobloch Gerald                 59  Aggsbach-Dorf            A    M-40           425  2:35:32/3007.   2:33:17,6  
3019  2049  Frey Nora                       50  Wien                     A    W-45            42  2:35:54/3017.   2:33:20,9  
3020  5073  Panosch Walter                  48  Gießhübl                 A    M-50           146  2:38:26/3035.   2:33:31,5  
3021  3729  Neubauer Klaus                  63  Linz                     A    M-35           554  2:38:18/3030.   2:33:36,9  
3022  3730  Hattmannsdorfer Gerlinde        64  St. Florian              A    W-35           186  2:38:18/3031.   2:33:37,7  
3023  2177  Hilpert Christine               46  Kritzendorf              A    W-50            17  2:36:02/3018.   2:33:49,1  
3024  2574  Lackner Therese                 68  Wien                     A    W-30           139  2:37:39/3027.   2:34:25,0  
3025  3491  Krenn Petra                     71  HSV Marathon Wr. Neusta  A    W-20           158  2:40:08/3045.   2:34:30,4  
3026  3876  Mitbach Wolfram                 47  Vösendorf                A    M-50           147  2:40:41/3050.   2:34:41,0  
3027  3877  Fr‚chette Julie                 65  Vösendorf                CDN  W-30           140  2:40:41/3049.   2:34:42,8  
3028  4057  Blaboll Marianne                62  LT Konrath               A    W-35           187  2:38:41/3037.   2:35:05,5  
3029  4704  Renner Marion                   66  Wien                     A    W-30           141  2:41:19/3051.   2:35:06,9  
3030  4417  Deutsch Annemarie               64  Wien                     A    W-35           188  2:36:14/3019.   2:35:11,1  
3031  2548  Prost Kurt                      45  Bad Abbach               D    M-50           148  2:38:47/3039.   2:35:11,4  
3032  4037  Palmetshofer Gerlinde           59  Fels                     A    W-40           128  2:40:21/3046.   2:35:15,2  
3033  5379  König Günther                   62  Wien                     A    M-35           555  2:37:43/3028.   2:35:25,2  
3034  5185  Schwarzböck Susanne             61  Bisamberg                A    W-35           189  2:40:32/3048.   2:35:35,6  
3035  4585  Jochberger Reinhard             47  Dornbirn                 A    M-50           149  2:40:31/3047.   2:35:55,6  
3036  2704  Klinger Waltraud                64  Laxenburg                A    W-35           190  2:38:30/3036.   2:36:02,0  
3037  4478  Meszaros Ingrid Birdie          50  Baden                    A    W-45            43  2:41:54/3056.   2:36:04,4  
3038  2178  Jirausek Alexandra              77  Wien                     A    W-20           159  2:38:46/3038.   2:36:15,6  
3039  2765  Böck Reinhard                   51  Wien                     A    M-45           253  2:39:19/3042.   2:36:20,2  
3040  3606  Thonner Anton                   64  Blumau                   A    M-35           556  2:38:24/3033.   2:36:20,5  
3041  3605  Ecker Korinna                   68  Blumau                   A    W-30           142  2:38:24/3034.   2:36:21,4  
3042  2234  Költringer Heidi                75  Neumarkt                 A    W-20           160  2:38:55/3041.   2:36:24,1  
3043    A1  Tpa Treuhand A1                 70                           AUT  M-20           338  2:36:33/3024.   2:36:33,2  
3044  3961  Haselberger Susanne             68  NÖ-Steir. Freundschaft   A    W-30           143  2:39:20/3043.   2:36:59,3  
3045  4268  Hruby Gerlinde                  62  LC Cafe Hruby            A    W-35           191  2:38:20/3032.   2:37:35,5  
3046  3926  Jöstl Sonja                     71  Andau                    A    W-20           161  2:38:51/3040.   2:37:44,3  
3047  3115  Schuhmann Erich                 56  Lauftreff Gols           A    M-40           426  2:41:55/3057.   2:37:49,9  
3048  5612  Strauss Susanne                 67  Wien                     AUT  W-30           144  2:41:56/3058.   2:38:41,8  
3049  2684  Lenk Katrin                     80  St. Pölten               A    W-Jun           17  2:42:43/3059.   2:38:47,4  
3050  4001  Pitnik Günter                   70  Wien                     A    M-20           339  2:46:21/3081.   2:38:51,3  
3051  3409  Frast Martin                    71  Wien                     A    M-20           340  2:43:52/3065.   2:38:56,1  
3052  5061  Kugler Karl-Heinz               56  Purkersdorf              A    M-40           427  2:41:32/3054.   2:39:03,4  
3053  5428  Bernhard Brigitte               61  Wien                     A    W-35           192  2:39:33/3044.   2:39:22,9  
3054  3296  Schweiger Leopold               67  Gr. Sierning             A    M-30           453  2:45:33/3075.   2:39:32,4  
3055  4750  Kreitschitz Oswald              38  Wien                     A    M-60            38  2:44:35/3068.   2:39:41,1  
3056  3327  Alkofer Erna                    57  LCC Marathon Regensburg  D    W-40           129  2:41:21/3052.   2:39:42,7  
3057  2672  Höfler Elisabeth                69  Wien                     A    W-30           145  2:44:36/3069.   2:39:48,7  
3058  2279  Niederle Eleonore               53  Wien                     A    W-45            44  2:44:38/3070.   2:40:01,2  
3059  3251  Döller Heinz                    63  Pottenbrunn              A    M-35           557  2:41:21/3053.   2:40:09,7  
3060  4337  Mader Alexandra                 79  Wien                     A    W-20           162  2:45:27/3073.   2:40:09,8  
3061  3962  Ruetz Ludwig                    57  Fiss                     A    M-40           428  2:45:06/3071.   2:40:28,0  
3062  4432  Plank Gabriele                  64  Wien                     A    W-35           193  2:43:51/3064.   2:40:36,8  
3063  4170  Kronfuss Gunter                 42  ÖTB Wien Mariahilf       A    M-55            74  2:41:53/3055.   2:41:00,9  
3063  5287  Gugler Hans                     57  Mauer                    A    M-40           429  2:42:52/3060.   2:41:00,9  
3065  3129  Schmutz Franz                   64  Justizsportverein        A    M-35           558  2:47:20/3083.   2:41:14,0  
3066  2712  Jaunig Maria                    53  Bärnbach                 A    W-45            45  2:43:29/3063.   2:41:32,8  
3067  4375  Popowicz Roland                 51  SC Austrian Airlines     A    M-45           254  2:45:56/3079.   2:41:43,1  
3068  2377  Tatzer Leopoldine               49  Klosterneuburg           A    W-50            18  2:45:46/3078.   2:41:46,1  
3069  2566  Sautter Richard, Dr.            32  MRRC München             D    M-65             7  2:43:55/3066.   2:41:52,4  
3070  3898  Gumbinger Toni                  61  Gießhübl                 A    M-35           559  2:47:49/3085.   2:42:00,2  
3071  3899  Gumbinger Jutta                 51  Gießhübl                 A    W-45            46  2:47:49/3084.   2:42:00,3  
3072  5466  Eckl Ulrike                     66  Leichter Adler           A    W-30           146  2:46:17/3080.   2:42:13,0  
3073  5210  Putzgruber Norbert              58  Laufclub Hruby           A    M-40           430  2:43:12/3061.   2:42:15,1  
3074  5201  Weichberger Johann              59  Wieselburg               A    M-40           431  2:45:26/3072.   2:42:21,9  
3075  5417  Gaisch Franz                    53  Cafe Er & Sie            A    M-45           255  2:43:58/3067.   2:42:24,8  
3076  4685  Tauber Willy                    57  LC Pyhra                 A    M-40           432  2:43:28/3062.   2:43:16,2  
3077  3963  Ruetz Hannelore                 58  Fiss                     A    W-40           130  2:48:10/3087.   2:43:32,5  
3078  2689  Koupilek Gerlinde               66  Hainfeld                 A    W-30           147  2:45:32/3074.   2:44:06,3  
3079  5127  Graf Heidi                      65  Wien                     A    W-30           148  2:49:47/3093.   2:44:07,2  
3080  5128  Graf Roland                     67  Trek Sunshine            A    M-30           454  2:49:48/3094.   2:44:07,8  
3081  5420  Ebner Birgit                    68  Deggendorf               D    W-30           149  2:45:44/3077.   2:44:31,6  
3082  3951  Jungmayer Ludwig                67  TRV Radstudio Krems      D    M-30           455  2:45:44/3076.   2:44:31,7  
3083  4300  Bieber Friederike               44  PSK/SKV                  A    W-55            17  2:47:58/3086.   2:44:39,1  
3084  3993  Kranner Lydia, Dr.              69  Krems                    A    W-30           150  2:50:10/3096.   2:44:52,5  
3085  5075  Sikor Sabine                    76  Wien                     A    W-20           163  2:49:53/3095.   2:44:53,8  
3086  5433  Rathner Ernst                   56  Allhaming                A    M-40           433  2:49:46/3092.   2:44:55,7  
3087  2468  Simon Andreas                   65  Sieghartskirchen         A    M-30           456  2:48:54/3089.   2:44:56,9  
3088  3537  Rausch Christian                67  RLB NÖ Wien              A    M-30           457  2:50:47/3097.   2:45:31,0  
3089  5504  Schuller Leo                    63  Hollenburg               A    M-35           560  2:49:38/3090.   2:45:35,4  
3090  4137  Pruehlinger Renate              70  Wartberg                 A    W-20           164  2:46:46/3082.   2:45:46,4  
3091  3488  Motan Rainer, Mag.              66  HSV Marathon Wr. Neusta  A    M-30           458  2:49:40/3091.   2:46:13,0  
3092  2449  Bruckmoser Katharina            56  Schwadorf                A    W-40           131  2:52:34/3100.   2:47:21,0  
3093  2450  Bruckmoser Marion               81  Schwadorf                A    W-Jun           18  2:52:35/3101.   2:47:22,5  
3094  4338  Böhm Gerald                     73  Wien                     A    M-20           341  2:52:55/3102.   2:47:37,1  
3095  2509  Birk Sabine                     71  Wien                     A    W-20           165  2:52:33/3099.   2:48:21,9  
3096  5462  Raberger Horst                  40  Sierning                 A    M-55            75  2:48:36/3088.   2:48:25,2  
3097  2717  Glanz Andrea                    80  Fehring                  A    W-Jun           19  2:51:12/3098.   2:49:17,5  
3098  2565  Sautter Ingrid                  40  MRRC München             D    W-55            18  2:54:36/3105.   2:49:53,2  
3099  6240  Griller Sophie                  57  Flinke Hasen             A    W-40           132  2:53:21/3104.   2:49:54,4  
3100  3338  Lowatzki Ulrike                 47  LCC Marathon Regensburg  D    W-50            19  2:53:15/3103.   2:50:03,9  
3101  3035  Rauscher Andreas, Mag.          63  Wien                     A    M-35           561  2:55:50/3109.   2:50:16,9  
3102  4816  Polster Manuela                 75  RLB NÖ Wien              A    W-20           166  2:56:23/3110.   2:51:29,8  
3103  4022  Aujesky Heinz, Mag.             60  Retz                     A    M-35           562  2:54:52/3106.   2:53:43,0  
3104  4023  Aujesky Regina                  60  Retz                     A    W-35           194  2:54:53/3107.   2:53:44,5  
3105  4562  Wagner Günther                  69  Altenberg                A    M-30           459  2:59:33/3112.   2:54:05,2  
3106  5207  Moder Johanna                   65  Mödling                  A    W-30           151  2:59:23/3111.   2:54:22,8  
3107  5032  Kiefer Helmut                   42  SV Pullach               D    M-55            76  2:55:04/3108.   2:54:28,2  
3108  2908  Widecker Christian              69  FF Braunau               A    M-30           460  2:59:48/3113.   2:54:48,4  
3109  5343  Karall Maliwan                  73  LC Very Slow             A    W-20           167  3:01:06/3114.   2:55:35,1  
3110  5093  Winter Gabriele                 58  Wien                     A    W-40           133  3:01:25/3115.   2:56:32,2  
3111  3657  Haumberger Waltraud, Dr.        63  Running Doc's            A    W-35           195  3:02:28/3116.   3:00:00,9  
3112  4297  Gressler Sabine                 69  Tulln                    A    W-30           152  3:04:57/3117.   3:01:37,1  
DISQ  4662  Staudegger Volkmar              64  Sporttherapie Huber      A    M-35          DISQ  1:35:06/344.    1:31:33,7  
DISQ  4275  Scheibenbauer Johannes, Dr.     59  TVN St. Pölten           A    M-40          DISQ  1:57:36/1469.   1:57:36,3  
DISQ  4215  Vajda Ladislav                  57  Illichmann Slovenkia     SLO  M-40          DISQ  2:03:46/1843.   2:03:46,8  
DISQ  2608  Wiedner Alfons                  63  St. Martin               A    M-35          DISQ  2:30:02/2912.   2:30:02,1  
DISQ  5068  Schützenhöfer Franz             64  Wien                     A    M-35          DISQ  2:37:20/3025.   2:34:07,2  
DISQ  4742  Schmid Richard                  00  Wien                     A    M-20          DISQ  3:44:48/3118.   3:44:48,3  
_________________________________________________________________________________________________________________________________
PENTEK timing, Wiener Str. 11, A-7350 Oberpullendorf

zurück / back


PENTEK timing, A-7350 Oberpullendorf, Wiener Str.11

ptiming@bnet.at